Excursies 18 Heemschut juni 2000 Voorzitter E.H. vanTuyll: ruim 1 miljoen geïnteresseerde Nederlanders mobiliseren. na de aankondiging van een notitie voor het beleid de komende vijf jaar en een oproep mee te denken er in geslaagd is dit beleid op papier te zetten. Heemschut staat landelijk en provinciaal voor de behartiging van behoud, bescherming en promotie van alle cultuurhistorische waarden. De vereniging combineert twee operationele doelen: de bescherming van de cultuurmonu menten en hun omgeving en het bevorderen van de publieke belangstelling daarvoor. De voorzitter signaleerde daarbij twee accentver schuivingen. De maatschappelijke belangstelling voor monumenten verwijdt zich geleidelijk tot de omgeving ervan en tot monumentale gehelen. Het gaat daarbij niet alleen om stedenbouw kundige maar ook archeologische en land schappelijke monumenten. Met het Belvedere-project volgt de Rijksoverheid deze trends op de voet. Het feit, dat de staatssecretaris het Belvederebeleid nog eens uiteen heeft willen zetten in ons midden is een teken, dat de regering belang hecht aan de benadering van Heemschut. Je zou kunnen zeggen, dat Nederland met dit nieuwe beleid als bouwsteen voor de ruimte lijke ordening eindelijk volwassen met zijn monumentale geschiedenis wil omgaan. Dat is verheugend, aldus de voorzitter, temeer waar onze economische groei als een wals over dit goede land lijkt te trekken. Geen bedreigingen maar kansen De kunst is nu om bescherming en behoud niet alleen te combineren met economische en sociale ontwikkelingen maar dit te gaan zien als even zovele kansen in plaats van bedreigingen. We hebben de kans nu eens uit de rol van cate gorische nee-zegger te stappen. De essentie van de opdracht van Heemschut is te 'waken over de schoonheid van ons land'. De nieuwe aanpak van de overheid leidt voor Heemschut tot inzet al in een eerdere fase. Dit vraagt om nieuwe toerusting om pro-actief te kunnen handelen. Structuurvisies en streek plannen doornemen en beoordelen zal meer vragen. Heemschut zal zich van nieuwe techni sche assistentie moeten voorzien. De nieuwe Impressie van het informele deel van de vergadering. aanpak zal Heemschut voor keuzes plaatsen en dat zal niet altijd gemakkelijk zijn. Het tweede operationele doel is het vergroten van de publieke belangstelling voor monumen ten. Voor ruim 1 miljoen Nederlanders hebben cultuurmonumenten een positieve betekenis, zo leert onderzoek. Het mobiliseren van deze groep is een basale taak voor Heemschut. En ook de nieuwe Nederlanders moeten we laten proeven van onze cultuur en zijn monumenten. Genieten Naast het wekken van interesse zal Heemschut het 'genieten' van het cultureel erfgoed meer in zijn programmering opnemen. Ook dat draagt immers bij tot instandhouding. Tenslotte is het bestuur van mening, dat veel meer mensen en organisaties ons werk zouden moeten steunen. Daartoe zal in vier richtingen actie worden ondernomen: bewerken van opinionleaders, het zoeken van nog meer pubh ei teit, het vernieuwen en verbeteren van de 'Heemschut-producten' en het verbreden en verstevigen van Heemschut als organisatie. Vandaag is de eerste dag van onze toekomst, zo besloot de voorzitter zijn toespraak. Op de vergadering klonk bezorgdheid door over het achterblijven van de baten bij wat begroot was en het tekort op de begroting voor het jaar 2000. Dat mag niet te veel jaren achter een zo doorgaan. Penningmeester mr. E. ten Cate legde uit, dat met name giften en legaten in 1999 lager waren dan begroot was en dat de sponsoring in 1999 niet goed van de grond kwam. We moeten weer streven naar meer evenwicht in de begroting, zo is hij van mening. Met contributie-verho ging moet je echter voorzichtig zijn al staat het natuurlijk iedereen vrij meer te betalen. Er ontspon zich een korte discussie over de vraag waarom de begroting niet was geagen deerd. Voorzitter Van Tuyll antwoordde, dat in het tijdschrift stond aangegeven, dat leden alle stukken kunnen opvragen. De reacties die we krijgen worden betrokken bij de besluitvor ming. De begroting wordt echter niet door de Algemene Vergadering van Leden vastgesteld maar door het Algemeen Bestuur, waaraan dit ooit gedelegeerd is. In het AB zal opnieuw de vraag aan de orde komen of de begroting voortaan ook voor de AVL moet worden geagendeerd. Probleem is volgens de penningmeester wel, dat al in december van een jaar de begroting voor het volgende jaar wordt vastgesteld. We willen niet de leden apart voor dit punt bijeen roepen. Als men echter nu opmerkingen wil maken kan daar volgend jaar rekening mee worden gehouden. Benoemingen Aan het slot van de vergadering werden mr. H.F. Wolgen en drs. H.Smit benoemd tot voorzitter resp. van de Provinciale Commissies Groningen en Overijssel en lid van het Algemeen Bestuur. Herbenoemd tot lid van het AB werden ir. P.C. Groen en drs. F.J.A. IJsselm.uiden. Het middagprogramma bestond uit twee excursies, want de Heemschutleden hadden zich in grote getale aangemeld. De ene groep lunchte aan bood van een rondvaartboot, die door de singels voer, bracht een bezoek aan de Balije en maakte vervolgens een stadswan deling. De andere groep lunchte in de oude refter van het Agnietenklooster, onderdeel van het Centraal Museum. Door middel van twee lange smalle tafels, eenvoudig modern servies en moderne kroonluchters wordt hier de sfeer van de oude nonneneetzaal opgeroe pen. Onder leiding van een gids werd vervol gens een aantal vernieuwde museumzalen bezocht, zoals de Bloemaertzaal en de Bremmerzaal. Spectaculair zijn de glazen muren in deze oude kloosterzaal, zo ontwor pen om de mooie verhouding van de betreffende ruimte niet te verstoren. De eerste impressie van het vernieuwde Centraal Museum is positief en vraagt om een volgend bezoek. De tentoonstelling van Van Doesburg over de eerste helft van zijn leven is indrukwekkend. (Voor de tweede helft moet men naar het Kröller-Möller op de Veluwe). De boot lag inmiddels achter het museum aangemeerd. Ook wij maakten een tocht door de prachtige groene singels en de Oude Gracht. Met aan boord een gids, een drankje en een hapje werd de dag afgesloten al pratend over Heemschutzaken en genie tend van de mooie stad Utrecht. Het was alleen jammer dat er geen gemeen schappelijke afsluiting van de dag was. Dat liet het volle programma en de overweldi gende opkomst van leden niet toe! De leden vergadering en de excursies zijn er ook om de onderlinge band te onderhouden en te versterken. Op 26 augustus krijgen de actieve Heemschutleden weer een kans om elkaar te zien en te spreken op de landelijke Heemschutdag in Zeeland. De Redactie

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 20