Van lespakket tot databank Titia Kloos De brede aanpak van de Nederlandse Kastelenstichting In het statige 17de-eeuwse raadhuis in Wijk bij Duurstede is het kantoor van de Nederlandse Kastelenstichting (NKS) gevestigd. Op een zonnige julimiddag praat ik met directeur mevrouw drs. J.M.M. Kylstra-Wielinga over de doelstellingen, activiteiten en toekomstplannen van de NKS. 32 Heemschut augustus 1999 een meer ontspannen manier toch met zijn geliefde vak bezig zijn. De Stichting wordt naast de heer Schellevis bijgestaan door nog ruim 130 vrijwilligers. Men beijvert zich juist een museaal aanzien te vermijden. Men moet het gevoel hebben dat de bewoners alleen maar even weg zijn en in het opwekken van deze suggestie slaagt het huis wonderwel. Eerder besteedde Heemschut aandacht aan 'de engelen van Amerongen', een groep vrijwilligers die de wandkleden, gordij nen en ander kostbaar textiel onderhoudt en restaureert. Voor dit priegelwerk is een enge lengeduld inderdaad een eerste vereiste. Het houtwerk van de meubels, trappen, wand- betimmeringen en binnenluiken vraagt ook voortdurende controle en onderhoud. Schellevis en zijn medewerkers geven bij vervanging de voorkeur aan een goed stuk eikenhout, liefst afkomstig van een woudreus uit het eigen kasteelbos die de geest heeft In de bibliotheek annex werkruimte op de eerste verdieping liggen de tafels vol met boeken die nog gecatalogiseerd moeten worden. Ze maken deel uit van een nalaten schap die de NKS enkele jaren geleden kreeg. Deze bevatte tevens een som geld en een fraaie collectie antieke meubels en porselein. Voorwaarde van de erflater was, dat de collectie toegankelijk moest zijn voor het publiek. Dit was een goede aanleiding voor de NKS om de krappe behuizing in het poortgebouw van Huis Doorn in 1996 te verruilen voor het raadhuis in Wijk bij Duurstede. De verhuizing was het begin van een nieuw hoofdstuk in het bestaan van de NKS. Niet alleen was er meer ruimte voor de bibliotheek en het documentatiecen trum, maar ook kwam er een bescheiden publiekstaak bij: enkele vertrekken werden ingericht als stijlkamers, die op afspraak voor groepen zijn te bezichtigen en waar men kan vergaderen of kleinschalige congressen organi seren. gegeven. In het park wijst hij op de kolossale zomereik, ruim 300 jaar oud. Die legt voorlo pig nog niet het loodje, maar als 'ie gaat... Boventuin Een ander project was het in ere herstellen van de boventuin, licht oplopend, met zijn oorspronkelijke indeling, plattegrond en beplanting. Een geslaagde reconstructie waarmee tevens één van de zichtassen vanuit het huis zijn zin en logica herkregen heeft. De door Schellevis aan de hand van een oude afbeelding ontworpen klapbrug werd onder zijn leiding opgebouwd door een stel jeugdige delinquenten. Ze zijn er nu hartstikke trots op. Op dit moment wordt gewerkt aan het ophogen van de buitendijk om de kasteeltuin heen als uitvloeisel van de dijkverzwaringsope ratie. Voor volgend jaar staat herstel van de oranjerie en misschien zelfs van de ertegenover gelegen tuinmanswoning op de rol. De 'bouw- Na de economische crisis in de jaren '30 en het oorlogsgeweld van 1940-1945, waren veel Nederlandse kastelen er slecht aan toe. Om de eigenaren bij te staan in het behoud van hun bezit, werd in 1945 de Nederlandse Kastelenstichting opgericht. Doelstelling was - en is - zich inzetten voor de instandhouding van in Nederland gelegen kastelen en hun onroe rende 'aangehorigheden', voor zover het behoud daarvan van algemeen belang is uit een oogpunt van monumentenzorg, natuurbe scherming of landschapsschoon. Onder kaste len moeten we dan verstaan middeleeuwse gebouwen die verdedigbaar en bewoonbaar zijn. Ook complexen die niet meer als zodanig herkenbaar zijn omdat ze door de eeuwen heen werden aangepast aan eisen van comfort en heersende smaak, zijn hierbij inbegrepen. In de 17de, 18de en latere eeuwen opgetrokken landhuizen zonder verdedigingsfunctie, vallen buiten het inspanningsveld van de NKS, al komt hier de laatste jaren langzaam maar zeker pastoor' heeft nog heel wat preek- en bedel- werk voor de boeg. Samen met vele tientallen anderen geeft hij zo een nieuwe betekenis aan de meer dan driehonderd jaar oude woorden van Margaretha Turnor: 'sulcken hecht werck het is.' Aanbevolen literatuur: A. W.J. Mulder, Het kasteel Amerongen en zijn bewoners, Maastricht 1949. W.A. Braasem, Sulcken hecht werck het is... Het Huis te Amerongen, 's-Gravenhage 1981 (Esso Museumreeks deel III, verkrijgbaar op het kasteel). Ook de brieven van Margaretha Tumor zijn sinds kort uitgegeven en verkrijgbaar op Amerongen. Drs. L.H. van der Meule is bouwhistoricus en als zelfstandig onderzoeker/adviseur werkzaal?!, in de monumentenzorg verandering in. Tot slot vallen ook terreinen waar vroeger kastelen op stonden en waar nu slechts fundamenten resten, het zgn. bodemar chief, binnen het werkterrein van de NKS. Samenwerking Om haar doelstellingen te realiseren, heeft de NKS in de loop der jaren een groot aantal acti viteiten ontwikkeld. Allereerst probeert de stichting een positief sociaal en politiek klimaat te scheppen voor kastelenbehoud door samen werking te zoeken met verwante organisaties en contacten te onderhouden met overheidsin stanties. Zo streeft de NKS ernaar een bindende factor te zijn voor de provinciale kastelenstichtingen. Een moeilijke taak, aange zien de opzet en doelstellingen per provincie nogal verschillen: van beheersinstellingen met eigen bezit (zoals de Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen) tot zuivere belangenbe hartigers (bijvoorbeeld de Stichting Utrechtse Kastelen). Aan goede wil ontbreekt het niet, maar het is moeilijk een vorm te vinden voor gestructureerde samenwerking. Kylstra is van plan om komend najaar het land in te gaan om via persoonlijke contacten te achterhalen wat de beste methode is om regulier overleg tot stand te brengen. Er zijn onderwerpen genoeg die aan de orde zouden kunnen komen: restau ratie en onderhoud, exploitatie, cultuurhisto risch toerisme en educatieve projecten voor

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 34