Een boeiend toekomstperspectief voor de monumentenzorg Hans Bollebakker Oratie professor Asselbergs 'De herinrichting van Nederland, die met miljardeninvesteringen gepaard zal gaan, maakt het nu hét geschikte, maar ook ultieme moment om juist op het terrein van de ruimtelijke inrichting, de stedenbouw en de architectuur, economie en cultuur met gelijk respect te bejegenen, zodat enerzijds de economie de cultuur van vandaag kan stempelen en anderzijds de cultuur de economie kan profileren.' 34 Heemschut oktober 1999 Prof. drs. A.L.L.M. Asselbergs; Vossius luistert achter zijn schouder mee. Aldus drs. A.L.L.M. Asselbergs, directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in zijn openbare rede bij de aanvaarding van zijn ambt van bijzonder hoogleraar. De Universiteit van Nijmegen heeft de heer Asselbergs benoemd tot bijzonder hoogleraar Kunst en Cultuur op de Anton van Duinkerken wisselleerstoel. Op 8 september aanvaardde Asselbergs zijn ambt met het uitspreken van een oratie onder de titel: 'Niets is zo veranderlijk als een monu ment.' Professor Asselbergs ontvouwt hierin een visie op de kansen en uitdagingen voor de monumentenzorg waarin het cultureel argu ment door hem wordt ontwikkeld en een plaats gegeven in de discussie. Hieronder worden, zonder pretentie tot volledigheid, enkele frag menten uit de rede samengevat weergegeven.*) Het eigen leven van de stadssanering De oratie schetst levendig, gelardeerd met sail lante voorbeelden de ruïneuze gevolgen van de stadssanering in de jaren '60 - die een eigen onstuitbare dynamiek had gekregen - daarbij gesubsidieerd door de Rijksoverheid krachtens de toen geldende sanerings- en reconstructie regeling. Met als gevolg sloop op grote schaal, sanering en cityvorming, en de onmogelijkheid om in een dergelijke procesgang een voet aan de grond te krijgen voor behoud: het culturele argument had in de discussie nauwelijks of geen betekenis. Gelijk respect voor economie en cultuur De Nederlandse binnensteden zijn in een continu veranderingsproces gewikkeld. Daarbij deden zich in het verleden verrassende wisse lingen in snelheid voor, afhankelijk van econo mische, sociale en culturele impulsen. Studie naar de primaire argumenten achter die impul sen geeft een inzicht dat nodig is bij de waarde-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 36