'Heemschut, eis plek op bij uitvoering Belvedere' Jaap Kamerling Staatssecretaris dr. R. van der Ploeg op Algemene Vergadering van Leden: Staatssecretaris Rick van der Ploeg heeft de Bond Heemschut zaterdag 20 mei op zijn Algemene Vergadering van Leden opgeroepen zijn plaats op te eisen in de discussie over ruimtelijke herinrichting van Nederland en de rol van de cultuurhistorie daarin via het Belvedere-project. Heemschut moet een vuist maken. Die dreiging kan wel eens hard nodig zijn om de cultuurhistorische kwaliteit de plek te geven, die zij verdient. juni 2000 Heemschut 17 Staatssecretaris R. van der Ploeg geeft Heemschut steuntje in de rug. Foto's Gerard Til, Utrecht. Toen de staatssecretaris die zaterdag naar het Duitse Huis, de vergaderplek in Utrecht reed werd hij weer eens geconfronteerd met de ruimtenood in Nederland. Er wordt gretig aan de randen van de randstad geknabbeld. De bebouwing van de groene ruimte is haast niet te stuiten. Ons land is te klein om aan alle ruimtelijke wensen te voldoen. We hebben een gebied ter grootte van Zuid-Holland nodig om alle ruim teclaims, die bij minister Pronk zijn ingediend, te kunnen honoreren. Moeten we De Waddenzee gaan droogleggen of een deel van Vlaanderen annexeren. Dat zijn natuurlijk geen reële opties. Al gauw wordt dan de vraag opge worpen of we niet toch delen van het Groene Hart moeten bebouwen of wellicht Noord- Brabant moeten prijsgeven aan de oprukkende verstedelijking. Het wordt een gevecht om de beschikbare schaarse ruimte. Eén ding staat vast. Van der Ploeg wil de cultu rele inbreng bij de herinrichting van Nederland vergroten. Hij ziet het als zijn taak om zowel de oude als de nieuwe cultuur een prominente plaats te geven in de inrichting van onze leef omgeving. Cultuur als breekijzer De cultuur kan vaak als breekijzer fungeren om knopen door te hakken bij het proces van herinrichting. Die gedachte is ook terug te vinden in de nota Belvedere, die hij samen met zijn collega's van VROM en Landbouw heeft opgesteld. Die nota heeft als doel de cultuur historie als bron van inspiratie meer te betrek ken bij de ruimtelijke ontwikkelingen in ons land. Cultuurhistorie en ruimtelijke ordening moeten elkaar weer uitdagend in de ogen durven zien. Dat kan echter alleen als we accepteren, dat onze cultuurlandschappen deel uit maken van een levende geschiedenis, die niet vandaag eindigt. Uitgangspunt moet zijn, dat ook ruim telijke en economische ontwikkelingen in die gebieden mogelijk blijven. Dat is de enige garantie voor behoud op lange termijn. Als het goed is zullen de Belvedere-gebieden hun identiteit behouden en ontleent tegelijk de economische ontwikkeling er een zekere meer waarde aan. Het culturele erfgoed profiteert daar ook van want het wordt integraal onder deel van de te behouden identiteit. De nota Belvedere heeft veel reacties opgeroe pen. Het regende steunbetuigingen maar er was ook kritiek. Vooral architecten vreesden dat Belvedere zou kunnen leiden tot nostalgie en behoudzucht. De staatssecretaris wil graag kunnen rekenen op de steun en expertise van het particulier initiatief en dus ook Heemschut om Belvedere tot een succes te maken. Het particulier initiatief is een onmisbare schakel in de uitvoering van Belvedere, aldus de staatssecretaris. Er wordt op de departementen hard gewerkt aan het opzetten van een uitvoeringsorganisatie van Belvedere. Er is een regiegroep, waarin naast het Rijk ook de andere bestuurslagen een rol vervullen. Er is een adviescommissie, waar kennis en belangen zijn vertegenwoordigd in de vorm van deskundigen en maatschappelijke organisaties. En er is een projectteam, dat ontwikkelingen stimuleert en waardeert en het loket vormt voor de verdeling van de middelen. Het Rijk stelt de komende tien jaar een bedrag van 168 miljoen voor Belvedere beschikbaar. In zijn openingstoespraak voor de Leden vergadering deelde voorzitter ir. E.H. van Tuyll van Serooskerken mee, dat het bestuur een jaar

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 19