Heemschut actief ZEELAND Sloop molenromp St. Laurens? Middelburg Heemschut Zeeland heeft bij het gemeentebestuur van Middelburg aandacht gevraagd voor berichten over een dreigende sloop van de molenromp in de tot Middelburg behorende dorpskern van St. Laurens. Hoewel de romp van de molen niet als monument is aangewezen en daarom geen bijzondere bescherming geniet, is hij uitermate beeldbepalend voor de dorpskern. Heemschut wijst er op dat juist dit soort cultuurhisto rische elementen van groot belang is voor een gevarieerd en kwalita tief goed woon- en leefklimaat. In de brief aan het gemeentebestuur verzoekt Heemschut om restaura tie, of toch minstens conservering van de molen, die tijdens de tweede wereldoorlog door brand zwaar werd beschadigd. Heemschut vraagt het gemeente bestuur dan ook alles in het werk te stellen om de molenromp voor afbraak te behoeden. Restauratie panden Bogardstraat Middelburg Heemschut heeft herhaaldelijk aandacht gevraagd voor een drietal monumentale panden in de Middelburgse Bogardstraat. Deze panden werden omstreeks 1980 aange kocht door de Rijksgebouwendienst, in verband met de uitbreiding van het nabij gelegen gerechtshof. Omdat later werd besloten elders in de stad een nieuw gerechtshof te bouwen, moest voor de drie snel verkrot tende panden een nieuwe bestem ming worden gevonden. Brandstichtende vandalen hadden intussen hun sporen achtergela ten. De panden, die inmiddels 20 jaarleeg staan, zijn opgekocht door de BV Monumentenbeheer Middelburg om ze te restaureren. Met dat werk is in april begonnen. Twee van de drie panden zijn beschermde monumenten. Ze liggen in het gebied dat omsloten wordt door de Middeleeuwse stadsring, het oudste gedeelte van Middelburg. Achter de huizen zijn nog resten aanwezig van een kaai muur van de rivier de Arne, die destijds door Middelburg stroomde. De oorspronkelijke namen van de huizen 'Rowaen', 'Londen' en 'Diepe', herinneren aan handelsbetrekkingen met genoemde steden. Ook het aangrenzende poortje van de voormalige brouwerij 'De dry tonnekens' en de restanten van de voormalige gereformeerde kerk zijn in het project opgenomen. Met deze restauratie wordt een rotte plek in een voorname straat opgeruimd. De drie huizen zijn naar aanleiding van het schetsont werp aan particulieren verkocht. Nog dit jaar zal de BV Monumentenbeheer Middelburg, die sinds 1991 actiefis, beginnen met de restauratie van een drietal andere panden, waaronder het bekende gebouw 'De Stadsschuur'. Behoud gebouw Zeevaartschool Vlissingen De Rijksdienst voor de Monumentenzorg wil door de gemeente Vlissingen geadviseerd worden over de cultuurhistorische betekenis van de Zeevaartschool aan de Boulevard Bankert. De werkgroep van oud-leerlingen heeft de aanvraag, die ondersteund wordt door Heemschut en de Heemkundige Kring Walcheren in april bij de Rijksdienst inge diend. De Zeevaartschool is een onder deel van de Hogeschool Zeeland en het ROC Zeeland, die plannen hebben om het maritiem onder wijs te verplaatsen naar het hoofd gebouw, elders in Vlissingen. De Vereniging van Oud-leerlingen wil het gebouwencomplex via een monumentenstatus voor sloop behoeden. De school werd gebouwd in 1923/1929 door rijks bouwmeester Knuttel. Een gedeelte werd in de tweede wereldoorlog zwaar beschadigd. De herbouw door architect A. Rothuizen (1953) sluit goed aan bij het gedeelte dat behouden is gebleven, maar voldoet niet aan de eis dat een gebouw voor aanwij zing tot monument 50 jaar oud moet zijn. De gemeente Vlissingen wacht een beslissing over verplaatsing van