Heemschut actief 18 Heemschut oktober 1999 opnieuw doen. Het college heeft naar de mening van de provincie in onvoldoende mate naar alterna tieve oplossingen gezocht en er is geen sprake geweest van een zorgvuldige en voldoende onder bouwde gemeentelijke besluitvor mingprocedure in het kader van artikel 19 WRO'. Aan een mogelijke bestemmings wijziging heeft de provincie overi gens in een eerder stadium al haar medewerking verleend. Gezien de bezwaren van verschillende instan ties is de tijd rijp voor een nieuw plan, waarin wordt voorzien in restauratie en herstel van Noard 2 en 4 Een aantal van de 'oude spul len' van Jopie Huisman zou in de étalage van Noard 4 prachtig uit gestald kunnen worden en de be zoeker kunnen aansporen ze binnen op Huismans doeken te zoeken. GRONINGEN B en W ziet af van sloop Rijksmonument Groningen De Silo aan Bloemstraat 36 is voor een gulden te koop. De koper krijgt van de gemeente Groningen een half miljoen toe, mits het gebouw wordt gerestaureerd. In december 1994 werd het gebouw, in Groningen bekend als de Silo, als rijksmonument aange wezen.Deze dubbele bedrijfshal hoorde bij de vroegere gasfabriek op het Cibogaterrein, de tweede gasfabriek van Nederland. Het gebouw bestaat uit twee delen: één deel gebouwd in 1910 naar een ontwerp van Mulock Houwer, het andere deel, met een opvallende stalen vakwerkconstructie, uit omstreeks 1930. De gemeente wil op het Cibogaterrein een woonwijk met parkeergarage bouwen. De Silo stond hierbij in de weg, behoud zou teveel geld kosten. Heemschut maakte bezwaar tegen de sloop, want het gaat hier om één van de weinige monumenten in de stad uit de periode 1850- 1940, een karakteristiek pand, dat op een opvallende plek staat, De Landelijke Heemschutdag was dit jaar in en rond de schit terende tuinen van het Kasteel van Arcen in Noord-Limburg, in de woorden van Heemschut voorzitter ir. E.H. van Tuyll een snijpunt van de culturele invloeden van Noord-Brabant, Zuid-Limburg en Duitsland. Kasteel en tuinen maken deel uit van een zeer uitgebreid Duits- Nederlands natuurgebied, dat in ontwikkeling is. Daarbij worden volgens burgemeester Leon Frissen bestaande landschaps elementen gerestaureerd en nieuwe ontwikkeld. Het cultuur historisch erfgoed moet worden gekoppeld aan nieuwe intiatieven. Deze dag trok weer veel leden, waaronder veel nieuwe. Foto J. Kamerling. zichtbaar vanaf het Boterdiep, aan de rand van de geplande wijk. Ook meende Heemschut dat het moge lijk moet zijn de plannen voor de woonwijk en de parkeergarage zo te wijzigen dat de Silo bewaard kan blijven. Het college van B en W ziet nu van sloop af, vooral wegens het verzet van de gebruikers -muziek liefhebbers en hun sympathisan ten en vanwege een negatief advies van de Rijksdienst Monumentenzorg en de Welstandscommissie. De plannen voor de bouw van de parkeerga rage zijn nu zo gewijzigd dat de Silo kan blijven staan, ondanks de hierdoor gestegen bouwkosten. Weer dreigt er sloop in Weiwerd Weiwerd. De afgelopen drie jaar bleef het wierdedorp Weiwerd gespaard voor afbraak. Het college van B en W van Delfzijl gaf geen sloopvergunning meer af aan het havenschap Delfzijl/ Eemshaven (tegenwoordig Groningen Seaport genoemd), zoals de gemeenteraad in een vergadering van 30 mei 1996 unaniem gevraagd had. Eerst moest er een bestemmingsplan komen vond de gemeenteraad. Dit bestemmingsplan is er nog steeds niet, doordat verschillende belanghebbenden in Weiwerd tegenstrijdige belangen hebben. Het havenschap, de grootste grond- en huizenbezitter in Weiwerd, wil dat de bestaande woningen worden gesloopt, want de woonfunctie van Weiwerd is in strijd met de milieu-eisen waaraan de nabijgelegen industrie moet voldoen. In plaats van woningen wil het havenschap bedrijfjes en loodsen op de wierde bouwen met behoud van de eeuwenoude radiaire (spinnewebachtige) structuur van de wierde. Ook belanghebbende is de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB). Deze wil het archeologisch monument Weiwerd beschermen. Dat bete kent zowel behoud van de radiaire structuur als van de bodem die niet verstoord mag worden. De wierde Weiwerd, meer dan 2000 jaar oud, is namelijk één van de zeldzame Groningse wierden die nog intact zijn. Het behoud van de wierde is ook het doel van de Stichting Behoud Weiwerd, van het begin af aan (1995) gesteund door Heemschut. De Stichting zet zich niet alleen in voor het instandhouden van de structuur door het onderhoud van de oude klinkerpaden, hagen en bomen, maar strijdt ook voor het behoud van de laatste boerderijen, fsLz een aantal woningen en de vroe gere school. De bestaande bebou wing maakt immers voorstelbaar hoe de terp er vroeger uitzag en maakt de functie van de radiaire structuur duidelijk. Nu kun je nog zien hoe de boerderijen met de kop naar het centrum van de wierde zijn gebouwd waar vroeger het kerkje stond. Onder grote druk van Groningen Seaport (het havenschap Delfzijl/ Eemshaven) heeft B en W van Delfzijl op 31 augustus jl. een vergunning verleend voor het slopen van drie panden in Weiwerd. Dit besluit is in strijd met het advies van de raadscom missie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM): niet slopen zolang er geen bestemmingsplan is. Toen Groningen Seaport dreigde met gerechtelijke stappen is B en W omgegaan. Het besluit van het college ten aanzien van Weiwerd is niet alleen in strijd met het gemeente raadsstandpunt van 30 mei 1996, maar ook met de Belvedere-nota gepresenteerd op 5 juni jl. waarin gepleit wordt voor een grotere rol van cultuurhistorie in de ruimtelijke inrichting van Nederland. Hierin wordt het Friese terpen- en Groninger wier- dengebied als Belvedere-gebied aangewezen. De Stichting Behoud Weiwerd

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 20