19de eeuw vanaf 1815 het grondbezit verkocht. Delen van de borg werden afgebroken. De dolle jonker Het einde van de borg kwam in 1846. De laatste bewoner, Ferdinand Folef, baron Von Inn- und Rniphausen, vernielde in 1846 alle familieportretten die in de grote zaal van de borg hingen, behalve dat van Anna van Ewsum. Later werden de bovenverdieping van het huis en de orangerie door brand verwoest. De borg werd niet gerestaureerd. De laatste bewoners De erfgenaam van Ferdinand Folef was de zoon van zijn zuster jhr. tnr. J. AE. A. van Panhuys. In 1885-'86 liet hij het landhuis Nienoord bouwen op de plaats van de oude borg, naar de plannen van A.R. Kramer en J. IV. Maris. Delen van de oude borg werden gebruikt voor de bouw van het nieuwe huis, zoals de poortjes die Het grafmonument in de kerk van Midwolde. Foto Anna Huizinga. als ingang dienen. Na een carrière als bestuurder - Van Panhuys was burgemeester van Groningen, commissaris van de koningin in Groningen en Overijsel en vice-voorzitter van de Raad van State - vestigde hij zich in 1898 in Nienoord. In 1907 raakte zijn koets te water in het Hoendiep; hij verdronk, evenals zijn vrouw, zijn zoon, zijn schoondochter en zijn huisknecht. Van Panhuys werd met zijn zoon en schoondochter begraven op het kerkhof van Midwolde. Zijn kleinkinderen werden elders opgevoed. De borg werd niet meer door hen bewoond. In 1950 kocht de gemeente Leek het landgoed van de ervan Van Panhuys. Nienoord nu Op het terrein van de borg Nienoord is nu het Nationaal Rijtuigmuseum gevestigd. Er bevindt zich hier een verzameling van rijtuigen uit drie eeuwen: van koninklijke koetsen tot ponywagens. In de mooiste zalen van het hoofdgebouw bevindt zich een restaurant. De zogenaamde balzaal wordt ook gebruikt als trouwzaal. De bovenverdieping wordt gebruikt als expositie ruimte. Een deel van het park is ingericht als recreatie park, er zijn parkeerterreinen aangelegd. Toch kunnen bezoekers van het borgterrein naar de kerk in Midwolde wandelen langs lanen die al eeuwen bestaan met een uitzicht dat onveran derd lijkt. Drs. M.J.A. Vooijs is PR-medewerker van Heemschut Groningen. Tel (050) 3181645 Putto in de kerk van Midwolde van Rombout Verhulst (ca. 1665). Foto Roefol Feringa. 30 Heemschut augustus 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 32