Heemschut 15 Loggerstraat 19, afgebroken. Met dergelijke vissershuisjes stond Katwijk vol. De linker aanbouw was waarschijnlijk een kamer voor de verhuur. Foto's Archief Genootschap Oud Katwijk. breidde zich aanvankelijk vooral in noordelijke richting uit. Met de woningwet van 1901 werd het mogelijk voor bouwverenigingen met subsidie te bouwen. Onder vissers en arbeidersbevolking heerste begin deze eeuw grote woningnood. Er verrees een viertal tuinwijken met veel groen. Het 'rode dorp', zo genoemd naar de kleur van de dakpannen, ligt ten noorden van het Prins Hendrikkanaal. Het is van een indrukwekkende eenvoud en schoonheid, met opvallende accenten. De 234 woningen werden naar ontwerp van de Leidse architect H.J.Jesse (1860-1943) tussen 1916 en 1923 gebouwd volgens de wensen van de toekom stige bewoners. Beneden zijn een keuken en twee kamers. De Inspecteur van Volksgezondheid stond per kamer een bedstee toe, maar deze diende wel gewit te worden. Boven waren twee kleine zolderkamers. Het rode dorp is helaas niet als jong monument geselecteerd, alhoewel het door de gemeente wel wordt aangemerkt als een gebied van karak teristieke, bijzondere waarde. Ook ontbreekt het op de Gemeentelijke Monumentenlijst. De woningen voldoen niet meer aan de huidige eisen en zijn te klein. Ze staan vlakbij zee op dure grond. Er zijn vaak geruchten over sloopOp dit moment heeft de gemeente echter (nog) geen handvatten om de eigenaar, de Katwijkse Bouwvereniging, sloop te weige ren. De gemeente is niet onbemiddeld, dus er zullen in de toekomst middelen te vinden moeten zijn om het rode dorp te ontdoen van alle rommelige aanbouwtjes en in ere te herstellen. Jesse Jesse is nauw met Katwijk verbonden. Opdrachten kreeg hij via zijn schoonfamilie Meerburg, een familie van rijke reders. Veel is inmiddels verdwenen. Aan de boulevard stond menig imposante villa en ook bouwde hij het station, de politiepost en een aantal scholen. Nog bestaande gebouwen van zijn hand zijn de Nieuwe Hervormde Kerk (1884-'87) aan de Voorstraat in een pure neorenaissance stijl. Het is de grootse kerk in de omgeving en van verre te zien. Jesse maakte het ontwerp op 24 jarige leeftijd en kreeg de opdracht via een prijsvraag; het werd de eerste van vele opdrachten in Katwijk. Totaal anders en heel interessant door zijn vormgeving is de Gereformeerde Vredeskerk (1939), eveneens aan de Voorstraat. Weinig dominant valt deze centraalbouw temidden van de woonwijk nauwelijks op. De kerk is beroemd vanwege het Batzorgel uit 1765. In opdracht van Jan Toorop goed bevriend met Jesse, bouwde hij 'Ons Prinsesje' aan de Hogeweg voor de schilder Willem Wassenaar. Vernoemd naar prinses Juliana, die als kind en later als studente regelmatig in Katwijk te gast was. Museum Het Museum van Katwijk is sedert 1983 onder gebracht in een door Jesse voor zijn zwager, de reder Meerburg, ontworpen kantoorwoning (1912) aan de Voorstraat 46. Het huis werd aan de achterzijde aanzienlijk uitgebreid toen het in gebruik was als politiebureau. In 1998 vond wederom een grote verbouwing plaats om de grote collectie van het museum te kunnen uitstallen. De villa, sedert 1997 rijksmonument, is redelijk ongeschonden gebleven en heeft twee stijlkamers. Behalve een grote collectie schilderijen en tekeningen van kunstenaars die in Katwijk woonden en werkten zoals Toorop, Blommers en Willy Sluiter is er ook een zeer uitgebreide historische collectie met kleder drachten en interieurs. Natuurlijk is er veel aandacht voor de visserij en de bomschuiten. Aan de schilder Tjeerd Bottema is een afzon derlijke zaal gewijd. Bijzondere is, dat het museum geheel door vrijwilligers wordt geëxp loiteerd. Een bezoek is zeer de moeite waard. Schippersdam. Een wijkje met bejaardenwoningen in het centrum, midden jaren zeventig gebouwd door architect Chr. Wagenaar en geïnspireerd op de oude vissershuisjes. Kenmerkend zijn de gemeenschappelijke tuintjes en het steegachtige stratenplan. augustus 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 17