Heemschut NOG Persprijs voor filmer Jord den Hollander Jaap Kamerling De Heemschut NOG Persprijs is dit jaar gewonnen door filmer/architect Jord den Hollander voor zijn film 'Redelijke eisen van welstand', die de NPS vorig jaar uitzond in de serie 'Het Uur van de Wolf'. augustus 1999 Heemschut 17 De prijs werd op 29 juni uitgereikt in het Haagse Perscentrum Nieuwspoort door staats secretaris J.W. Remkesv an Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De eervolle vermelding gaat dit jaar naar de journalisten Bas den Hond, Annemarie Kok en Koos Schwartz en fotograaf Ton Broekhuis van dagblad Trouw. Zij ontvingen dit eerbewijs voor hun artikelen over de moderne windmo len, de windturbine, en zijn plaats in het land schap. Ln de bekroonde film komen de voors en tegens van het strenge welstandstoezicht bij nieuw- bouw-projecten op een aansprekende manier aan de orde. De film is afwisselend, geestig en vol ironie, zo citeerde juryvoorzitter Max van Rooy het juryverslag. Met de neerbuigendheid van sommige welstandscommissies wordt flink de draak gestoken in de film. De schijnbare achteloos heid, waarmee ontwerpen vaak worden bekeken zaait twijfel aan nut en noodzaak van de commissies. Toch houdt de kijker uiteinde lijk het gevoel over: 'Toch goed, dat er welstandstoezicht is in Nederland.' Een knappe prestatie van de filmer, aldus het juryverslag. De Bond Heemschut, die de prijs van 10.000 gulden jaarlijks toekent, heeft zeifin 1912 als eerste het welstandstoezicht bepleit en er een model voor ontwikkeld. In zijn openingswoord benadrukte Heemschut voorzitter ir E.H. van Tuyll van Serooskerken de qua onderwerp enorme variëteit van inzendin gen, die de jury in de loop der jaren heeft bekroond: van stiltegebieden tot straatmeubi- lair. Heemschut steunt de staatssecretaris in zijn grootscheepse plannen voor vernieuwing van de oudbouw in Nederland, aldus Van Tuyll. Staatssecretaris Remkes reikte de prijs met veel genoegen uit want het bekroonde onderwerp was hem uit het hart gegrepen. Hij heeft namelijk sterke twijfels over het maatschappelijk draagvlak voor de huidige vorm van welstandstoezicht. De staatssecretaris komt na de zomer in de Tweede Kamer met een nieuwe wettelijke basis voor het welstand stoezicht. Remkes kritisch Remkes heeft kritiek op de samenstelling en werkwijze van de welstandscommissies. Deze lijken op een soort black box, waarbinnen dingen gebeuren, die zich goeddeels aan de waarneming onttrekken. Dit roept de sfeer op van achterkamertjes, waarin een club onaan- tastbaren met een gevoel van esthetische supe rioriteit eigen ontwerp-oplossingen aan derden opdringt. Welstandstoezicht acht de staatssecretaris in feite minder cruciaal maar dit betekent niet, dat hij het onbelangrijk vindt. We kunnen echter niet voorbijgaan aan de kritiek, die in de praktijk bestaat op het huidige welstandstoezicht en met name op het functio neren van de welstandscommissies. Volgens Remkes behoren ruimtelijke kwaliteit en een goed stedenbouwkundig kader voorop te staan bij het welstandstoezicht., Welstand kan ook als vangnet voor het tegen gaan van uitwassen zeker zijn nut hebben. Het kan echter nooit dienen als reparatie van een gebrek aan gemeentelijke visie en tekortkomin gen in de openbare ruimte. De nieuwe wet, die de staatssecretaris wil indie nen kan per 1 januari 2001 in werking treden. Bij welstandstoezicht nieuwe stijl is de politieke verantwoordelijkheid van B en W aangescherpt en stelt de gemeenteraad vooraf zo concreet mogelijke criteria vast. Ook moeten de commissies meer in het openbaar gaan werken. Het minimaal vereiste welstandsniveau van bouwwerken moet wettelijk worden gewaar borgd. Welstandscommissies hebben echter slechts De winnaar van de Heemschut Persprijs 1998 )ord den Hollander op de voorgrond) Geheel links mevr. A. j. Le Coultre Foest, lid van de subsidiecommissie van sponsor SNS Reaal. Rechts naast haar drs A.G.F. Boersma, voorzitter van de subsidiecommissie. Foto Bert Franssen. een adviserende rol. De colleges van B en W moeten uiteindelijk beslissen, aldus de staatsse cretaris. Winnaar Jord den Hollander vond, dat welstandscommissies zich ten onrechte verschuilen achter het argument: 'Nederland zou lelijker zijn als de welstandscommissies er niet zouden zijn geweest want men weet niet wat wij allemaal hebben kunnen stoppen door het af te keuren.' Hij meende, dat de uitkomst van het werk van de commissies altijd onvoor spelbaar is. juist beter Gastspreker dr Vincent, van Rossem, die graag de spot drijft met van alles, zag zich opeens in een defensieve rol gedrongen. Hij zit immers zelf in een welstandscommissie: die van Amsterdam. Hij vond, dat het met de welstandszorg van de hoofdstad de laatste jaren juist beter gaat. Er wordt sterk op gelet, dat architecten niet vervallen in egotripperij. Hun bouwwerken moeten vooral passen in de omgeving. En in de welstandscommissies moeten in elk geval meer architectuurhistorici zitten, vond de architec tuurhistoricus.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 19