HET FRIESE BOERDERIJEN- BESTAND OP EEN VERANDEREND PLATTELAND Jacob van der Vaart Boerderijen, vooral die van de traditionele typen, zijn nog steeds belangrijke, beeldbepalende elementen in het Friese landschap. Door hun vorm, formaat en daken vallen ze op in dorp en buitengebied van deze provincie. Deze boerderijen staan echter onder druk. Enerzijds heeft dat te maken met de veranderingen in de agrarische bedrijfsvoering en anderzijds met de invulling van de overtollig geworden boerderijen met nieuwe functies. In totaal telt Friesland nog zo'n 15.000 boerderijen, waarvan de helft intussen niet meer voor het agrarisch bedrijf wordt gebruikt en een andere functie heeft gekregen. Aan dat hergebruik van vrijgekomen boerderijen in Friesland is onlangs een studie gewijd. *Enkele uitkomsten daarvan worden hier belicht. oktober 1999 Heemschut 9 Binnen Nederland kan Friesland nog steeds worden beschouwd als één van de minst verstedelijkte provincies. Het open agrarische landschap draagt in belangrijke mate bij aan het beeld van Friesland als plattelandsprovincie. Ondanks dat het wel het land van de Elf Steden wordt genoemd, kent Friesland geen grote steden. Op een bevolking van 600.000 zielen telt de hoofdstad Leeuwarden ruim 80.000 inwoners. Daarnaast zijn er slechts drie stedelijke kernen met meer dan 30.000 inwo ners, respectievelijk Drachten, Heerenveen en Sneek. De overige 70 van de bevolking is verspreid over bijna 400 andere kernen tussen 15.000 en 100 inwoners. Het grote aantal kleine dorpen is een belangrijk kenmerk van Friesland, waaraan in de provinciale en gemeentelijke politiek belangrijke waarde wordt gehecht. Het platte landskarakter staat echter de laatste jaren onder toene mende druk van een geleidelijke fysieke verstedelijking. De economische welvaart leidt tot ferme stadsuitbreidin gen en complexen nieuwe woningen bij vele dorpen. Gemeenten haasten zich bedrijfsvestigingen mogelijk te maken langs de hoofdverkeerswegen. In het merengebied en langs de TJsselmeerkust zijn grootschalige complexen tweede woningen verrezen of nog in aanbouw. Bij dit alles neemt de verkeersdrukte sneller toe dan tot voor kort werd geraamd. Kortom, de verstening en verdichting is de laatste tien jaren in een versnelling geraakt en de open ruimte staat onder druk. Het zijn echter niet alleen de aanspraken van de verstede lijkende samenleving op de beschikbare ruimte die effec ten sorteren voor het Friese platteland. De belangrijkste ruimtegebruiker daar, de landbouw, is zelf ook voortdu rend aan het moderniseren. Dat leidt tot andere en grotere bedrijfsgebouwen en aanpassing van de cultuur grond. Perceelsvergroting, diepontwatering, het recht trekken van kromme sloten en het vlak maken van perce len met enig microreliëf leiden tot een strakker, eenvor mig landschap. Boerderijen De schaalvergrotingin de agrarische sector is al meer dan veertig jaar gaande, wat heeft geleid tot een aanzien lijke vermindering van het aantal agrarische bedrijven en het overbodig worden van talrijke boerderijen. Veel van die panden zijn bewaard gebleven en worden nu gebruikt voor uitsluitend bewoning of huisvesten één of andere vorm van bedrijvigheid. Wat dat betekent voor het boerderijenbestand in Friesland komt verderop aan de orde. Wanneer we de verandering van de hergebruikte boerderijen in ogenschouw nemen, mag echter niet worden vergeten dat ook de boerderijen die nog functio neren als agrarisch bedrijfspand niet voortdurend dezelfde blijven. De voor Friesland kenmerkende traditio nele stelp-, kop-hals-romp- en kop-rompboerderijen voldoen niet meer aan de eisen van het moderne boeren bedrijf. Daarom zijn de afgelopen 25 jaren aan de traditio nele boerderijen lange, platte ligboxenstallen, mestsilo's en grote opslagloodsen voor machines toegevoegd en hebben nieuw gebouwde boerderijen een geheel afwij kende, maar voor de huidige bedrijfsvoering functionele vorm. Het onderzoek in Friesland heeft aangetoond, dat van de ruim 7000 boerderijen die niet meer agrarisch worden gebruikt, rond 85 procent nu uitsluitend voor permanente bewoning wordt gebruikt. Het belangrijkste motief om in een boerderij te gaan wonen blijkt te zijn dat men er ruimte heeft voor liefhebberijen. Daarnaast scoren ook de karakteristiciteit van zo'n pand, de woonruimte en de privacy die de locatie van een boerderij biedt, hoog

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 11