12 Heemschut Kerk van Voor-Drempt met voorname tufstenen toren, waar de spoorlijn dicht langs gaat op viaduct met geluidsschermen. Foto's Roel patronen langs de Dortherbeek en rond Oxe aantast. Dit vraagt dus om een nadere bestude ring van het traject om tot een goede land schappelijke inpassing te komen. De spoorlijn vanaf Zevenaar naar Zutphen en Deventer doorkruist in de IJsselvallei een rela tief open agrarisch gebied met karakteristieke boerderijen, die vaak op woerden liggen. De in dit gebied noodzakelijke ongelijkvloerse kruis ingen met bestaande doorgaande wegen zullen van grote afstand zichtbaar zijn en daardoor het ruimtelijk beeld aantasten. Plaatselijk zullen boerderijen in hun cultuurhistorische waarde worden bedreigd door de directe nabijheid van de spoorlijn met de daaraan gekoppelde geluidsvoorzieningen. Voor al deze situaties is het noodzakelijk dat extra studie wordt verricht om acceptabele oplossingen te verkrijgen. Eenzelfde gevaar (aantasting van het beeld) dreigt voor de fraaie oude kerk met Romaanse tufstenen toren van Voor-Drempt bij Doesburg. De enig juiste oplossing zal hier ondertunneling van het voorgestelde tracé moeten zijn. De oostelijke route, die via Doetinchem, Lichtenvoorde, Groenlo, Haaksbergen naar Oldenzaal gaat, wijst Heemschut Gelderland af, omdat hier over grote afstanden ruimtelijk zeer kwetsbare en cultuurhistorisch erg waar devolle landschappen worden doorsneden. De waarde ervan wordt bepaald door de vaak goed bewaarde samenhang van nog duidelijk herken bare landschapspatronen (essen, beekdalen, beplantingen, kavels) en karakteristieke boer derijen. Conclusie Het is duidelijk dat er nog heel wat bestudeerd moet worden, wat ook blijkt uit de ca. 15.000 inspraakreacties. De besluitvorming omtrent de keuze of het project wordt voortgezet en zo ja, welk tracé-alternatief heeft de minister van Verkeer Waterstaat dan ook verschoven naar najaar 1999. Ing. Chris Schorten is landschaparchitect BNT en lid van de Provinciale Commissie Heemschut Gelderland. Prof. Asselbergs De directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg drs A.L.L.M. Asselbergs is benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen op de Antonvan Duinkerken-wisselleerstel. Deze leerstoel bij Letteren is ingesteld in 1987 en genoemd naar de vader van de heer Asselbergs. De oratie is op 8 september in de Aula Major vanaf 15.45 uur. Drs. A.L.L.M. Asselbergs neemt Heemschut van oktober 1998 in ontvangst uit handen van de voorzitter van Heremschut Gelderland, drs. W. Wolters. Foto C. Damoirfeaux augustus 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 14