Het Spaarne krijgt zijn molen terug Jan-Derk Gerritsen Stadsprofiel van Haarlem weer als vanouds Zoals Zaandam zijn Zaan sinds eeuwen heeft, kent Haarlem zijn Spaarne. En waar water en wind is staan molens. In elk geval nog langs de Zaan. juni 1999 Heemschut 7 Ooit langs het Spaarne in Haarlem was dat ook zo, maar daarover vertellen ons alleen de archieven. En.lange tijd, was de molen De Adriaan daarvan de enige getuige. Maar die gingin 1932 in vlammen op. Haarlem nu wil deze molen als een Phoenix uit zijn as laten verrijzen. Molens worden oud Bijna 200 jaar heeft de Adriaan aan de noord kant van het Spaarne tegenover de Koudenhorn gestaan. In 1778 kreeg fabrikant Adriaan de Boois toestemming een zogenaamde tras-molen, een stellingmolen, die cement maalde voor metselspecie, op deze plek te bouwen. Anno 1999 zou het gemeentebestuur van Haarlem - hoewel je het in Haarlem maar nooit weet - geen vergunning hebben afgege ven. De bouw van De Adriaan betekende destijds namelijk ook dat De Boois daarvoor de stadstoren, de Oude Goê Vrouwtoren mocht slopen zodat hij een gratis fundering voor zijn 'fabriek' zou krijgen. Die stadstoren was in 1589 opgetrokken op de restanten van zijn voorganger, de Catrijnetoren, diein 1573 bij het beleg van Haarlem door de Spanjaarden aan flarden was geschoten. Een lot, dat toen de meeste aan brand ontkomen windvangers aan het Spaarne overkwam. Eigenlijk werd Adriaan dus een herdenkingsteken voor 'gevallen' molens en is dat als enige bijna twee eeuwen geweest. Het is dus niet.verbazingwekkend, dat Haarlem dat symbool weer terug wil zien aan zijn rivier. Een lijdensweg Maar even verbazingwekkend is het, dat het bijna 70 jaar moest duren voor het perspectief op herbouw enige realiteit krijgt. Het zat de Haarlemmers ook niet mee vanaf 193 2En dat alles ondanks het feit, dat De Adriaan de eerste molen was, die in eigendom kwam van de Vereniging De Hollandse Molen, waarvan Piet van Tienhoven, de eerste voorzit ter, de drijvende kracht was. Een man, die ook aan de wieg van Heemschut heeft gestaan. De inzameling bij de burgerij had in 1937 al een steunfonds van f 4.000,- opgeleverd en dat in de crisistijd! B en W fourneerde f 10.000,- maar de provin cie keurde het raadsbesluit af. Daarna kregen we de bezetting en pas in 1950 werden de plannen weer uit de kast gehaald. Hoop werd vervolgens ook geput uit een triest gebeuren in Kennemerland, waar de molen 'Ons Genoegen' afbrandde maar die genoeg restan ten opleverde als bouwmateriaal voor een nieuwe Adriaan. Zoals we zagen malen de financiële molens langs het Spaarne langzaam. Die in Uitgeest doen dat sneller. Want toen daarin 1971 molen 'de Kat' door de vlammen was verteerd stond er in 1973 alweer een nieuwe 'De Kat', herbouwd met onderdelen van Ons Genoegen, bedoeld voor De Adriaan. Inmiddels gingen de jaren verder en werd een bouwplan in 1968 op niet minder dan ruim f 600.000,- geraamd. Een voorstel voor een bijdrage van de gemeente a raison van f 500.000,- werd als 'onrendabele investering' van tafel geveegd. Het keerpunt Zoals zo vaak in Haarlem kwam de bevolking in het geweer, toen in 1985 een 'originele' projectontwikkelaar bedacht, dat er welgestel- den genoeg zouden zijn die op de plek van de Adriaan in een torenflat zouden willen wonen. Het gezond verstand van de Haarlemse bevol king zegevierde echter. En eigenlijk zijn toen de plannen in een stroomversnelling geraakt. De Stichting Molen De Adriaan, de Vereniging Haarlem, De Hollandse Molen en zelfs de Molen De Adriaan. Archieffoto Henk Vijn. gemeente, die nu ruim een miljoen gulden investeert, hebben elkaar gevonden en ook de bevolking liet zich weer niet onbetuigd en bracht een half miljoen bijeen. De Adriaan zal er weer komen op zijn oude fundamenten en wel in 2002. J.D. Gerritsen is PR-medewerker van Heemschut Noord-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 9