juni 2000 Heemschut 11 De kernen van Borssele en Nisse kregen het predikaat beschermd dorpsgezicht. De kerk van Nisse Op de excursie op 26 augustus wordt de lunchpauze onder andere gebruikt voor een bezoek aan de Nederlands Hervormde Kerk van Nisse. De kerk is van baksteen en heeft de vorm van een kruis, bestaande uit een schip, daterende uit de eerste helft van de 15de eeuw, een zuidarm uit het begin van de 16de eeuw, een noordarm uit 1600, een 15de-eeuws koor en een westtoren uit het midden van de 14de eeuw. De kerk is gewijd aan Onze Lieve Vrouwe. De toren is vrijstaand en heeft vier geledingen met nissen en galmgaten, hoekberen, een achtkantige traptoren en een achtkan tige spits. Ooit had de toren vier kleine hoektorentjes, maar die zijn tijdens de restauratie van 1805 gesloopt. Volgens de kerkregisters waren er vier altaren. In de wandelkerk liggen 23 grafzerken tussen de plavuizen; elf aan de noordkant en twaalf aan de zuidkant. Zij komen van verschillende plaatsen in de kerk en zijn bij de restauratie van 1921 in de wandelkerk gegroepeerd. De klokken werden in de oorlog door de bezetter geroofd, maar na de oorlog teruggevonden en terug gehangen in de toren. De oudste en tevens kleinste klok werd in 1674 gegoten. De ambachtsherenbank is in 1671 gemaakt. In de toren is een gevangeniscel uitgespaard van 1 bij l'A meter, met als enige zitplaats de toiletpot. Het eerste orgel van Nisse dateert uit 1787, maar het staat sinds 1911 in het nabijgelegen Heinkenszand, waar het nog steeds dienst doet. Het huidige orgel is van 1911. Enkele ornamenten van het oude orgel werden op het front van het nieuwe bevestigd. Rit met stoomtrein In de Zak van Zuid-Beveland is het rustig. Doorgaande wegverbindingen ontbreken en er zijn geen verkeers- aantrekkende activiteiten. Een bijzondere verbinding vormt de oude spoorbaan Goes-Borsele, die als een lint door het open agrarische landschap slingert. De spoor dijk is begroeid met bos, struweel en wilde planten. Een rit met de oude stoomtrein over het traject Hoedekenskerke-Goes is in het excursieprogramma opgenomen. Wanneer over een paar jaar de tunnel onder de Westerschelde gereed zal zijn wordt de verkeers stroom westelijk van het Waardevol Cultuurlandschap om geleid. Industrieën zijn er alleen aan de westrand bij Borssele, waar zich onder andere de bekende kern centrale bevindt. Ook de bio-industrie, een storende factor in vele landschappelijk waardevolle gebieden ontbreekt. Dit prachtige landelijke gebied ontvangt u graag op zaterdag 26 augustus. Programma en opgave deelname. Hiervoor verwijzen we u naarpag. 22.) G. Baijens is PR-medewerker van Heemschut Zeeland. Heggengebied omgeving Nisse. Literatuur Waardevol Cultuurlandschap Zak van Zuid- Beveland Heinkenszand.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 13