Correcties Literatuur Nienoord M.J.A. Vooijs Cursussen Cursussen NRC oktober 1999 Heemschut 23 jcnpcnfo Katwijk In de laatste aflevering van Heemschut is in het artikel over Katwijk helaas een aantal storende fouten geslopen. Het op bladzijde 14 in de derde kolom genoemde pakhuis werd opgenomen in de conceptindicatielijst van het Monumenten Selectie Project, maar uiteindelijk niet geselecteerd, dus vogelvrij verklaard en is eind 1998 afgebroken, evenals een aantal pakhuizen voor visopslag uit 1906 van H.J. Jesse. Tweede kolom pagina 15: het helaas gesloopte tramstation was niet van Jesse. Hij bouwde alleen deMULO-school, die in de jaren '80 werd gesloopt. Derde kolom: de Vredeskerk dateert uit 1904-1905 en niet uit 1939. In dat jaar gaf Jesse een restauratieadvies voor de Vredes kerk. Jesse werd voortdurend door de Hervormde gemeente aange trokken voor meubilair, verbou- C.E. Geerdink- van der Worp, auteur van: 'De Leek', deel III, behandelt in haar boek onder andere de geschiedenis van de bouw en de afbraak van de borg Nienoord, waaraan in mijn verhaal over Nienoord in het Heemschutnummer van augustus jl. nauwelijks aandacht is besteed. In het boek van mevrouw Geerdink-van der Worp staat vermeld dat de borg afbrandde op 25 januari 1850. Deze datum wordt volgens haar bevestigd door een bericht in de Provinciale Groninger Courant van 25 januari 1850. De Princestraat achter de boule vard. Voorbeeld van gevarieerde, kleinschalige wederopbouw- architectuur in Katwijk aan Zee. Foto A.M. ten Cate. wingen en verbeteringen. Op pagina 16 onderaan is de verkeerde foto afgedrukt. Op de foto ziet men de Friezenstraat in het rode dorp. Op de verkeerde foto ziet men overigens wel een van de laatste oorspronkelijke dakkapellen. Met dank aan Leo Dubbelaar, geboren en getogen in Katwijk, die de redactie op een aantal fouten wees. De omslag va n het augustusnum mer toonde een parldandschap, ontworpen AoovLeonard Springer (1910) gelegen tussen Kasteel Waardenburg en Neerrijnen. Het parklandschap is eigendom van Stichting Gelders Landschap. AMtC. Voor het artikel over Nienoord in het vorige Heemschutnummer maakte ik vooral gebruik van de volgende standaardwerken: -Dr. W.J. Formsma e.a., De Ommelanden borgen en. steenhuizen, Assen/Maastricht, 1987; p. 4-42, p. 276-282. -Stenvert R. e.a., Monumenten in Nederland, Groningen, Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zwolle, 1998. -The Encyclopedia ofPhilosophy, ed. Paul Edwards, New York/ London, 1972, Vol. 3&4; p. 446 e.v. (over Democritus), p. 477 e.v. (over Heraclitus). NCM CONTACTAVONDEN MONUMENTENZORG Het NCM organiseert samen met de Stichting voor de Nederlandse Archeologie in het najaar provin ciale contactavonden monumen tenzorg. Doel ervan is informatie- uitwisseling, discussie en het leggen van contacten met andere organisaties. Dit jaar staat de rijksnota Belvedere, beleidsnota over de relatie tussen cultuurhistorie en ruimtelijke orde- ning centraal. De centrale doelstel ling van het nieuwe beleid luidt: 'De cultuurhistorische identiteit wordt sterk richtinggevend voor de inrichting van de ruimte en het rijksbeleid zal daarvoor goede voorwaarden scheppen.' Programma Tijdens de avonden zal de nota Belvedere kort worden toegelicht. Wie zich opgeeft krijgt van tevoren een samenvatting van de nota thuis. Daarnaast zal er vanuit de provin ciale invalshoek een korte inleiding plaatsvinden. De nadruk zal hier liggen op het provinciaal cul tuur- historisch-ruimtelijk beleid en eventueel de provinciale cultuur historische waardenkaart. Tenslotte zal in een aantal provin cies de stand van zaken rondom het provinciaal steunpunt monumen tenzorg worden toegelicht. Er is ruim tijd voor discussie. De provin ciaal archeoloog zal aanwezig zijn voor archeologische vragen. De contactbijeenkomsten begin nen om 19.30 uur en duren tot uiterlijk 22.00 uur (Goes: 19.00- 21.30 uur). Aan deelname zijn geen kosten verbonden. Opgave telefo nisch bij het NCM (020) 6277706. Waar en wanneer? Groningen 30 november, Libau, Hoge der A 5 Groningen Friesland 9 november, Oranje Hotel, Stationsweg 4, Leeuwarden Drenthe 3 november, Provinciehuis, Westerbrink 1Assen Overijssel 7 december, Het Refter, Bethlehemskerkplein 35-1, Zwolle Gelderland 23 november, Café Verheyden, Wezenstraat 6, Arnhem Utrecht 10 november, De Poort van Kleef, Mariaplaats 7, Utrecht Noord-Holland 16 november, Gebouw Mercurius, Veerdijk 32, Wormer Zuid-Holland 18 november, Plof Meermansburg, Oude Vest 15 9, Leiden Zeeland 25 november, Hotel Terminus, Stationsplein l,Goes Noord-Brabant. 2 november, Hogeschool 's- Hertogenbosch, Sportlaan 215, 's- Hertogenbosch Limburg 14 december, Roermond Het Nationaal Restauratie Centrum te Amsterderdam orga niseert nieuwe cursussen voor restaura ti e-sch i ldertechn i eken. Het voorlopige programma bestaat uit de zeven thema's onderzoek van ondergronden, historisch kleurenonderzoek, grondstoffen- en verfkennis, kleurige afwerkingen, wandafwer king, glas en lood en bestek maken. De basis voor alle thema's is: behoud gaat voor vernieuwing. Het eerste thema 'onderzoek van ondergronden' wordt gegeven op 10 en 24 november en 8 december 1999. De kosten zijn f 575,- inclu sief twee lunches en syllabus. De cursus vindt twee maal per jaar plaats: in na- en in het voorjaar. Inlichtingen Tel. (020)6237791. Monument van de toekomst Graag herinneren we u aan de oproep inzendingen te doen voor de prijsvraag 'Monument van de toekomst'. Het gaat om gebou wen, gebouwd vanaf ca. 1980, die in de toekomst het predicaat rijks monument. verdienen. Inzendingen max. 200 woorden en met foto naar Bond Heemschut t.a.v. redactie, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam. Uiterlijk tot 12-11-1999. Informatie bij J. Kamerling, tel. 020-6225292.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 25