14 Heemschut juni 2000 Eetzaal Kasteel Amerongen. Zelfs al heb je voldoende bronnen tot je beschikking, en archiefonderzoek gedaan, dan nog past enig voorbehoud. Een opmerkelijk staaltje levert de geschiedenis van het huis Molenbeek. Volgens de eigenaar zeifin 1837 gereed gekomen, volgens de archiefbronnen ook. 'Maar een verkeerde date ring wordt soms door Jan en alleman kritiek loos overgenomen. En zo'n datum kan ook het park betreffen. Heel vaak werd eerst het park aangelegd! De Zeister gemeentearchivaris Pierre Rhoen deed kadastraal onderzoek. Hij vond dat pas in 1850 Molenbeek voor het eerst wordt genoemd in de Belastingkoerier. Maar zegt dat dan alles? Hij moest en zou de onder ste steen boven krijgen en ging ook nog de hele correspondentie van eigenaar Stoop doorne men. En daaruit bleek ondubbelzinnig dat het huis uit 1850 stamt.' Ander voorbeeld. Wie is de architect van een park? 'Ons park is van Zocher,' zeggen vele eige naren van buitens op onduidelijke gronden, waarbij een hoge waarde de vader van de gedachte is. Hun toeschrijvingen kunnen vaak niet bevestigd worden. Volgens Van Groningen zijn alleen de parken van Broekhuizen en Molenbos met zekerheid door Zocher ontworpen. Omdat het zo interessant is nog een laatste voorbeeld. Volgens archieven zou de kap van de kerk van Amerongen in 1661 vernieuwd zijn, na verwoesting door soldaten. 'Mijn bouwhis- toricus gaat in de kap. Wat blijkt? De oude kap zit er nog helemaal in! Men heeft destijds beweerd dat de kap verwoest was om de Staten te bewegen met geld over de brug te komen.' De auteur heeft de Lustwarande niet object voor object beschreven, maar per eeuw. Daardoor is de beschrijving van een kasteel soms verdeeld over vier hoofdstukken, wat veel mensen een nadeel vinden, zegt ze zelf. Voordeel van haar werkwijze vindt ze dat je verbanden kunt leggen: in een bepaalde periode was er bijvoorbeeld een hausse van verbouwingen in een bepaalde stijl. Bedreigingen De economische hoogconjunctuur is niet gunstig voor de Lustwarande. Het zo kenmer kende beeld van dichte en open stukken die elkaar afwisselen, verdwijnt steeds meer. Zowel de noordkant als de zuidkant groeit dicht met bomen en bebouwing. 'Het gaat met grof geweld,' vindt Van Groningen. Leersum is het ergste voorbeeld. 'De nieuwbouwwijken fluiten je om de oren. De stedelijke kwaliteit daarvan past helemaal niet bij een dorp. En qua archi tectuur stellen die wijken niks voor.' Een ander punt is de vestiging van bedrijven in de Lustwarende. Dat is namelijk niet gunstig voor de eenheid tussen huis en omringend terrein. Een oud landhuis als kantoor inrichten, daar hebben veel bedrijven wel oren naar. Maar later volgen bijna steevast de gevreesde fantasieloze kantooruitbreidingen, waarvoor dan ook alle ruimte is. Als het park nog niet volgebouwd is gaan de gedachten vrij snel uit naar een groot parkeerterrein. Alsof het nog niet genoeg is, wordt de A12 verbreed en het spoor verdubbeld, ten behoeve van de Hogesnelheidslijn. Bedreigingen genoeg dus. De Utrechtse Commissie van Heemschut heeft er al een vergadering aan gewijd. Groningen, Catharina L. van, De Utrechtse Heuvelrug. Deel 1: De Stichtse Lustwarande buitens in het groen. Geïllustreerde Beschrijving i.o.v. de minister van O.C. en W. Uitgeverij Waanders, Zwolle. ISBN 90 400 9407 1. 95,-.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 16