16 Heemschut Hel rode dorp werd tussen 1916 en 1923 naar een ontwerp van architect Jesse in fasen uitgevoerd. In totaal zijn er 234 woningen gebouwd met een variatie in gevels en langs een afwisselend stratenpatroon. De dakkapellen waren vroeger kleiner en trapeziumvormig. Foto Archief Genootschap Oud Katwijk. Wederopbouw Onder leiding van de architect H. van der Kloot Meijburg en later S J. van Embden vond na de oorlog de wederopbouw plaats conform de badplaatsen nota uit 1948, een degelijke studie opgesteld door het Ministerie van Volkshuisvesting. Behalve een architectonische kwestie was de wederopbouw van de kust vooral een sociaal-economische en infrastruc turele aangelegenheid. Want het bad- en strandleven zou in de toekomst sterk toene men. De verwachtingen waren hooggespannen en de vooruitziende blik wellicht wat te idealis tisch. In de bezettingstijd werd hard gewerkt; in Zandvoort lag bijvoorbeeld het werderop- bouwplan voor de kuststrook op de dag van de bevrijding min of meer gereed voor uitvoering! Zo ook in Katwijk; dit wederopbouwplan werd echter minder bepaald door recreatieve belan gen. Woningen, ook aan de boulevard werden belangrijker geacht dan hotels, want men wilde zo snel mogelijk weer kamers verhuren. Daarbij was de badplaatsfunctie duidelijk ondergeschikt gemaakt aan lokale belangen. In Katwijk lag het zwaartepunt op sanering van slechte woonwij ken, uitbreiding van het aantal woningen en correctie van het wegensysteem. Voorafgaande aan de herbouw werd er dus driftig gesaneerd, want de vissershuisjes werden te klein bevonden. Het Katwijkse plan was onderverdeeld in ontwerpzones. Dit bleek een slimme strategie. Voor elke ontwerpzone werd een afzonderlijke hoofdarchitect aangetrokken, die richtlijnen uitzette en architecten aantrok. Het inzetten van verschillende architecten leidde tot een bewuste menging van stromingen en stijlen. De architecten inspireerden, bekritiseerden en stimuleerden elkaar en wisten in een zeer korte tijd een uiterst gevarieerd beeld te creëren. Vooral aan de boulevard is dit duidelijk te zien. Klinkende namen als A.J. van der Steur, J.A. Kuiper, A. Komter, J. Jonkman. L.H.H. van der Kloot Meijburg, A.P. Smits, S.J. van Embden en G.H. Holt tekenden voor Katwijk. De Princestraat direct achter de boulevard is eveneens een gaaf voorbeeld van deze architec tuur. In de eenheid van bouwstijl is wel degelijk gestreefd naar afwisseling per perceel. De Princestraat achter de boulevard. Voorbeeld van kleinschalige, gevarieerde wederopbouw architectuur. Foto A.M. ten Cate 70 miljoen In de gemeente Katwijk wordt momenteel op grote schaal herontwikkeld. Daar is ca 70 miljoen mee gemoeid. Alleen al voor de open bare ruimte is 17 miljoen uitgetrokken. Enorme bouwactiviteiten vinden plaats bij de Kop van het havengebied, waar behalve een haven voor de pleziervaart een geheel nieuwe wijk gerealiseerd wordt. In het centrum wordt vlak achter de boulevard het gebied tussen Voorstraat en Waaigat ingevuld. Rond het centrale Emmaplein wordt een kleinschalig winkelcentrum gebouwd. Voorts zijn er plannen om het in grijze betonblokken opge trokken Postkantoor te slopen en in te vervan gen door woningen. Katwijk aan Zee veranderde in ras tempo. Van klein vissersdorp tot bescheiden badplaats. Oorlogsravage en sanering leidde vervolgens tot snelle wederopbouw. Daarna zijn er zowel ten zuiden als ten noorden van het dorp enorme bouwactiviteiten geweest. In de Wijk Hoornes verrezen in de jaren '70 de alles over heersende hoge flats waarnaast de Hervormde Kerk van Jesse een kabouter is. Katwijk aan Zee blijft behalve badplaats vooral woonplaats, maar wel op steeds grotere schaal. Alleen met een loep zijn straks de laatste restjes van het historisch verleden te vinden. Literatuur Bamboont, C. Wandelroutes door Katwijk; een uitg. van de VW. Katwijk, 1995. Hoeven, E. van der, 'De verloren droom. De wederopbouw van de badplaatsen'. In: Een geruisloze doorbraak. Rotterdam, 1995. p. 452-477. Hoogeveen-Brink, J. H.J.Jesse, architect 1860-1943. Rotterdam, 1997. Monumenten Inventarisatie Project; historisch geografische beschrijving van Katwijk aan Zee; uitgave van de Provincie Zuid - Holland, 1988- 1994. augustus 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 18