Nieuwe uitgaven Anne-Marie ten Cate augustus 1999 Heemschut 37 Van Epen In de BONAS-reeks (Bibliografieën en oeuvre- lijsten van Nederlandse architecten en steden bouwkundigen) verscheen: 'J.C. van Epen (1880-1960); van villabouw tot volkshuisves ting' door Juliette Roding en Talitha van Dijk. Tot en met 12 september is in de Gaanderij van het Nederlands Architectuur Instituut te Rotterdam ter gelegenheid van het verschijnen van deze uitgave een tentoonstelling te zien van het werk van Van Epen. Van Epen heeft voor een groot deel het gezicht van de stadsuitbrei dingen in Amsterdam bepaald en kan boven dien beschouwd worden als een pionier op het gebied van de ontwikkeling van plattegronden en interieur van arbeiders- en middenstands woningen. Desalniettemin is deze belangrijke architect in de vergetelheid geraakt. Enerzijds is dat te wijten aan het feit dat hij weinig op schrift heeft gesteld, anderzijds was hij een harde werker die niet aan de weg timmerde. Het archief van Van Epen bevindt zich al sedert de jaren '70 in het Nederlandse architectuur en documentatiecentrum (de voorloper van het NAi). Marieke Kuipers wijdde toen een docto raalstudie aan het werk van Van Epen, waarna het weer stil werd. Van Epen leverde in de eerste decennia van deze eeuw een belangrijke bijdrage aan de totstandkoming van grote woningbouwcom plexen voor arbeiders en middenstand in de uitbreidingswijken van Amsterdam. Daarnaast Tekening woningbouw van J.C. van Epen uit 1918 aan de Lastmankade in Amsterdam. Foto Nederlands Architectuur Instituut, Rotterdam. had Van Epen bekendheid in het Gooi waar hij een groot aantal villa's en landhuizen bouwde. Opvallend in het werk van Van Epen zijn de toepassing in vele variaties van erkers, de steun beren, de vorm en indeling van de vensters, het kleurgebruik en de royale groenvoorzieningen. Van Epen leerde het vak in de praktijk, bij zijn vader en bij architecten als Hanrath en de Gebroeders van Gendt. Ook werkte hij een aantal jaren in Parijs, eerst bij de Nederlandse architect Bouwens van der Booyen en later associeerde hij zich met de Fransman C.L. Auclair. Zij werkten veel in St.Cloud en Vicennes en ontwierpen villa's in 'Engelse stijl'. In 1905 vestigde hij zich als zelfstandig archi tect in Baarn, het centrum van de nieuwe villa- bouw. In 1910 kwamen in Amsterdam zijn eerste woningbouwcomplexen tot stand, o.a. Eerste Helmerstraat en de Tweede Boerhavestraat. Zijn plattegronden, zijn goede keuken en functionele en hygiënische woning inrichting (hij pleitte vurig voor douches) waren een absolute noviteit en hiermee liep hij ver vooruit op de ideeën van de architecten van de Nieuwe Zakelijkheid. In de loop van de jaren zou nog menig woning bouwcomplex van Van Epen in Amsterdam verschijnen; het laatste dateert uit 1946 en ligt aan de Heggerankweg in Amsterdam-Noord (Buiksloot) Op het gebied van de volkswoning bouw was hij met zijn socialistische optiek een vernieuwer, maar desondanks bleef hij ontevre den over de wijze waarop gewone mensen gedwongen waren te leven. Hij ontwierp dan ook coöperatieve woongebouwen, maar deze ideeën kwamen niet van de grond. Een derde belangrijk categorie bouwwerken zijn de ontwerpen voor kindervakantietehui- zen, jeugdherbergen en verenigingsgebouwen. Rotterdam, Stichting Bonas, 1999. 176 p. ISBN 90 76643 01 6 Prijs per abonnement f 135,— per jaar voor zes deeltjes. Los deel ca f 30,— Informatie Stichting Bonas, Museumpark 25, 3015 CB Rotterdam. Sint-Walburgiskerk Twaalf jaar duurde de restauratie van de Sint- Walburgiskerk te Zutphen. Ter gelegenheid van de voltooiing, begin dit jaar, werd er bij de Walburg Pers een uitgebreide, wetenschappe lijke monografie over de kerk uitgegeven.'De Sint-Walburgiskerk in Zutphen; Momenten uit de geschiedenis van een middeleeuwse kerk' verscheen onder redactie van M. Groothedde, G.E. Hartman, M.R. Hermans e.a. In het boek worden oorsprong en betekenis van de kerk in de Zutphense samenleving op wetenschappe lijke wijze benaderd en beschreven. Tijdens de restauratie is er intensief archeologisch en bouwhistorisch speurwerk verricht en zijn vele nieuwe inzichten aan het licht gekomen, vooral over de vroegste ontstaansgeschiedenis van de nederzetting en de middeleeuwse periode. In het eerste hoofdstuk wordt dan ook de neder zettingsontwikkeling van de stad tot 1000 beschreven. Behalve de bouwgeschiedenis van de kerk, worden het kapittel en de nabije omgeving van de kerk onder de loep genomen. Er zijn verder hoofdstukken over de liturgie, de heilige Walburgis en over de boeken van voor 1600 in de Librije. Tot slot een hoofdstuk over de recente ontwikkelingen en het toekomstper spectief van de kerk. Zutphen, De Walburg Pers, 1999. 304p. ISBN 90 5130 041 9 Prijs f 19,50. Deventer Het boek 'Beeldend Deventer', samengesteld door H.J. van Baaien en H.J.M. van Oltheten is bedoeld als een ontdekkingstocht door Deventer. De schrijvers maakten jarenlang wandeltochten door de oude stad op zoek naar bijzonderheden en specifieke Deventer elementen. Deze wandeltochten mondden uit in speurtochten, die uiteindelijk hebben geleid tot dit verrassende boek. Het eerste exemplaar werd aangeboden aan de directeur van de Rijksdienst Monumentenzorg. In zijn dank woord zwaaide Asselbergs de auteurs alle lof toe en zei dat elke historische stad een dergelijk boek zou moeten laten schrijven. Meer dan 3 5 kunstenaars hebben in het verle den maar ook recentelijk verschillende sporen achter gelaten. Er zijn prachtig gebeeldhouwde gevels, gevelstenen, uithangborden en tekens, gedenkstenen, maar ook snijramen en versier selen in het plaveisel. Alfabetisch per straat worden die expressieve elementen die Deventer 'beeldend' maken afgebeeld en het verhaal bij de afbeelding wordt uitgebreid verteld. Van een gevelsteen met drie gekroonde suikerbroden tot een muuranker in de vorm van een vlinder aan de gevel Waterstraat 10-12. Zelfs de oude schoorsteenpijp van D.A.I.M. is tot kunstwerk gemaakt bij de nieuwbouw aan de Prinsenplaats. Achter in het boek bevindt zich een lijst van kunstenaars, registers en een kaart met twee wandelroutes. Bladerend en lezend in het boek krijgt men op een plezierige manier les in zorg vuldig kijken. Het boek is te verkrijgen bij de Deventer boekhandels. Twello, Robine, 1998. 263p. ISBN90 804026 4 8. Prijs f49,90.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 39