Heemschut nieuws augustus 1999 Heemschut 21 Excursie Noord-Brabant Heemschut Noord-Brabant heeft als doel voor de traditionele jaar lijkse excursie gekozen voor het zuidwestelijke deel van de provin cie. Per autobus zal dit interes sante gebied worden doorkruist, waarbij Bergen op Zoom en Rucphen centraal zullen staan. Op zaterdag 9 oktober a.s. worden om 10.00 uur de deelnemers met koffie verwelkomd in het oude stadhuis van Bergen op Zoom aan de Grote Markt. Deze centrale plaats ligt op ca 10 minuten lopen vanaf station NS. We adviseren om degenen, die per auto reizen te parkeren aan de achterzijde (oostzijde) van het station op het P+R terrein. Na welkom en een toelichting op het dagprogramma wordt een korte stadswandeling gemaakt, waarna Bergen op Zoom per autobus wordt verlaten voor een rondrit in twee delen, onderbro ken door de lunch, die wordt geserveerd in Rucphen. Het programma zal rond 17.00 uur voor het NS-station worden beëindigd. Voor deelname aan deze excursie wordtuverzocht f55,-overte maken op girorekening 265329 t.n.v. L.de Visser te Hooge Zwaluwe. In verband met de beschikbare zitplaatsen is deel name beperkt, dus stel uw opgave niet uit. Voor nadere informatie: (0168) 482264 Ing. L.de Visser, technisch advi seur Heemschut Noord-Brabant. Excursie Zeeland 1999 Zeeland heeft altijd moeten vechten voor zijn bestaan. Niet alleen tegen het water, maar ook tegen Noormannen, Spanjaarden, Fransen, Engelsen, Duitsers en zelfs Belgen. De strijd tegen de 'menselijke' vijanden heeft duide lijke sporen in het landschap achtergelaten. Op zijn jaarlijkse excursie wil Heemschut Zeeland die sporen van de verdedigingswerken uit verschillende perioden volgen. Hierbij is gekozen voor verdedi gingswerken op het voormalige eiland Walcheren, stammend vanaf de tijd van de Noormannen tot aan de Tweede Wereldoorlog. Als verdediging tegen de aanvallen van de Noormannen werd op Walcheren een drietal ringwal- burgen aangelegd, waarvan de meest zuidelijke, die in Oost Souburg, nog zeer goed bewaard is gebleven. Daarom is deze in de excursieroute opgenomen, evenals het aan de Westerschelde gelegen 16de-eeuwse Fort Rammekens, dat eens de Rede van Middelburg bewaakte. Hier lagen de grote Oostindiëvaarders te wachten tot een gunstige wind ze het zeegat uitblies. Dit fort zal als eerste worden bezocht. Het middagprogramma bevat een bustocht langs een gedeelte van de door de Duitsers tussen 1942 en 1944 aangelegde Atlantikwall, een gigantisch verdedigingswerk, dat zich uitstrekte van Noorwegen tot aan de Frans-Spaanse grens. Een onderdeel hiervan was het zoge naamde Landfront Vlissingen, dat deze havenstad vanaf de landzijde moest verdedigen. De defensie werken lopen in een grote boog doorvoor het grootste gedeelte agrarisch gebied om de stad Vlissingen heen. Zij bestaan uit een zig-zag lopende tankgracht met aan de zuidzijde hiervan verschillende typen bunkers, een anti-tankmuur en zogenaamde Hockerhindernisse (piramidevor mige tankversperring). De totale lengte is zo'n 13 kilometer. Het landfront is op een aantal bunkers en een paar gedempte stukken tankgracht na nog compleet. Vlissingen is volgens de bunker onderzoeker J.C.P. Bremmers de enige stad in Europa waar nog duidelijk een landfront zichtbaar is. In de meeste andere steden zijn de werken in verband met stads uitbreidingen verdwenen. De excursie zal worden besloten met een bezoek aan de Middeleeuwse vestingwerken van Veere en een bezoek aan het prachtige stadhuis aldaar. Het programma zal