Steenrestauratiemortel Bel voor informatie 023 5714745 RTIPREX 16 Heemschut Monumentendagen opgenomen, zoals Prins van Waldeck, een huis op nummer 18. Het heeft een lange geschiedenis van verbouwingen en uitbreidingen, je onderscheidt de stijlkenmer ken van drie bouwfasen: laat 17de eeuws, 18de eeuws en empire. Hier woonde aan het eind van de 18de eeuw prins Ltulwig, prins van Waldeck. Op dit moment is galerie Jesse Hakse er gevestigd. Een absoluut hoogtepunt in de Grote Kerkstraat is het keramiekmuseum het Princessehof Het werd van 1731 tot 1765 bewoond door Maria Louise van Hessen-Kassei, getrouwd mtt Johan Willem Friso, vandaar de naam Princessehof. Onze voorouders haalden alles uit de kast om hier een juweeltje van bouwkunst neer te zetten. Versieren is geen kunst, maar zeer rijk versieren en toch precies de juiste verhoudingen weten te treffen, dat is pas vakwerk. Als je eerst het geheel op je hebt laten inwerken - dat kan hier best zonder het risico te lopen van je sokken gereden te worden - kun je vervolgens nog eens je hart ophalen aan de details: prachtige frontons, guirlandes, schelpmotieven, Corinthische kapitelen en als climax een achtkante toren, in de zomer door een zeer oude beuk bijna aan het oog onttrok ken. Ook het interieur van het museum is de moeite alleszins waard. Zo kun je op de bene denverdieping de stijlvolle eetzaal van de prinses nog zien. Het museum heeft een schit terende collectie keramiek uit verschillende werelddelen. Grote Kerk De Grote Kerkstraat komt uit bij het plein rond de Grote- ofjacobijnerkerk. Als je hier even op een bankje wilt uitrusten, zitje goed. Want hoewel echt toeristisch spektakel ontbreekt, kan de monumentgevoelige ziel er wel een half uurtje doorbrengen. De gotische kerk uit 1270 heeft alleen een vieringstorentje, toch valt alles op zijn plaats. Het gebouw verheft zich hoog boven zijn omgeving, maar laat die in zijn waarde. Dat moet ook, want die omgeving is van grote schoonheid. Met linden, platanen, plantsoentjes en een stuk of wat monumenten. Het Fries Natuurmuseum is daarvan misschien wel het mooist. Het is een voormalig stadsweeshuis, wat boven de entree ook aangeduid wordt. De kerk zelf maakte oorspronkelijk deel uit van een Dominicaner klooster. Het gebouw was lange tijd bepleisterd met grijs cement als was het neoclassicistisch. Gelukkig is de pleisterlaag bij een restauratie in de jaren '70 verwijderd. Zoals bij alle kerken van deze leeftijd kom je snel onder de indruk van het sobere interieur, misschien juist omdat het zo sober is. Het vijfzijdig gesloten koor was sinds 1588 bestemd als laatste rustplaats van de Friese Nassaus. Beroemd hoogtepunt is hetMiiller orgel uit 1724-1727. Prinsentuin Heb je alles gehad, dan is een bezoek aan de Prinsentuin op de stadswallen niet gek. De tuin was van 1648 tot 1750 Lusthof van de Friese Nassaus. Na de Franse tijd werd het een open baar stadspark, ingericht door L.P. Roodbaard. Op de plaats waar vroeger de Oranjes hun zomerhuis hadden staan, werd in 1992 salon- café-restaurant De Koperen Tuin geopend, dat dians gerestaureerd wordt. Het was op deze plek dat Simon Vestdijk zijn beroemdste roman De Koperen Tuin schreef. ~Vzstdijkin zijn boek (1950): Toen zag ik opeens al die instrumenten, en ik hoorde die mars, en de zon schitterende in het koper, en ze bliezen erop met rode koppen van de inspan ning, en toen werd het een koperen tuin, en. dat is lang zo gebleven. Koper is mooier en eenvoudiger, ook vrolijker dan goud. De Koperen Tuin is een soort culturele huiska mer van Leeuwarden, meer salon dan café, met onder meer veel gratis toegankelijke concerten. In de Prinsentuin vinden bijna iedere zomerse zondagmiddag culturele activiteiten plaats, bijvoorbeeld een Turkse dag of een educatieve dag voor kinderen en vaak een live-concert in de uit 1854 stammende muziekkoepel. ATELIER P.J. Jongstraat 95 1614 LC Lutjebroek Tel.: (0228) 52 06 03 Fax: (0228) 52 06 04 Privé Tel.: (0228) 32 15 72 Fax: (0228) 32 15 73 .....la vj..-3 G 4 j\t/voc VAN VLIET BUmiW/VOOR MEDiAACMES h Een minerale polymeergebonden restauratiemortel samengesteld uit steengranulaten geschikt voor alle zand en kalksteensoorten, verblend en baksteen Terra cotta, hardsteen enz. A Onderscheidt zich door: kleurechtheid uitstekende aanhechting krimpvrij vorstbestendig veroudering als basismateriaal diverse korrelgroottes aangepaste hardheid hoge product kwaliteit uitgebreid wetenschappelijk technisch onderzoek (rapport aanwezig) Kantoor en showroom Rijksstraatweg 73, 3454 JE De Meern Tel. 030-6664369, Fax 030-6665499 De Grote Kerk te Breda oktober 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 18