De jeukende vingers van Jaap Bitter en Frank Goppel Bert Franssen De technisch adviseurs van Heemschut in Zuid-Holland Een mooi gebouw, dat met sloop bedreigd wordt? 'Dat is leuk. Je denkt: ha, ha, die komen niet zo makkelijk weg/ Boeiend vertellen Jaap Bitter en Frank Goppel, technisch adviseurs in Zuid-Holland, over het werk in hun provincie. Plaatsen waar stevige robbers zijn uitgevochten. De Rijksdienst die het erbij heeft laten liggen. Grote infrastructurele werken, herinrichting van het open landschap. Zuid-Hollandse boerderijen, behoorlijk bedreigd, ja. 2 Heemschut Jaap Bitter - hij was nog geen lid van Heemschut - werd als TA in de commissie geloodst door zijn voorganger Bert van den Boogaard. Dat was 8 jaar geleden, toen hij met vut ging na een loopbaan als monumentenamb tenaar van Gouda. Op zijn beurt benaderde hij enkele jaren later de restauratiearchitect Frank Goppel - al lid sinds 1974 - om een deel van zijn werk over te nemen, omdat het zoveel tijd kostte. Jaap Bitter: 'Franken ik hebben een scheidslijn afgesproken. Mijn werkterrein ligt boven de grote rivieren, dat van Frank daaron der. Met grote rivieren bedoel ik de Lek en de Maas die in eikaars verlengde liggen.' Dan de hamvraag: wat doen ze als technisch adviseurs? Jaap Bitter: 'Wij krijgen een signaal van een lid van de PC of van anderen. Huis- aan-huis krantjes zijn daarbij een belangrijke bron, want daar staan de bouw- en sloopver gunningen in. Maar je bestrijkt zelf altijd een beperkt gebied. Ik woon in de Krimpenerwaard. De leden van de commissie wonen in Dordrecht (3), Rotterdam, Sliedrecht, Delft, Voorburg, Leidschendam, Gouda en Lekkerkerk. Die spreiding is niet echt geweldig. Ik vind het jammer dat je nergens een overzicht hebt van alle te verlenen bouwvergunniningen in Zuid-Holland.' 'Als het signaal is afgegeven, start je een eerste onderzoek. Een heel belangrijk gegeven is natuurlijk of een pand rijksmonument of gemeentelijk monument of gemipt en geselec teerd is. Dat zijn de eerste houvasten. Je brengt het onderwerp terug in de commissie, die oordeelt: verder ermee gaan of niet. Het onder zoek kan uiteindelijk zo ver gaan dat we tot een voordracht komen voor plaatsing op de rijkslijst of de gemeentelijke lijst.' Een groot deel van het werk komt neer op informatie verzamelen. Frank Goppel: 'We gaan overal persoonlijk op af. Als je ter plaatse bent geweest en je hebt mensen gesproken, wordt ook de context duidelijk. Een bezoek aan het gemeentehuis is altijd verhelderend. Ik spreek er graag met een monumentenambte naar. Ambtenaren zijn altijd coöperatief, begrijpen wat onze invalshoek is, waar onze gevoeligheden liggen, zijn meestal min of meer bekend met Heemschut. Ze hebben niet de druk van de politieke controle, en zijn heel vrij in het gesprek, het is niet zo dat ze je opzettelijk verkeerde informatie geven of je van bepaalde dingen afhouden.' Toch komt het vaak genoeg voor dat informa tie niet juist, of volledig, of vrij van belangen is. Frank: 'In het begin had ik soms de neiging om alles voor zoete koek te slikken. Pas later leer je dingen te nuanceren, in de helft van de gevallen zijn er andere belangen dan monumentenbe scherming in het spel. Het is dan zaak zorgvul dig te zijn, echt te gaan voor de doelstellingen van Heemschut.' Nederlagen en successen Een PC kent successen en nederlagen. De laatste komen soms hard aan. Jaap Bitter: 'Ik ben erg gefrustreerd over een geval in Bergambacht, Krimpenerwaard. Er stond een heel groot pand met een uitstekende uitstra ling, een zogenaamd doktershuis, met stalhou derij, een gemipt pand. Op een gegeven moment werd er een bouwvergunning aange vraagd om het te slopen. Een aannemer wilde ter plaatse appartementen met winkels bouwen, dat was de enige overweging. We hebben bezwaar gemaakt bij de gemeente, maar nooit antwoord gekregen. Als je geen antwoord krijgt, hoe moet je dan verder? Toen heb ik het voorgedragen voor plaatsing op de rijkslijst. Een hele tijd niets meer van gehoord, totdat de Rijksdienst om aanvullende informatie vroeg. Op een gegeven moment werd er een wijziging op het bestemmingsplan door de gemeente ingediend, hebben we ook nog bezwaar tegen gemaakt. Conclusie: het pand is gesloopt; als de Rijksdienst niet zo geaarzeld had, was het wellicht anders gelopen. Heel teleurstellend.' Over nederlagen gesproken. Heel pijnlijk was de geschiedenis van een boerderij in Molenaarsgraaf, een rijksmonument met grote waarde. Pijnlijk, omdat PC-lid Leo van der Meulen er 'buitensporig veel tijd' (de woorden van Frank Goppel) in had gestoken. Frank: 'Van alles werd er gedaan om de financiering voor een noodzakelijke restauratie rond te krijgen. En het leek te lukken. Bij een laatste gesprekje met de restauratiearchitect bleek dat de kosten toch net niet helemaal overeen kwamen met de opbrengsten. Wat heeft men toen gedaan? Men heeft zonder Heemschut te raadplegen gezegd: we hebben nog een oude sloopvergunning liggen, die is nog geldig. Hup, afbreken, plat. Het herstel van boerderijen in Zuid-Holland wordt überhaupt een zorgenkindje. Melkvee- augustus 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 4