38 Heemschut augustus 1999 Houten huizen Onlangs verscheen een ongewijzigde, zevende herdruk van het bekende standaardwerk 'Houten huizen, een unieke bouwwijze in Noord-Holland' geschreven doorH. Jansse met medewerking van S. de Jong. De eerste druk dateert uit 1970, toen beiden werkzaam waren bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Men treft deze huizen nu vooral in het reservaat genaamd de Zaanse Schans en natuurlijk in plaatsen als Broek in Waterland, de Rijp, Volendam en Marken. Ze werden vroeger bewoond door zeevarenden en lieden, nauw met de zeevaart betrokken. Maar ook werden wel boerderijen in hout opgetrok ken. In het boek wordt een overzicht gegeven van de geschiedenis en de verschillende typen houten huizen in de Zaanstreek, gevolgd door voorbeelden. Het boek bevat vele tekeningen, plattegronden en foto's. Zaltbommel, Europese bibliotheek, 1999. 140p ISBN90 288 43571 Prijs f49,50. Schermer De Boerderijenstichting Noord-Holland 'Vrienden van de stolp' gaf in samenwerking met de jubilerende Rabobank het boekje 'Recht toe recht aan; het boerenerf in de Schermer' uit. Het werd samengesteld door historicus Diederik Aten beplantingsdeskundige Allet Geertman en geïllustreerd door Doortje Haan- Wiegman. Het landschap van deze gave 17de eeuwse droogmakerij wordt bepaald door de nog zo herkenbare structuur die samenhangt met de waterstaatkundige historie en de rijke agrarische traditie. Het boerenerf in relatie tot de stolp staat in deze aardige publicatie centraal; in verleden, heden maar ook in de toekomst. Bewoners vertellen over hun boerenerf en bovendien bevat het tips voor begroeiing van erf en tuin. Het boekje is verkrijgbaar door overmaking van f 12,50 op giro 33 81 81 van de Stichting Vrienden van de Noord-Hollandse Stolp te Oostblokker en wordt vervolgens franco toegestuurd. Beverwijk Ter gelegenheid van de viering van 700 jaar stadsrechten (1298-1998) in Beverwijk op 12 november 1998 verscheen het boekje 'Het dorpse Sint-Aagtenkerke en het stedelijke Beverwijk' door W.A. Spruit. De nederzetting Beverwijk, eerst de Wijk genoemd, is veel ouder. Vermoedelijk dateert de oudste bebou wing uit de 8ste eeuw. In het boekje worden geschiedkundige vertellingen aangevuld met anekdotes en gedichten uit de kleurrijke geschiedenis van deze stad. Het boekje werd ter gelegenheid van de viering aan alle Beverwijkers geschonken en is niet te koop. Beverwijk, 1998. 128p. ISBN90 9012251 6. 100 jaar Staatsbosbeheer Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van Staatsbosbeheer - 100 jaar natuur voor ieder een - verschenen bij Uniepers vijfhoeken over de oudste natuurterreinen van ons land. De titels zijn: Texel, Het Haagse Bos, Het Kootwijkerzand, De Schoorlse Duinen en Het Mastbos. De boeken tellen elk ca 80 pagina's bevatten behalve de beschrijving en de geschie denis van het landschap, vele foto's, kaartmate riaal, plattegronden, wandel- en fietsroutes. De boeken zijn te bestellen bij de boekhandel of bij Staatsbosbeheer. De prijs isf 25,—per deel. Informatie Uitgeverij Uniepers, Postbus 69, 1390 AB Abcoude. Tel. (0294)285111. Kasteel Groeneveld Begin dit jaar verscheen een verbeterde uitgave van 'De geschiedenis van Groeneveld; natio naal centrum voor bos, natuur en landschap'. Het boekje werd geschreven door ir. M.G, Wagenaar Hummelinck die ook voor het tijd schrift Heemschut (februari 1996) over Groeneveld schreef.In het boekje wordt de geschiedenis van deze indrukwekkende buiten plaats verteld, over de bewoners, de bouw en hoe in deze geschiedenis ook de vaderlandse geschiedenis wordt weerspiegeld, zoals de oorlog met Spanje, de strijd om de godsdienst vrijheid en de handel, bloei en neergang van de beide Indische compagnieën. Behalve de geschiedenis bevat het boekje