Het hoge Oranjegehalte van Leeuwarden Bert Franssen Heemschut Monumentendagen op 6 en 7 november Er zijn van die steden die talloze toeristen trekken, vanwege hun Domtoren-achtig spektakel. Leeuwarden valt daar niet onder. Maar... wat een stad! Wie aan de hand van één stad een goede indruk van Nederland wil opdoen, kan best in Leeuwarden terecht. Voor vele meesterstukjes van bouwkunst, prachtig vormgegeven pleintjes, monumentale ensembles en... een hoog Oranjegehalte. Want de Nassau's hebben een duidelijk stempel gedrukt op de stad. En dat is de reden dat de Heemschut Monumentendagen, die op 6 en 7 november in Leeuwarden plaatsvinden, in het teken van deze familie staan. (Zie ook pag. 21) 14 Heemschut oktober 1999 Wilhelminaboom, linde uit 1898 bij stadhuis. Foto's auteur. ff Ik kan me voorstellen dat Leeuwarden zich tekort gedaan voelt. Neem het stadhuis uit 1715. Een imponerend gebouw, met zijn bakstenen muren, donkergroene blinden, rijk bewerkte fronton en ingangspartij. Vanwege het achtkante torentje, dat overigens pas jaren na de bouw op het dak gezet is, denk je oog in oog te staan met een kopie van het paleis op de Dam te Amsterdam. Maar dan doe je dit pand toch te kort. Het exterieur is namelijk - mijn persoonlijke mening natuurlijk - aanzienlijk mooier dan dat van het Amsterdamse paleis. Verhoudingen, kleuren, materiaal, alles klopt hier. Je ervaart ook weer eens dat de omgeving van een monument er zo enorm toe doet. Want het stadhuis krijgt zijn ideale uitstraling dankzij een prachtig voorplein, met in het midden een linde uit 1898, de Wilhelminaboom. Dat was het exterieur. Als je vervolgens op zomaar een dag naar binnen gaat, en je zegt tegen de bode zoiets onnozels als: 'Ben ik hier in het stadhuis van Leeuwarden'?, dan krijg je niet alleen een bevestigend antwoord, maar meteen het aanbod om het gebouw onder zijn leiding te bezichtigen. Hij weet wat je binnen te wachten staat en moet al heel wat tevreden klanten gehad hebben, wier verwachtingen ruimschoots overtroffen werden. Zo kom je in de raadszaal, een aanbouwsel uit 1760, gebouwd onder leiding van Pieter de Swart, bouwmeester van de Oranjes, ogen te kort. Louis XV stuc- en houtsnijwerk - het stucwerk

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 16