Rustieke pergola in oude luister hersteld Yvonne Tanke Vlak achter huis Sandwijck in De Bilt heeft een blauwe regen bezit genomen van een opvallend lange pergola. Ogenschijnlijk is het een object zonder enige functie. Toch is het zorgvuldig gerestaureerd, omdat het bij nader inzien om een cultuur historisch waardevolle pergola ging. Een voor Nederland uniek exemplaar is van de sloop gered. 30 Heemschut Werden buitenobjecten maar vaker met zoveel zorg bekeken en behandeld. Sculpturen, sier- vazen en andere ornamenten in de tuinen van historische buitenplaatsen zijn meestal een droevig lot beschoren. Ze zijn verplaatst of geveild en daarmee uit hun context gehaald, of, erger, eenvoudig vernietigd. Als ze nog op hun oorspronkelijke plaats staan, zijn ze vaak verwaarloosd. Buitenobjecten zijn van minder vergankelijke materialen gemaakt, maar toch laten weersinvloeden en luchtverontreiniging hun sporen na. Ook verkeerde reinigings-, conserverings- of restauratiepogingen kunnen tot schade leiden. Bovendien zijn ze doelwit van vandalisme en graffiti. Beheer en onderhoud zijn daarom noodzakelijk. Al was het alleen om de cultuur- en/of kunsthistorische waarde van deze objecten voor volgende generaties te Huize Sandwijck met pergola. Foto Pieter Brinkman. behouden. Immers, tuinornamenten verwijzen naar een verloren tijd en geven waardevolle informatie over de tuinen die vaak sterk veran derd zijn of zelfs helemaal verdwenen. april 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 32