V iiVTO' v*v &Si£\ 10 Heemschut juni 2000 De Valdijk bij Nisse. werd geëgaliseerd, ontwaterd, ontsloten en omgeto verd tot landbouwgebied. Grenslinden Een typisch verschijnsel in de Zak van Zuid-Beveland is dat van de grenslinden. Verspreid door het gebied staan op markante punten, meestal op dijken, forse lindebomen. Sommige zijn al eeuwen oud. Met welk doel de linden zijn aangeplant is niet geheel duidelijk. Wel dat zij van oorsprong dijkpercelen markeren, waarover een ambachtsheer rechten kon doen gelden. Ze zijn ook te vinden op plaatsen waar dijken doorge broken zijn of nieuw aangelegde dijken aan reeds bestaande werden vastgemaakt. Soms werden in plaats van linden kastanjes aangeplant. Boerderijen De Zak telt nog een honderdtal streekeigen boerde rijen, die op de rijks- of gemeentelijke monumenten lijst staan, of anderszins beeldbepalend zijn. Deze boerderijen vallen op door hun architectonische vorm. Het WCL-project 'behoud streekeigen boerderijen' wil de nog in gebruik zijnde agrarische gebouwen behouden als cultuurhistorisch erfgoed en verstrekt subsidie voor hoognodig herstel en het wegwerken van achterstallig restauratiewerk. Om de eerste nood te lenigen en sloop te voorkomen is een inhaalslag in gang gezet. Bij de restauratie van boerderijen wordt ook de inrichting van het boerenerf betrokken. Er wordt een hoogstamboomgaard ingeplant, een vate (drinkput) gegraven, een schapenweitje aangelegd en er komen knotwilgen en een composthoop. Bovendien wordt waar mogelijk een vleermuiskelder gebouwd en wordt het nestelen van zwaluwen bevorderd. Dorpen en kerken De gemeente Borsele omvat zo'n 15 dorpskernen, waarvan een aantal al voor 1250 wordt vermeld, zoals de nu nog bestaande dorpen Ellewoutsdijk, 's Heer Abtskerke, Sinoutskerke en Baarsdorp. Vijftig jaar later wordt gesproken van Oudelande en Baarland. Naar gelang de inpolderingen vorderden kwamen daar nog dorpen als Ovezande en Heinkenszand bij. Er kwamen steeds meer mensen en meer dorpen, de welvaart nam toe. Een kleine elite onttrok zich aan de massa en werd rijk. Deze ambachtsheren, afkomstig uit adellijke families, regeerden in feite als machthebbers in hun gebied. Zij stichtten zelf kerken, wat nog blijkt uit de namen van sommige dorpen, zoals Heinkenszand, 's-Heer Hendrikskinderen, 's-Gravenpolder, Sinoutskerke en 's-Heer Arendskerke. Het laatste dorp is genoemd naar de abt van de Middelburgse Abdij. Later mochten de ambachtsheren geen kerken meer stichten. De Kerk vond dit te ver gaan. Van de middeleeuwse kerken is nog een zevental overgebleven. Eén is er in zee verdwenen, zes zijn om verschillende redenen afgebroken. Ellewoutsdijk lijkt een oude kerk te hebben, maar het gaat hier om de herbouw van een in de tweede wereldoorlog verwoeste middeleeuwse kerk.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 12