op de dag van de excursie worden ingeleid in de historische Kloveniersdoelen te Middelburg. De datum van de excursie is zater dag 25 september. Het programma zal na de koffie om 10.30 uur beginnen met een tweetal inleidingen over verdedi gingswerken, waarna de bustocht zal beginnen, die van Middelburg, via Ritthem (Fort Rammekens) naar Oost Souburg (ringwalburg) zal voeren, waar zal worden ge luncht. In de middag gaat het dan per bus langs het Landfront Vlissingen naar Veere en van daaruit terug naar Middelburg. Het reisschema sluit aan op de Intercity van 17.30 uur uit Middelburg. De kosten verbonden aan deel name bedragen inclusief l unch 40,- per persoon. Opgave voor deelname uitsluitend door over making van de deelnemerskosten op postbankrekening 1603836 t.n.v. G.M. Baijens, Penninghoek 12 43 31 PN te Middelburg. De aanmeldingstermijn sluit op 13 september. Na aanmelding ontvangt u een deelname-bevesti ging en een plattegrond van Middelburg met gegevens over parkeergelegenheden. Voor meer gegevens kunt u bellen met G.M. Baijens, tel. 0118-626302. Busexcursie Heemschut Drenthe naar veenkoloniën Op zaterdag 25 september organi seert Heemschut Drenthe een busexcursie door het landschap van de Drentse veenkoloniën. Vóór de lunch zal landschapsar chitect Harry Berg een inleiding houden over de ontwikkeling van de herinrichtingsplannen en de veranderingen die deze plannen tot gevolg hebben gehad. Berg werkt bij de Dienst Landelijk Gebied van het ministerie van LNV en is tevens lid van de provinciale commissie van Heemschut Drenthe. Na de middag zal Harry Berg in de bus uw gids zijn door het gebied en kunt u de veranderingen in het veenkoloniale landschap met eigen ogen aanschouwen. De herinrichting van de Drents- Groningse veenkoloniën is het grootste landinrichtingsproject dat ooit in Nederland is uitgevoerd. De excursie gaat vanuit Assen via het Hunzedal naar de Veenkoloniën. In het Hunzedal bezoekt u de oude buurtschappen Eexter- en Gieterzandvoort, indertijd gesticht- op een zandrug in het brede dal van de Hunze. Daarna is er een wande ling in de Duunsche Landen, een uniek natuurontwikkelingsgebi ed van Het Drentse Landschap en de Waterleidingmij Drenthe. De bus brengt u vervolgens naar Annerveenschekanaal, een nog zeer authentiek 18de-eeuws veenkolo niaal dorp. Via Eexterveen en Gieterveen komt u in het voorma lige schippersdorp Gasselternijveen. Rond het dorp zijn de laatste jaren verschillende bebossings- en natuurontwikke lingsplannen uitgevoerd. Op de Mondenweg ervaart u het veenko loniale landschap in al zijn unieke mathematische ritmiek. Deelnemers aan de excursie worden op zaterdag 25 september tussen tien uur en half elf verwacht bij café De Aanleg, Asserstraat 63 in Deurze, even buiten Assen aan de weg naar Rolde. In De Aanleg houdt Harry Berg zijn inleiding en gebruiken de deelnemers de lunch. Na afloop brengt de bus u om circa vier uur terug bij het startpunt. Café De Aanleg is vanaf het NS- station Assen goed met het open baar vervoer te bereiken door één van de bussen richting Rolde te nemen. Ook kunt u met een trein taxi naar Deurze komen. De kosten van de excursie bedragen f 35,00 (inclusief lunch en bus). U kunt zich tot 17 september opgeven bij het secretariaat van Heemschut Drenthe, Van. der Feltzpark 1, 9401 HM Assen. Telefonisch aanmelden kan ook: (0592) 31 40 55. Het aantal plaatsen is beperkt, wacht dus niet te lang met opgeven: wie het eerst komt...

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 23