oktober 1999 Heemschut 15 Toren Princessehof, van 1731 tot 1765 bewoond door Marie Louise van Hessen-Kassei, getrouwd met Johan Willem Friso. is van Jean Baptist Snitger, het eiken houtsnij werk van Eilardus Swalue en Dirk Embdervelt - een kroonluchter van Venetiaans kristal, grote schilderijen van alle Oranje-vorsten sinds 1815. Boven de schilderijen grisailles, het lijkt wel reliëfwerk, maar dat is illusie, het zijn heel vernuftige schilderingen. Kortom, een sfeertje om niet gauw te vergeten. Mensen die hier trouwen, blijven langer bij elkaar, weet een iemand te vertellen. Als je geluk hebt, kun je ook een kijkje nemen in de burgemeesterska mer met wandgobelins uit 1718 door Alexander Raadzaal stadhuis met schilderijen, waarop Willem III en Willem II staan afgebeeld. Zijn standbeeld staat voor het hof. Vele stad houders hebben er vervolgens gewoond. Later werd het hof logeeradres van Oranjevorsten. In 1881 werd het grondig verbouwd, toen het de bestemming kreeg van ambtswoning van de Commissaris van de Koningin. Thans is het een droomhotel voor bezoekers van de stad. Thomas Roosenboom beschrijft in Gewassen vlees (1994) een scene uit 1748: Gewichtloos zweefde Willem Augustijn over het Heremvaltje aan op de verlichte gevel achteraan, voortdurend ingehaald nu door allerhande rijtui gen, vierspannen soms met palfreniers achterop en een adellijk coronetprachtige equipages die door dezelfde magnetische kracht van de grote audiëntie werden aangetrokken als hij. Boven het geratel uit ging nog het carillon in de hoogte, de klaterende tingeltangel dwarrelde vanuit de achtkante klok ken koepel als confetti neer in de straten rondom. Hij sloeg het smalle steegje langs het stadhuis in en stond het volgende moment verbluft stil aan de rand van het Hofplein waar hij door de enorme drukte niet verder kon, de dampende wirwar van koetsen waar boven het Stadhouderlijk paleis zich, recht aan de overzijde, feeëriek verhief met vele flakkerende flambouwen, badend niet alleen in licht maar ook in de luister van Oranje en zijn herstelde soevereiniteit over heel de Republiek. Grote Kerkstraat Via de in noordelijke richting lopende Sint Anthonystraat kom je in de Grote Kerkstraat, één van de deftigste straten van de stad, met vele voorname herenhuizen. Wie geïnteres seerd is in de geschiedenis van voorname geslachten, komt hier niet meer weg. Sommige panden zijn in de route van de Grote of jacobijnerkerk. Baart en in de wachtruimte voor bezoekers van de burgemeester. Dat is een prachtig gemeubi leerd zaaltje meteen grote 17de eeuwse Friese Keefkast. Het uitzicht op het pleintje met de Wilhelminaboom is uniek. Stadhouderlijk Hof Daal je de trap met handgesneden ballusters af, een bezienswaardigheid op zich, dan kom je tijdens de Monumentendagen nog niet op adem, want tegenover het stadhuis ligt het ook te bezichtigen classicistische Stadhouderlijk Hof, waarvan het oudste deel uit 1550 stamt. Vergeleken bij het stadhuis heeft dit minder allure, maar de geschiedenis is wel erg interes sant. Hier woonde namelijk de eerste stadhou der uit de familie Nassau, Willem Lodewijk van Nassau-Dietz, wiens Friese koosnaam Us Heit is.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 17