Voor gek verklaard Mariëtte Polman De toekomst van het voormalige Provinciaal Ziekenhuis Meer en Berg Pal aan de voet van de duinen in de gemeente Bloemendaal, in een groen web van lanen, ligt het landgoed Meer en Berg, een in Engelse Landschapsstijl aangelegd aards paradijs. Zo'n 150 jaar lang was hier het psychiatrisch Provinciaal Ziekenhuis gevestigd. Inmiddels is een projectontwikkelaar eigenaar geworden. Wanneer binnenkort de laatste patiënten vertrekken, start een ingrijpend bouwplan. De dreigende aantasting van dit unieke landschapspark heeft veel boze reacties losgemaakt. 4 Heemschut Op het terrein van het voormalige Provinciaal Ziekenhuis Santpoort, beter bekend als Meer en Berg, heerst vrede. Heel in de verte rumoert het autoverkeer maar dichtbij kwaken kikkers en zingen merels. Wandelaars drentelen er in hun zomerkleren langs de paviljoens die verstild tussen de hoge bomen liggen. Hier en daar wordt gepicknickt. Onder schermen van linden- en cedertakken, dwars door de boterbloemen en viooltjes die naar alle kanten geel en blauw wegschieten, rolt een knalrode bal naar de rand van de stille vijver. Alles ligt er vriendelijk bij op deze junidag. Maar ondertussen zijn de plannen voor een nieuwe invulling in volle gang. Een landgoed met dergelijke uitzonderlijke land schappelijke waarden is immers een 'toplocatie'. Jammer genoeg betekent zo'n bestempeling meestal het eindpunt van monumentaliteit, uniciteit en cultuurhistorie. Onder meer als gevolg van nieuwe ontwikkelin gen in de psychiatrie verhuizen steeds meer pa tiënten naar de stad en loopt Meer en Berg lang zaam leeg. Inmiddels heeft de provincie Noord- Holland het 60 hectare omvattende landgoed verkocht aan een projectontwikkelaar. Het gemeentelijk verkavelingsplan waarin de bouw van 450 woningen in uiteenlopende prijsklassen gestalte krijgt, tovert dit 'buiten' om in een gangbare woonwijk. Tijdelijk worden er asiel zoekers in het bestaande landgoed gehuisvest. Buitenplaats De geschiedenis van het landgoed Meer en Berg gaat terug tot het midden van de 17de Hoofdgebouw met zijvleugels van het Provinciaal Ziekenhuis uit 1846, ontworpen door J.D. Zocher. Foto's Mariëtte Polman. eeuw, toen de Amsterdamse koopman Nanning Florisz Cloeck langs de Bloemendaalse binnen- duinrand de hofstede Cloeckendaal liet bouwen. Een latere eigenaar veranderde de naam in Meer en Berg, genoemd naar het meer op de buitenplaats en de hoge duinen van de naaste omgeving. Het moeten aangename zomermaanden zijn geweest in het herenhuis Meerzicht, in de nabijheid van koetshuis, paar denstallen, boomgaard, geheimzinnige bosjes, moestuinen, dobberende bootjes op de vijver en het prachtige duingebied rondom. Tot 1842 bleef de buitenplaats in gebruik als zomerver blijfvan verschillende Amsterdamse en Haarlemse families. Krankzinnigengesticht Om de noodzakelijke verbeteringen in de psychiatrie door te voeren werd in 1841 de Krankzinnigenwet uitgevaardigd. Nieuwe opvattingen over de verpleging van geesteszie ken leidden tot bemoeienis van staatswege met de zorg voor krankzinnigen. Op initiatief en op kosten van de provincie Noord-Holland werd in 1844, op de voormalige hofstede, het 'buitengesticht' Meer en Berg opgericht. Naar ontwerp van de Haarlemse landschapsarchitect Jan David Zocher (1791-1870) werd het statige, neoclassicistische paviljoen met twee lange zijvleugels opgetrokken. Ook het neogotische kerkgebouwtje, de portierswoning en het ernaast gelegen ingangshek zijn van zijn hand. Het herenhuis Meerzicht en het koetshuis met de stallen verbouwde hij tot woning voor de geneesheer-directeur. Zocher's gebouwen zijn karakteristiek, soms monumentaal en zeer kenmerkend voor het midden van de 19de eeuw. Maar de grootste verdienste van Zocher voor Meer en Berg ligt in het in Engelse Landschapsstijl aangelegde wandelpark dat door zijn leerling Leonard Springer werd voltooid. Het blijft verrassen: de slingerende paden, de monumentale en bijzondere boom soorten, de schijnbare onbegrensdheid van het park en de onverwachte doorzichten, de augustus 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 6