Jopie Huisman Museum wil uitbreiden Anne Marie ten Cate Niet nóg een schuur aan het Noard in Workum Aan het Noard in Workum, gemeente Nijefurd, is sedert 1986 het populaire Jopie Huisman Museum gevestigd, dat jaarlijks vele bezoekers trekt. Huisman wil het museum uitbreiden met een collectie voorwerpen, 'oude spullen', de inspiratiebronnen voor zijn schilderijen. Naast het museum zijn daartoe twee panden aangekocht die moeten wijken voor nieuwbouw. De Provinciale Commissie van de Bond Heemschut in Friesland, gesteund door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en inmiddels ook door de provincie, verzet zich hevig tegen deze uitbreiding. oktober 1999 Heemschut 17 »u.<t r-/ Noard 2 en 4 liggen in het beschermde stadsge zicht van Workum. Het zijn op zich geen echt bijzondere pandjes, maar op die plek absoluut beeldbepalend. Het ene pand heeft een voor Friesland unieke houten winkelpui en een eenvoudige 19de eeuwse lijstgevel; het andere heeft een pakhuisachtig gevel, waarvan het beneden- gedeelte gewijzigd lijkt. In haar schrijven heeft de Bond Heemschut de volgende bedenkingen geuit tegen het voorne men van de gemeente medewerking te verlenen aan sloop en vervangende nieuwbouw. Het Jopie Huisman Museum, met rechts de twee pandjes. Ten eerste wordt gewezen op de beeldbepa lende waarde van vooral Noard 4, gelegen direct naast het museum. Heemschut meent, dat het huidige museum zich in de gevelwand manifesteert als een fors schaalelement en dat de voorgestelde uitbrei ding, wederom met een zeer gesloten karakter, dat alleen nog maar zal versterken. Ook stelt Heemschut dat de nieuwbouw qua maat en structuur een ernstige aan tasting vormt van het beschermde stadsgezicht. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg vult aan en vindt dat het bouwplan 'op uiterst gespannen voet staat met de karakteristiek van het beschermde stadsge zicht'. En aan de 'vloeiende rooilijn van indivi duele panden met een regelmatige perceel breedte en bebouwingsschaal' wordt onrecht gedaan met dit grootschalige nieuwbouwplan. Kritiekloos In de kranten barstte een briefwisseling los en menig Workummer reageerde verontrust. Oud Provinciaal commissielid Peter Knrstkarel, opent met de woorden 'Workum worstelt met een cultureel dilemma. Of worstelt helemaal niet; de gemeente heeft al gekozen voor de gemakkelijkste weg: massatoerisme voor de korte termijn'. De gemeente heeft namelijk zonder enige vorm van kritiek toestemming gegeven voor uitbreiding van het Jopie Huismanmuseum, de grootste trekpleister van het stadje. De twee pandjes moeten plaats maken voor één schuurachtig gebouw, iets wat natuurlijk absoluut niet strookt met het stede lijke en kleinschalige Noard. Provincie In de zomermaanden is het dan even stil en dan komt de Provincie die vooralsnog weigert een verklaring van geen bezwaar ex artikel 19 Wet op de ruimtelijke Ordening en artikel 15 lid 3 Woningwet af te geven. En wel omdat het plan niet in overeenstemming is met het vigerende bestemmingsplan. Er wordt te veel afgeweken van de bouwvormenkaart en het bebouwings patroon. Ondanks het feit dat er vanaf april op de lokatie een voorbereidingsbesluit ligt en de termijn inmiddels is verstreken, vindt de provincie dat zij bevoegd is een inhoudelijke beslissing op de aanvraag te geven, gezien ook de ernstige bezwaren van de Rijksdienst, Heemschut en Welstandszorg Hüs en Hiern. De provincie achthet in dit verband met name bezwaarlijk dat door de museumuitbrei ding in een gedeelte van deze van oudsher stedelijke bebouwingswand, een overheersend beeld gaat ontstaan van een bebouwingswand met een „landelijke, schuurachtige" uitstraling.' Het huidige museum is nog net aanvaardbaar, maar in combinatie met de beoogde nieuw bouw slaat de balans te veel door. De provincie heeft voorts begrip voor de maat schappelijke, economische en sociaal-culturele redenen die uitbreiding ter plekke zouden kunnen tolereren, maar is van mening dat eerst serieus naar alternatieve mogelijkheden gezocht dient te worden. Zoekplaatje Met andere woorden: bezint eer ge begint. Het College van B en W moet zijn huiswerk

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 19