Stelling 6 Heemschut juni 1999 komen, waardoor het zuiden onderbelicht wordt, er zijn beslist witte vlekken. Informatie krijg je door de bladen die je leest, maar dan ben je toch al vaak aan de late kant, je moet het eigenlijk eerder weten. Soms ben je te laat, dan is de inzagetermijn van een plan verstreken. Er ontgaat ons natuurlijk ook nog veel, dat weet ik zeker. Dat neemt niet weg dat de zaken waar we wèl bij zijn, al heel wat werk geven. Ik besteed veel tijd aan het verzamelen van documentatie en tekeningen. Ik ga de situatie altijd ter plekke bekijken, ook wel samen met een ander commissielid, dat is heel plezierig. Onlangs is een tweede technisch adviseur benoemd, dat heeft het voordeel datje kunt overleggen. Hij zal zich overigens wat meer op Zuid-Drenthe gaan oriënteren.' Historische verenigingen als informatiebron 'Onze tweede bron zijn historische verenigin gen in dorpen en steden. Ze zijn een zeer goede informatiebron, je krijgt vaak in één keer heel wat documentatie. Voor de vuist weg herinner ik me historische verenigingen in Zuidlaren, Vries, Assen, Roden, Coevorden, die een beroep op ons deden. Twee keer per jaar nodigen we de verenigingen uit om hen te informeren over het werk van Heemschut en ze aan te moedigen cases bij ons te melden. Een reactie van ons heeft soms meer invloed dan die van een plaatselijke vereniging.' Hij geeft een voorbeeld van zo'n samenwer king. De historische vereniging Vestingstad Coevorden windt zich op dit moment op over de locatiekeuze van het nieuwe gemeentehuis. De gemeente Coevorden wil namelijk direct tegen de oude vestinggracht in Coevorden, waarvan nog maar een klein stukje bestaat, een vrij groot bouwvolume als stadskantoor plaat sen. Het gaat ten koste van een stadspark en de vestinggracht. De vereniging vroeg Heemschut om haar in het verzet tegen dit plan te onder steunen. Een derde belangrijke informatiebron voor de PC zijn burgers die zich zorgen maken over het teloor gaan van cultuurhistorische waarden. Regiovisies De PC Drenthe onderscheidt zich doordat ze niet alleen objectgericht is. Het is altijd: het object in zijn omgeving. De commissie is daartoe ook in staat, doordat ze heel divers is samengesteld met onder anderen architecten, een stedenbouwkundige, een landschapsdes- kundige, welstand-monumentenzorgers en een jurist. 'Niet alleen objecten hebben onze inte resse. Wij kijken naar de hele omgeving. Sinds kort is er een klein werkgroepje van vier PC- leden, dat regelmatig wat dieper op bepaalde cases ingaat. Dat werkt heel prettig. Tijdens een PC-vergadering komen zaken vaak nogal vluchtig aan de orde, dat kan ook niet anders. En één keer per twee maanden bij elkaar komen vind ik eigenlijk te weinig. Het werk groepje ontstond vorig jaar, toen we ons bezig hielden met regiovisies, onder andere de regio visie Groningen-Assen 2030, die een poging is om ver in de toekomst te kijken. Als Heemschut Drenthe hebben we een alterna tieve regiovisie ingestuurd. Eén van de voorde len is dat je over sommige vraagstukken die in de betrokken gemeenten spelen, in de regiovi sie van Heemschut al een standpunt bepaald hebt. Volgende week gaat hetzelfde groepje om de tafel zitten om een reactie te geven op het ontwerp structuurschets van de gemeente Assen om De Vaart weer bevaarbaar te maken tot in het stadscentrum. De Vaart is gelegen binnen het beschermde stadsgezicht, de belen dende bebouwing is van hoge cultuurhistori sche kwaliteit. Dat doe ik dus niet alleen, en dat vind ik alleen maar plezierig. Ik ben architect geweest, maar als je de situatie ook vanuit land schappelijk en stedenbouwkundig oogpunt kunt bekijken, krijgt je advies een meerwaarde.' Cases