de opleiding af alvorens in te gaan op een even tuele herbestemming van de gebouwen. Heemschut Zeeland vindt dat het hier gaat om markante gebouwen met een grote cultuurhistorische waarde die dreigen onder te gaan in het geweld van de snel opruk kende hoogbouw. Het stadsge zicht vanaf het water, voor Vlissingen van essentieel belang, dreigt daardoor een markant en voor de geschiedenis van de stad belangrijk element te verliezen. Heemschut ondersteunt de actie van de oud-leerlingen van harte. Gerard Baijens, PR-medewerker Heemschut Zeeland. Tel. (0118)- 626302 NOORD-HOLLAND Stolpboerderij niet slopen (I) Wognum In een schrijven aan de gemeente Wognum heeft Heemschut laten weten, ernstig bezwaar te maken tegen het nieuw- bouwplan Kerkstraat. Wognum wil het bestaande winkelcentrum opwaarderen en een duidelijker relatie leggen met de bestaande dorpsstraat. Daarvoor moet een 19de-eeuwse stolpboerderij worden gesloopt en vervangen worden door een flatgebouw met 3 verdiepingen, waarin op de begane grond winkels worden onderge bracht. Heemschut wijst de gemeente erop, dat zij met dit plan het plein afsluit van de Kerkstraat, waarmee zij juist een verbinding wilde maken. Het voorstel van Heemschut bereikt die openheid wel. Daarin kan de stolpboerderij door hergebruik worden behouden en het winkeloppervlak tevens worden verruimd. De sfeer van dit oude centrum van Wognum blijft daarmee behouden en het nuttig rendement kan zelfs nog groter worden. Stolpboerderij niet slopen (II) Niedorp Ook in Niedorp blijkt men niet zuinig te zijn op het historisch erfgoed. Ook daar moet een stolpboerderij wijken voor de bouw van 7 woningen ter plekke. Een stolpboerderij, die bovendien binnen het beschermde dorpsge zichtvan het prachtige oude Zuiderzee-dorp Kolhorn ligt. Ook daartegen heeft Heemschut bezwaar bij de gemeente aangete kend en een alternatief plan voor gesteld met behoud van de stolp boerderij. In dat plan blijkt zelfs een groter aantal wooneenheden mogelijk te zijn dan in het gewraakte plan van de gemeente. Het plan van Heemschut voorziet in een hergebruik c.q. opdeling van de boerderij in 2 woningen, een aanvullende bebouwing en een reconstructie van het histo risch open erf. Nieuw bouwplan Enschedé- complex Haarlem Het nieuwe bouwplan voor het Appelaarterrein, het zogenaamde Enschedé-complex, bij de Grote Markt in Haarlem kan op brede steun rekenen. Het voorziet in een rechtbank van 5 etages, beduidend lager dan in het oorspronkelijke voorstel stond, een hotel en uitbreiding van het Concertgebouw. Bezwaarschrift van staatssecreta ris Velsen Zoals Heemschut al eerder deed, heeft ook staatssecretaris van Cultuur Van der Ploeg bezwaar aangetekend tegen het havenplan van de provincie Noord-Holland in de Wijkermeer. Bovendien heeft hij zich ook uitgesproken tegen de sloop van het fort Velsen. Beide plannen zijn van een provin cie, die notabene zelf als eerste het verdedigingsstelsel uit het eind van de 19de eeuw, De Stelling van Amsterdam, op haar eigen provin ciale lijst plaatste. Zowel het fort Wijkermeer als dat van Velsen zouden daarmee in hun monu mentale waarde worden aangetast en daarmee ook de Stelling als zodanig. Deze werd juist om zijn vrijwel ongeschonden toestand op de werelderfgoedlijst van de UNESCO geplaatst. Formeel kan de staatssecretaris een streekplan, waarin deze voorstellen staan, niet tegenhouden. Dat kan alleen de minister doen met een aanwijzing. Ruigoord deels behouden Ruigoord Het dorp Ruigoord in 18 augustus 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 20