DE ZAK VAN ZUID-BEVELAND Gerard Baijens Landelijke Heemschutexcursie naar: Dit jaar gaat de grote landelijke Heemschutexcursie op zaterdag 26 augustus naar Zeeland en in het bijzonder naar één van de elf Nederlandse Waardevolle Cultuurlandschappen (WCL), de Zak van Zuid-Beveland. Een prachtige streek met belangrijke natuur- en landschapswaarden. Dit door agrarisch gebruik bepaalde gebied is verrassend afwisselend en varieert van kleinschalig en intiem tot open en ruim. Heemschut juni 2000 De kerk van Nisse. Foto's Ruben Oreel. Zeer karakteristiek voor dit gebied zijn de dijken, de welen, kreken en kleine kavels. De Zak is rijk aan cultu reel erfgoed. Kerken, molens en monumentale boerde rijen zijn volop aanwezig. Twee dorpen, Nisse en Borssele zijn aangewezen als beschermd dorpsgezicht. Dit gebied, dat helemaal binnen de gemeente Borsele ligt, werd in 1994 aangewezen als WCL. Het wordt in het noorden begrensd door Rijksweg A5 8 en in het zuiden door de Westerschelde. In het westen vormt het industriegebied van Vlissingen-Oost de grens en in het oosten het Kanaal door Zuid-Beveland. Het beleid dat het WCL-bestuur in dit gebied voert kan in het kort worden samengevat als: het verkrijgen van een milieuvriendelijke landbouw in een recreatie- vriendelijk gebied, waar de natuurlijke, landschappe lijke en cultuurhistorische waarden worden beschermd en versterkt. Door het subsidiëren van projecten hoopt het bestuur aan deze doelen te kunnen voldoen. Ontstaan Na de Romeinse tijd bestond het gebied uit een paar eilanden en zandplaten, die van elkaar werden geschei den door kreken en kleine zeearmen, waarin het getij van eb en vloed vrij spel had. Hier en daar zijn in het landschap nog restanten van deze meer of minder brede stromen terug te vinden. In de kreken en zee armen werd zand en klei afgezet en er ontstonden schorren, die als ze voldoende waren opgeslibd werden bedijkt, terwijl kreken werden afgedamd. Zo ontstond vanaf de 13 de eeuw een landschap van kleine polders, afgewisseld door kreekresten. De drie kerneilanden, Zuid-Beveland, Borsele en Baarland, groeiden door de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 10