26 Heemschut Bad en in het Noorden door het vissersdorp Breskens. Voor de herinrichting van beide kernen is de hulp ingeroepen van Kuiper Compagnons uit Rotterdam. Voor Breskens ligt een structuurvisie klaar. Het plan geeft een extra accent aan de natuurlijke overgang van duinen in het westen naar de Westerscheldedijk in het oosten. Helaas zijn er voordat dit Bureau voor Ruimtelijke Ordening werd ingeschakeld al een paar minder gelukkige plannen in uitvoering genomen, zoals aan de westkant de bebouwing van het voormalig fort Frederik Hendrik, waarvan de restanten zijn opgeruimd en waar ongeveer 200 identieke zomerwoningen zijn neergezet. Aan de oostkant van het dorp wordt gewerkt aan een drietal appartementengebou wen met bijbehorende jachthaven in een soort Mediterrane stijl, Port Scaldis genaamd. De haven en twee van de drie gebouwen zijn gereed, met de bouw van het derde moet nog worden begonnen. Badpaviljoen in Domburg. Foto G.M. Baijens. Vlissingen Op Walcheren neemt Vlissingen als kustge- meente een bijzondere plaats in. Deze stad is terecht trots op zijn op het zuiden gelegen, 31/- km lange Noordzeeboulevard, met een steeds weer boeiend uitzicht over de druk bevaren Westerscheldemonding. Wie wil daar niet wonen? Vooral met een stijgende welvaart neemt de vraag naar woningen aan deze boule vard toe. Dat stijgen van de welvaart valt aan de bebou wing van de boulevard af te lezen. De bouw hoogte op het al langer bebouwde gedeelte bedraagt ongeveer 15 meter, terwijl op dit moment wordt gebouwd aan een appartemen tengebouw dat 80 meter hoog gaat worden. De oorspronkelijke bebouwing aan de boule vard werd tijdens de Tweede Wereldoorlog voor een groot gedeelte verwoest. De bebou wing van een ander gedeelte moest verdwijnen in verband met de verhoging en verzwaring van de zeewering in het kader van het Deltaplan. Herbebouwing op dit Boulevardgedeelte liet lang op zich wachten. Uiteindelijk kon worden gestart met de bouw van een viersterren-hotel, gevolgd door enkele appartementengebouwen. Nu wordt gewerkt aan een complex, dat een maximale hoogte van 80 meter zal krijgen. Dit complex krijgt volgens de ontwerpers het karakter van grach tenpanden aan zee, door de diversiteit en gele dingen van de zeven verschillende gevels. Meer naar het westen neemt de bouwhoogte weer af, al zal een hotel aan het westelijk einde van de Boulevard nog een aanzienlijke uitbrei ding ondergaan. De bebouwing eindigt ten slotte in een jong monumentenpand (het Wooldhuis), dat enkele jaren geleden voor sloop kon worden behoed en nu weer is geres taureerd. Het streven van Vlissingen is om kwaliteitsbe wust te bouwen, waarbij kan worden bediscus sieerd of dit nu laagbouw of hoogbouw moet zijn. Men wil in elk geval niet vervallen in de droefgeestigheid die afstraalt van de Belgische Boulevardbebouwing. Domburg Domburg was ooit een badplaats met allure, bezocht door Duitse vorsten en andere groten der aarde. Met kunstenaars als Mondriaan en Toorop die er leefden en werkten. Van dat verleden zijn alleen nog sporen over. Eén daarvan is het Badpaviljoen, daterend uit 1889. In Heemschut van juni 1998 werd melding gemaakt van plannen tot uitbreiding van dit paviljoen met vijftien luxe appartementen. Heemschut maakte ernstig bezwaar tegen hoogbouw op de Domburgse duinen. Inmiddels is er weer een jaar verstreken en overlegt de gemeente Veere, waarin Domburg ligt, nog met Rijkswaterstaat en het Waterschap over een reddingsplan voor het Paviljoen. Beide instanties staan in principe geen wijziging of uitbreiding van gebouwen in of op de zeewering toe. Het probleem is dat uitbreiding van de hotelfunctie nodig is om exploitatie rendabel te maken. Die uitbrei ding is de enige kans om het Paviljoen nog te redden. In afwachting van de uitkomst van het overleg worden geen investeringen meer gedaan. Het gebouw gaat zienderogen achteruit. Er kan zelfs van verkrotting worden gesproken. Misschien is er nog een oplossing te vinden door een kleinschalige uitbreiding, die het karakter van het gebouw niet al te veel zal aantasten. Anders moet gevreesd worden voor sloop van dit karakteris tieke gebouw. G.M.Baijens is PR-medevierker van Heemschut Zeeland augustus 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 28