Cultuurhistorische Kaart Fryslan in ontwikkeling Op weg naar Belvedere Tineke Vooijs De hal van het station van Leeuwarden geeft de bezoeker het gevoel op een bijzondere plek aan te komen. Eenmaal buiten volgt de teleurstelling: dit kan Leeuwarden niet zijn, dit lijkt meer op Amsterdam Zuidoost of Sloterdijk. Helaas, Nederlandse steden gaan steeds meer op elkaar lijken. Dit is nu wat de Belvedere-nota wil voorkomen. De cultuurhistorische identiteit moet voortaan richtinggevend zijn voor de inrichting van Nederland. 2 Heemschut oktober 1999 Sinds anderhalfjaar komt er steeds meer aandacht voor de relatie tussen cultuurhistorie en de inrichting van de ruimte, niet alleen bij particuliere instellingen maar ook bij de over heid. Het lijkt of men nu rijp is voor ideeën die onder meer tot uitdrukking komen in de Belvedere-nota. Je ziet dat op het ogenblik verschillende zaken zich naast elkaar afspelen die op een of andere manier met elkaar te maken hebben, vertelt Marino. Fenno, beleids medewerker Monumentenzorg van de provin cie Friesland, werkzaam in het Provinciehuis in Leeuwarden. Op het ogenblik werkt zij als projectleider aan het samenstellen van een provinciale kaart van cultuurhistorisch belang rijke gebieden. 'Dit is belangrijk omdat op de Een wijk in Ravenswoud met dwars daarop een dichtgeslibde wijk. landelijke Belvedere-kaart - weliswaar in overleg met de provincies tot stand gekomen - alleen de gebieden zijn opgenomen die van nationaal belang zijn. Deze landelijke kaart ontstond door het stapelen van waarden: de archeologische, de historisch-bouwkundige en de historisch-geografische. Een gebied kan ook slechts één waardevol aspect hebben en toch uniek zijn. De selectie was streng: als twee gebieden vergelijkbaar waren werd het meest waardevolle/representatieve gebied gekozen.' In Friesland kwamen Terschelling, de weste lijke Waddenzee, het terpengebied inclusief Het Bildt, de Noordelijke Wouden, de Hemmen en Ravenswoud op de landelijke Belvedere-kaart. De westelijke Waddenzee wordt voorgedragen voor de werelderfgoed- lijst. Eigen informerende kaart 'Op de cultuurhistorische kaart van Friesland komen alle gebieden voor die provinciaal van belang zijn, zoals bijvoorbeeld Gaasterland, dat niet is aangewezen als Belvedere-gebied omdat het niet "stapelde". Deze provinciale kaart wordt gemaakt in opdracht van de provincie, niet als gevolg van het Belvedere-project; de kaart is wel een goede aanvulling daarop omdat anders het gevaar ontstaat dat gebieden die niet op de Belvedere-kaart vermeld staan, in het geheel geen aandacht krijgen en daardoor lang zamerhand hun bijzondere eigenschappen verliezen. Voor de samenstelling van de Friese kaart kijkt men net als voor de Belvedere-kaart of een gebied cultuurhistorisch (historisch- bouwkundig, archeologisch, historisch-geogra- fisch) van belang is. Deze kaart is echter geen kaart, waarop de waarde van een gebied wordt uitgedrukt, het is een inventariserende kaart. Het is ook niet zo dat een gebied een beschermde status kan ontlenen aan plaatsing op de kaart. De Friese kaart is informerend; het is de bedoeling dat hij voor het beleid wordt gebruikt: als er ontwikkelingen plaats vinden wordt er op deze kaart gekeken of er iets inte ressants is waar men heel voorzichtig mee moet omgaan. Het is nodig dat mensen die met de inrichting van de ruimte bezig zijn, bijvoor beeld architecten, plannenmakers en monu- mentenzorgers, met elkaar gaan praten, zodat ontwikkelingen niet ten koste gaan van iets dat getuigt van het verleden. Ook kan het oude in het nieuwe worden opgenomen, zoals in het voorbeeld van de Mariaplaats in Utrecht uit de Belvedere-nota. In de jaren '60 zijn er in Leeuwarden impulsief ingrepen gedaan, waar men nu spijt van heeft; door het dempen van een aantal grachten veranderde het karakter van delen van deze stad totaal.' Beleid ontstaat in overleg Alleen door te weten wat van belang is en door hierover met elkaar te overleggen kan beleid

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 4