Kan de technisch adviseur een aantal zaken opnoemen waarmee hij als TA te maken heeft (gehad)? Het wordt vooral een lijstje met bestemmingsplannen, visies, modellen, ontwik kelingen. Regiovisie Groningen-Assen 2030. Structuurvisie Assen-Noord. Provinciaal Omgevingsplan (POP). Vierde kwadrant rondweg Assen - het door Heemschut bekriti seerde plan om de ringweg rond Assen te voltooien. Studiemodel Leek-Roden - het door Heemschut veroordeelde plan om tussen Roden (Drenthe) en Leek (Groningen) een nieuw satellietdorp te projecteren, waarbij de dorpen helemaal aan elkaar zouden groeien. Illegale landschapsvervuilende reclame langs wegen - de gemeenten Emmen, Borger- Odoorn en Hoogeveen hebben hiertegen inmiddels actie ondernomen, de overige moeten nog volgen. Het is maar een greep. 'Soms is onze reactie heel positief. Niet altijd op de rem trappen! Een voorbeeld: het plan van de gemeente Assen voor stadsdeel Oud-Zuid was gewoon een heel goed beleid.' Lange termijn werk Bij zoveel nadruk op regiovisies en omgevings plannen is het lang wachten op 'successen', het is meestal lange termijn werk. Maar Drenthe vergeet ook de 'kleinere', concrete zaken, met het snelle succes, niet. Zo werd een Heemschut-reactie op de intrekking van de subsidieregeling voor herstel van rieten daken in Assen voorlopig met succes bekroond. Ander voorbeeld, in het aprilnummer al beschreven: De Kleine Scheere. Een vergeten boerderij complex bij Coevorden, ergens achter een industriegebied, in het beekdal van de Kleine Vecht. Gewoon vergeten, ook niet meegeno men in het Monumenten Inventarisatie Project. 'We zijn benaderd door de Stichting Archeologie en Streek in Emmen, met het verzoek haar te ondersteunen om dat object op de rijksmonumentenlijst te krijgen. En dat is gelukt, het wordt een rijksmonument. Nog een voorbeeld: in Zwartemeer was de Antoniuskerk een hele tijd buiten gebruik. Het hele complex inclusief de pastorie is opgekocht door een lid van Heemschut. Hij wil het pand, dat geen monument was, opknappen en heeft ons als particulier benaderd om het op de rijksmonu mentenlijst te plaatsen. Is ook gelukt. Het ligt tegen het heel mooie natuurgebied Bargerveen aan, het laatste stuk hoogveengebied in Zuid- Oost Drenthe.' 'Maar we verliezen ook wel eens. Een stelmake- rij in Gieten is afgebroken. Die was wel 'gemipt', en in procedure om rijksmonument te worden, maar de gemeente en de eigenaar waren tegen en dan sta je niet zo sterk meer.' Er zit in Gerrit Tangermans lijstje van cases veel 'Assen'. Toeval? Nee, geen toeval. Assen is de parel onder de Nederlandse gemeenten. Stuurt als enige alle voorontwerp-bestem mingsplannen naar Heemschut. In een heel vroeg stadium dus, zodat je nog kunt sturen. 'Wij krijgen alle Assense bestemmingsplannen in het voorontwerp stadium. Hoe dat komt? Wij maken samen met anderen deel uit van te raadplegen overleginstanties, krachtens artikel 10 van het Besluit op de ruimtelijke ordening van 1985, en artikel 6a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Maar als alle 12 gemeenten van Drenthe dat zouden doen, mag je nog wel een technisch adviseur aanstellen.' Op 25 mei promoveerde aan de Universiteit van Amsterdam Michiel RoscamAbbing op het proefschrift 'Rembrant toont sijn konst'. Bij het proefschrift zaten een paar curieuze stellingen. Eén ervan luidt aldus: Het kabinetsbesluit tot het aanleggen van de goederenspoor lijn, bekend als de Betuwelijn, is gebaseerd op analyses van rappor ten-schrijvers die opschrijven wat hun opdrachtgevers graag willen horen. De dagtarieven die zij rekenen, dienen dan ook als zwijg geld te worden gekwalificeerd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 8