augustus 1999 Heemschut 35 Het Dagelijks Bestuur van Heemschut poseert t.g.v. het 40-jarig jubileum in 1951. V.l.n.r. op de voorgrond: De heren Koning, Koot, Bierens de Haan (voorzitter), Ter Meuten, Kok, Cleyndert en Ozinga. Archieffoto Bond Heemschut. was daarvan een belangrijke oorzaak, maarniet de enige. In het meinummer van 1947 schrijft de nieuwe secretaris Ton Koot: 'Een samen loop van omstandigheden heeft het verschijnen van ons hernieuwde orgaan vertraagd. Dat zijn onder meer, de wisseling in het Dagelijksch Bestuur, het op eigen verzoek heengaan van de administrateur, het verblijf van Uw Secretaris, tevens redacteur, in de Vereenigde Staten, en de tijdroovende moeilijkheden, welke over wonnen moesten worden om de reorganisatie van het orgaan te voltooien, in het bijzonder ten aanzien van de papierschaarschte, overbe lasting van drukker en clicheerinrichtingen, enz.' De spoedig zo gezichtsbepalende Ton Koot was net als Kok bestuurssecretaris èn redacteur van het tijdschrift geworden. Hij begon zijn werk in een periode van neergang. Tot op zeker hoogte zou je kunnen stellen dat Heemschut aan haar eigen vooroorlogse succes met monu mentenbescherming en welstand ten onder dreigde te gaan. Voorganger Kok hield het om die reden na 25 jaar zelfs voor gezien. Kok, in 1948 terugblikkend: 'De laatste jaren van het maandblad waren de moeilijkste. De tijd van het pionierswerk was voorbij. Talloze instellin gen waren ontstaan die op grootse wijze gingen doen, wat Heemschut tevoren incidenteel en op kleine schaal deed. Men wist niet meer of men zich met de dingen bemoeien mocht of niet. Was de taak van de Bond Heemschut en van het bijbehorend maandblad afgelopen? Een oud bouwwerk: niets meer mee te maken, dat gaat via 't Ministerie O.K. en W. naar Monumentenzorg. Een landgoed: niets meer mede te maken, er is een natuurschoonwet en een Rijksdienst voor het Nationale Plan. Een weg: afblijven, er zijn streekplandiensten. Reclameborden: elke provincie heeft een veror dening op ontsierende reclame.' Het Adviesbureau, een soort welstandscommis sie voor kleinere plaatsen, één van Heemschuts belangrijkste pijlers in de beginjaren, was Heemschut boven het hoofd gegroeid en 'intussen overgedaan aan Provinciale Schoonheidscommissies, die reeds bestonden of werden gesticht op aansporing van den Bond Heemschut.' Decentralisatie Inderdaad, het was tijd voor herbezinning. Een reorganisatie van de vereniging was onont koombaar. Een stap met veel consequenties voor de toekomst was al gezet. Namelijk de oprichting in 1944 van de commissie Stad en Dorp, die pas na de oorlog tot daden kwam en vooral de wederopbouw een beetje moest zien bij te sturen. Dat lukte niet geweldig, Heemschut stond, zoals gezegd, goeddeels buitenspel. In de loop van 1947 werden echter Provinciale subcommissies der Commissie Stad en Dorp opgericht. En daarmee sloeg Heemschut het pad in van de decentralisatie, dat nooit meer verlaten is. Aan directeuren der Provinciale Planologische Diensten werd gevraagd het voorzitterschap op zich te nemen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 37