juni 2000 Heemschut 13 bijna nooit bij betrokken. Waarom dan al die aandacht voor de Lustwarande? Catharina van Groningen: 'In geen enkel gebied staan er zelfs bij benadering zoveel buitenhuizen bij elkaar. Het is absoluut uniek in Nederland, dat er in een tijdsbestek van 150 jaar, tussen 1780 en 1930, in een vergelijkbare dichtheid zoveel gebouwd zijn. Op de grens van zanderig hoog gelegen gebieden en een rivierkleigebied - de overgang tussen die twee landschapstypen is heel kenmerkend voor de Lustwarande. Maar soms gebouwd door bekende plaatselijke timmerlieden, die dat op niet onsmakelijke wijze deden.' De geschiedenis van de Lustwarande gaat heel ver terug. In de middeleeuwen al werden er kastelen en ridderhofsteden als verdedigbaar huis gebouwd om aanvallers van buitenaf, zoals Gelre en Holland, het hoofd te kunnen hieden. Belangrijkste opdrachtgevers waren toen de Utrechtse bisschop en zijn naaste ambtenaren. Maar er werden ook kastelen gebouwd puur als uiting van macht van de geestelijkheid, zoals Doorn, dat oorspronkelijk uit de 13 de eeuw dateert. Van die middeleeuwse fase resteren alleen nog enkele fundamenten, naar de oorspronkelijke vormen is het vaak gissen. Want in de 17de eeuw wordt er driftig verbouwd en gemoderniseerd, in latere eeuwen ook weer. Net een camping Na 1528 gaat het woongenot prevaleren, zij het voorlopig alleen nog in de zomer. Wonen was in het betrokken gebied alleen mogelijk tussen Utrecht en De Bilt. Want alleen dat stuk van de weg tussen Utrecht en Rhenen was bestraat, daarna ging het over in een moeilijk begaan bare zandweg. Toen na 1815 het hele traject tussen De Bilt en Rhenen een bestrating kreeg, stimuleerde dat de aanleg van buitenplaatsen sterk. En met de aanleg van de spoorlijn Utrecht-Arnhem in 1845 was het gebied defini tief ontsloten. Vooral sinds dat jaar neemt het aantal buitenplaatsen toe. Toen later gas, water en electriciteit geïntroduceerd werden, was het hek pas goed van de dam. Permanente bewo ning werd mogelijk. De Heuvelrug leende zich bij uitstek voor het vestigen van buitenplaatsen. Dankzij de over gang van het zand van de Heuvelrug naar de rivierklei ten zuiden daarvan kon je leuke land schappen ontwerpen. Er waren hoogteverschil len, er was droog en nat terrein, je kon stukken grond bebossen en er was grond voor akker- en tuinaanleg. En: er was genoeg grond die niet duur was. Maar de buitenplaatsen die in de 19de eeuw gebouwd werden, waren niet te vergelijken met de oudere kastelen. 'Vaak woonden buren slechts twee minuten gaans van elkaar. Het was net een camping. Het was ook een ander soort mensen, dat daar heen trok. In de zeventiende Kasteel Amerongen te Amerongen. eeuw waren het Utrechtse regenten, die er een tweede huis lieten bouwen. In de 19de eeuw nieuwe rijken zoals omhooggevallen aanne mers.' Bomen sneuvelen De 'Utrechtse weg', waarlangs de buitenplaat sen gebouwd werden, heet tegenwoordig in ieder dorp anders. Driebergseweg, Utrechtse- weg, Dorpsstraat, Hoofdstraat, enzovoort. Voor de automobilist is het de N225. Het is een weg als zovele, met talloze bushokjes, voorsor- teerstroken, rotondes, fietspaden die steeds breder worden, waardoor weer bomen gekapt moeten worden, enzovoort. Natuurlijk, het is 2000 en het verkeer moet veilig zijn. 'Maar denk er even over na met zijn allen. Dan kun je een mooi gezamenlijk beleid uitstippelen. Op dit moment doet iedere gemeente dat op zijn eigen houtje,' zegt Van Groningen. Haar Geïllustreerde Beschrijving kwam in nauwe samenwerking met de Stichting Het Utrechts Landschap, eigenares en beheerder van een groot aantal buitenplaatsen, tot stand. Ze voerde vele gesprekken met bewoners en beheerders van buitenplaatsen, deed literatuur- en archiefonderzoek en had alle mogelijke assistentie van collega's en anderen. Het was een monnikenwerk. Hoeveel tijd en moeite het niet kostte om een feit als hard te kunnen presenteren. Alleen overschrijven van wat anderen al hebben gemeld, is vaak onvol doende. Want archiefonderzoek werpt vaak een ander licht op de zaak, aangenomen feiten blijken onjuist. Zo moest ook in dit project wel een en ander onderzocht worden. Maar daar zat ook weer een grens aan, want het kost zeeën van tijd en het doel van een Geïllustreerde Beschrijving is niet anders dan een handvat te bieden aan de toekomstige onderzoeker.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 15