een geschreven rondleiding door het pand, waar thans het Bosbouwmuseum en enkele exposi tieruimten zijn ondergebracht. Daarnaast wordt het gebruikt door particuliere natuurbe schermingsorganisaties. Het landgoed is eigen dom van Staatsbosbeheer. Het boekje verscheen eerder als deel 50 in de serie 'Nederlandse kastelen'. De prijs is f9,50 en het is te koop op het kasteel. Industrieel erfgoed. Op het gebied van het industrieel erfgoed ontving Heemschut de afgelopen tijd een aantal nieuwe titels. Hierbij een overzicht: In de trant van de serie 'In oude ansichten' geeft de Europese bibliotheek tegenwoordig de serie 'Toenboekjes' uit. Elk deeltje bevat zo'n 100 oude prentbriefkaarten en foto's met een toelichtende beschrijving. 'Nederlands industrieel erfgoed' werd samen gesteld door Marcel Overbeek en bevat vooral veel verdwenen industriegebouwen. Een groot deel van de foto's komt uit de collectie van de auteur. Elk hoofdstuk bevat een apart aspect van de Nederlandse industrieën en hun speci fieke gebouwen, zoals suiker- en stroopfabrie- ken, gasfabrieken, bierbrouwerijen en tabaksin dustrie. Jammer is dat er noch een register noch een hoofdstukindeling is opgenomen. De belangstelling voor ons industrieel erfgoed dateert van eind jaren '70. Het boekje laat zien hoeveel er voor die tijd en ook daarna onder de slopershamer is gekomen, maar ook wat geluk kig werd behouden. Zaltbommel, Europese bibliotheek 1998. ISBN 90 288 1140 0. 'Staatsmijn Beatrix in beeld' is van de hand van André Weijts, die eerder onderzoek verrichtte naar de Limburgse steenkolenmijnbouw. In het boekje worden de voorbereidende plannen en werkzaamheden en de aanleg van deze hyper moderne mijn (1952-1960) beschreven. Economische omstandigheden maakten verant woorde exploitatie van deze vijfde Staatsmijn echter onmogelijk en al het toegepaste tech nisch vernuft bleef ongebruikt. Vele foto's tonen het proces van de aanleg. Zaltbommel, Europese Bibliotheek. 1998. ISBN 90 28811116. Prijs per deeltje f32,50. Herbestemming Eind februari werd te Den Bosch het handboek 'Herbestemming van grote monumenten; een uitdaging!' gepresenteerd. Het is een uitgave van de Stichting pandenbank Noord-Brabant en werd opgesteld door de Katholieke Universiteit Nijmegen o.l.v. prof. dr N.J.M. Nelissen, dr J Smits, drs M.J.M. Bogie en drsj. Voorzee. De laatste jaren is er een groeiende belangstelling voor de problematiek van leegstand en herbe stemmingvan grote gebouwen. Meerdere stich tingen houden zich daarmee bezig. De Stichting Pandenbank Noord-Brabant vervult daarin een soort pioniersrol. Gezocht wordt naar oorzaken van leegstand, de aard van leegstaande monu menten, en hoe via een gerichte strategie herbe stemming kan worden ontwikkeld. Het boek is een resultaat van een literatuurstudie, ook inter nationaal, een enquête onder gemeenten van de provincie N-Brabant, interviews en workshops met deskundigen, observaties en inventarisatie van allerlei herbestemmingsprojecten. Behalve een algemene inleiding wordt er een stappenplan (tien stappen) gepresenteerd (het zogenaamde KUN-model voor herbestem ming) dat aan het hele (ideaal)proces van herbe stemming richting geeft. Voorts bevat het een aantal voorbeelden en een hoofdstuk met conclusies en aanbevelingen. Het boek is bestemd voor velerlei doelgroepen, van bestuur ders en monumentenorganisaties tot makelaars, bewonersbelangenorganisaties en projectont wikkelaars. 's-Hertogenbosch, Adr. Heinen, 1999. 312 p. ISBN 90 7006 22 9. Prijs f39,50. Historische parken De Stichting Sonsbeek 100 jaar stadspark orga niseert op 7, 8 en 9 oktober in Arnhem een internationaal symposium over de toekomst van onze historische stadsparken. Tel. (026)4452548

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 40