De wandtapijten in het Dordtse Hof Q I C.M. de Bruyn In 1972 werd de restauratie voltooid van een vleugel van het Augustijnenklooster in het centrum van Dordrecht. Het klooster, waarschijnlijk gesticht in 1275, is in Dordrecht bekend als Het Hof. Sinds 1969 was gewerkt aan de consolidatie en het herstel van het gedeelte waarin, in voor-reformatorische tijden, de refter en het daarboven gelegen dormitorium, de eet- en de slaapzaal, gehuisvest waren. 32 Heemschut oktober 1999 De herder Paris geeft gouden appel aan de mooiste van de drie godinnen. Het gebouw is grotendeels een herbouw na een brand in de lóde eeuw. Beide zalen zijn toegan kelijk via een traptorentjeuit 1586. Een apart probleem was het vinden van een passende aankleding voor deze historisch belangrijke binnenruimten. Historisch belang rijk omdatin de voormalige eetzaal in 1572 de eerste vrije Statenvergadering van de opstan dige provincie Holland werd gehouden. Deze bijeenkomst was een belangrijke bijdrage aan een proces dat uiteindelijk resulteerde in de onafhankelijkheid van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Als herinnering aan deze vergadering zijn de wapens van de Hollandse steden die toen afgevaardigden naar Dordrecht hadden gezonden, opgenomen in de glas-in-loodramen van deze Statenzaal. Het was in 1572 niet de eerste maal dat de stadsre geringvan Dordrecht het klooster gebruikte voor een belangrijke ontvangst. Al in de late Middeleeuwen vergaderde stadsbestuur en burgerij af en toe in de ruime refter. Na de reformatie huisvestte de stad er vorsten, land voogden en andere hoge functionarissen die Dordrecht bezochten. Speciaal voor de prins van Oranje, Willem, de Zwijger, en zijn opvol gers ,de prinsen Maurits en Frederik Hendrik, liet de stad het klooster inrichten als residentie. Hieraan dankt het gebouw de naam Het Hof. Het was hier dat Willem van Oranje en Charlotte van Bourbon in 1575 hun in Den Briel gesloten huwelijk vierden. Voor de aankleding van de benedenzaal stelde een Dordts verzamelaar een aantal wandtapij ten ter beschikking. Aldus kon net op tijd konin gin Juliana in juni 1972 in de passend aange-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 34