Een camping van buitenplaatsen Bert Franssen Stichtse Lustwarande groeit dicht De Stichtse Lustwarande, het zuidelijk deel van de Utrechtse Heuvelrug, is 'een door particulieren geschapen lustoord, zoals geen gemeenschap in Nederland ooit tot stand heeft weten te brengen.' Auteur R. Van Luttervelt ging in 1949 een beetje uit zijn dak. Maar je kunt wel met hem meevoelen, als je fietst of rijdt over de N 225 tussen Utrecht en Rhenen. Aan weerskanten van deze zeer oude weg, in de middeleeuwen 'Utrechtse weg' genoemd, zie je nog steeds een buitengewoon groot aantal buitenplaatsen. Wel 80 stuks, over een lengte van 40 kilometer en dan te bedenken, dat het er ooit zo'n 150 waren. De bedreigingen zijn legio. Een recent verschenen Geïllustreerde Beschrijving van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is dan ook meer dan welkom. 12 Heemschut Huis Broekhuizen, Leersum. Foto's A.J. van der Wal, Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De serie Nederlandse Monumenten van Geschiedenis en Kunstdie al sinds 1904 loopt, is aangevuld met een kloek en buitengewoon rijk geïllustreerd werk over de buitenplaatsen van de Stichtse Lustwarande. Het wordt één dezer dagen gevolgd door een soortgelijk boek over de rest van het bouwbestand van de Utrechtse Heuvelrug, waarvan de Lustwarande onderdeel is: kerken, woonhuizen, boerderijen, enzo voort. Opdrachtgever is de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, auteur Catharina L. van Groningen, werkzaam bij deze dienst - zij houdt zich daar uitsluitend bezig met dergelijke Geïllustreerde Beschrijvingen. Over de Heuvelrug was te hooi en te gras wel gepubliceerd, maar nooit zo systematisch. De Heuvelrug moest eindelijk eens in één boek. Zeker nu de provin cie Utrecht heel sterk verandert door de grote economische bloei, met grote bedreigingen voor de Lustwarande. Het Belvedere-project noemt in zijn rapport de Utrechtse Heuvelrug en het zuidelijk daarvan gelegen Kromme Rijn gebied van grote cultuurhistorische waarde. Aandacht ervoor is alleen al daarom geboden. De auteur windt er geen doekjes om: de archi tectuur van de Lustwarande is over het alge meen niet bijzonder, op enkele highlights uit de 17de eeuw na, zoals de huizen van Amerongen en Zeist en het koningspaleis in Rhenen. Op zulke uitzonderingen na zijn het ook geen rijks monumenten. Architecten van naam waren er juni 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 14