oktober 1999 Heemschut 29 De merkwaardige trap tijdens de restauratie. pen. Toen de zaakwaarnemers van de ON- mijnen in 1987 het kasteel aan Van der Valk verkochten, verkeerde het kasteel in elk geval in een kritieke staat. Het werd nog wel enkele jaren bewoond door kunstenaars en andere personen met een avontuurlijke inborst, maar uiteindelijk was bewoning onverantwoord. Slechts dankzij klampen en trekstangen stond het monument nog overeind, maar ook dit korset stond op knappen. Toen eind 1997 met de restauratie werd aangevangen, was dat zonder overdrijving meer dan nood zakelijk. Historiserend Van der Valk heeft architectenbureau Mertens verzocht om de restauratieplannen te ontwer pen. Volgens de beproefde formule van het bureau werden herstel en vernieuwingen zonder camouflage-trucs doorgevoerd, opdat er een prikkelende confrontatie tussen oud en nieuw tot stand zou komen. De voorstellen van het bureau waren in de ogen van Van der Valk soms te radicaal, zodat er een compromis moest worden gevonden. Dit blijkt bijvoorbeeld het geval met de alsnog gerealiseerde noordelijke uitbreiding, honderd jaar na de plannen van baron De Loë. Een uitbreiding was noodzake lijk om de keuken van het restaurant in onder te brengen. Opdrachtgever en architect waren het met elkaar eens dat deze aanbouw daartoe de meest geschikte oplossing bood. Door de uitbreiding kon het kasteel aan symmetrische kracht winnen, temeer daar tevens de brug tussen de oostkant en de tuinen werd hersteld. De architecten hadden graag moderne materia len toegepast, terwijl de opdrachtgever meer voelde voor een minder opvallende - lees histo riserende - oplossing. Voor de grote ingrepen heeft de laatste zijn zin gekregen, de hand van de architecten vind je voornamelijk terug in de details. Verdere restauratieplannen behelzen het herstel van de gracht die kasteel en voorburcht scheidde en de restauratie van de Rococotuin. Afgezien van wat vage contouren resten hiervan tegenwoordig enkel twee verweerde hekpijlers met LodewijkXV-ornamenten. Voor zover de plannen er nu voorstaan is er in het restauratie-schema geen ruimte voor herstel van de zogenaamde artesische putten die baron de Loë anderhalve eeuw geleden heeft laten slaan. Zij waren uniek in Nederland. Een artesische put ontstaat als het water niet tot een eerste, maar tot een tweede ondoordring bare grondlaag wordt aangeboord. De artesi sche bronnen waren tussen 1842 en begin 20ste eeuw gezichtsbepalend voor Terworm. Het is trouwens de vraag of door de kolenwinning de ondergrondse waterhuishouding niet zodanig is verstoord dat een artesische put nog geslagen kan worden. Met dank aan oud-mijnwerkers Van het meest spectaculaire staaltje van vakmanschap is nu niets meer te zien. Een restauratie van het kasteel was alleen verant woord als het van een nieuw fundament werd voorzien. Men had de mogelijkheid om van binnenuit palen onder de muren te heien, maar het beste zou zijn als onder het gehele kasteel een betonnen plaat kwam te liggen. Na rijp beraad heeft men voor deze radicale oplossing gekozen. De vraag was natuurlijk: hoe krijg je die plaat eronder? De aannemer heeft het geniale idee uitgevoerd om om de twee meter muur een stuk weg te slaan en dat te vervangen door stalen stutten. Toen men 'rond' was, werden de overgebleven stukken muur wegge slagen en op hun beurt door stutten vervangen. Op een gegeven moment stond dus het hele kasteel letterlijk op stelten en kon het nieuwe fundament in de vorm van een betonnen plaat gestort worden. Bij dit huzarenstukje heeft men dankbaar gebruik gemaakt van de kennis en ervaring van oud-mijnwerkers. Zij weten natuurlijk alles van stutten, en konden precies vertellen hoe het werk moest worden uitge voerd. Kasteel Terworm heeft met de restauratie en herbestemming een fundament gekregen voor een gezonde toekomst. Momenteel wordt ook de hoeve Overste Douvenrade gerestaureerd. Het cultuur- en natuurhistorisch landgoed Terworm blijft dus een oord waar het prettig toeven is, en dat is heel wat anders dan een pretpark. Met dank aan de Stichting Limburgse Kastelen en ir. A. Viersen. voor gebruikmaking van de recon structie-tekeningen. Binnenkort verschijnt, er een monografie over kasteel Terworm, met daarin een. bijdrage over de bomohistorie door de ir. A. Viersen. - Bij het stadsarchief van. de gemeente Heerlen, is een herdruk van een. topografische tekening van het. landgoed Terworm uit 1880 te koop voorf 2,50 Drs.F. Havens is PR-medewerker van Heemschut. Limburg.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 31