Ontwikkelingen aan de Zeeuwse kust Gerard Baijens In Vlissingen 'grachtenpanden aan zee' tot 80 meter hoog Van nature bestaat de Zeeuwse kust uit een niet al te brede duinenrij, die op een aantal plaatsen wordt doorbroken door brede zeearmen. In de tweede helft van deze eeuw is dat beeld door de uitvoering van de Deltawerken grondig gewijzigd. De kustlijn wordt nu alleen nog onderbroken door de Westerschelde, de brede zeearm die toegang geeft tot het snel groeiende Antwerpse havengebied. Heemschut 25 De zandstranden langs de kustvormen één van de grootste attracties van Zeeland en zorgen er voor dat het van origine agrarische platteland van de kuststrook in de zomer wemelt van toeristen. Het verblijf van deze grote massa's vertier zoekende mensen legt een zware druk op de ruimte van die kuststrook. Met het stijgen van de welvaart is ook het gedrag van de toerist veranderd. Verbleef men vroeger in een tentje op de camping, tegenwoordig moet dit al minstens een stacaravan zijn, maar liefst een riante zomerwoning in een bungalowpark. Deze wijziging betekent een grote claim op de ruimte pal achter de dijken en duinen. In hoog tempo verrezen deze huizenparken langs de hele kust, van Cadzand tot Renesse en nog verder, tot aan de Deltadammen. In clusters- van enige honderden nagenoeg gelijke huisjes, zoveel mogelijk aan het oog onttrokken door de aanplant van een strook 'schaamgroen' of De Noordzeeboulevard in Vlissingen. Foto Lex de Meester. een alles verhullende ringdijk. Geen echte dorpen, want zij worden maar een gedeelte van het jaar bewoond. Gelukkig heeft de provinciale overheid bepaald dat een ongebreidelde uitbreiding van dit soort vakantiedorpen tot staan moet worden gebracht. Het Provinciaal Beleidsplan staat geen verdere uitbreiding van verblijfsrecreatie toe, behalve als het gaat om hotelcapaciteit of kwaliteitsverbetering van bestaande locaties (wat dan meestal toch een uitbreiding inhoudt). Zeeuws Vlaanderen Dat ook de recreatieondernemers tot het besef komen dat uitbreiding het omliggende gebied zwaar kan aantasten, blijkt uit een lofwaardig initiatief van de recreatieondernemers die zich hebben verenigd in Recron Zeeuws- Vlaanderen en die samen met de natuurbe schermingsvereniging 't Duumpje een schets- plan voor het kustgebied hebben ontwikkeld. In het plan 'Kust in Kleuren' geven zij een gezamenlijke visie op de ontwikkeling van de Noordzeekust van Zeeuws Vlaanderen. Dit plan kan een leidraad vormen voor het herin richtingsplan dat voor dit gebied wordt ontwik keld. De Noordzeekust van Zeeuws Vlaanderen wordt in het zuiden begrensd door Cadzand- augustus 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 27