Stadsoases Column 4 Heemschut juni 1999 81Z CUIGf 'EIMfnJICIl Harderwijk. Het linkerpand is Vismarkt 2. Foto Jean Penders te behalen vallen moge duidelijk zijn. Nadruk op juridische aanpak? Zal de Rijksdienst voor de Monumentenzorg wel kiezen voor een dergelijke, werkelijk verantwoorde aanpak? Het valt te vrezen dat bij de actualisatie de nadruk zal liggen op de juridi sche aspecten: viat. is beschermd? Voor het waarom werd tot nu toe volstaan met een kunst historische onderbouwing. Slechts zelden is daarbij de afleesbare ontwikkeling betrokken, hoewel die bij menig monument belangwek kender is dan de huidige verschijningsvorm. Neem bijvoorbeeld het pand Kromme Nieuwegracht 33 in Utrecht, in de redenge vende omschrijving aangeduid als Panel met. bakstenen gevel met rechte kroonlijst en zadeldak XVII. Niet slecht bekeken, in vergelijking met al de 17de-eeuwse en oudere huizen in Utrecht, die Pand met lijstgevel, V/Vlieten. Bouwhistorisch onderzoek onthulde echter de groei van Kromme Nieuwegracht 3 3 vanuit een 13de-eeuws claustraal huis in de immuniteit van Sint Pieter. Niet alleen de historisch geograaf zal dit het belangrijkste element van het beschermde monument vinden. Wanneer voor de actualisatie wordt uitgegaan van een opzet die afgeleid is van die van het MSP (Monumenten Selectie Project) voor wat betreft de raming van de benodigde tijd, zal aan de oudere rijksmonumenten ook dit keer weer geen recht worden gedaan. Bij menig pand uit de MSP-periode (1850-1940) was de vondst van een bouwtekening met jaartal en naam van de architect voldoende basis om, aangevuld met eigen waarnemingen, een monument afdoende te beschrijven en architectuurhistorisch te waarderen. Bij oudere panden is méér deskun digheid nodig, en zeker ook meer tijd om tot de kern van het monument door te dringen. Liever een éénregelige omschrijving, waarvan iedereen weet dat die niets zegt, dan een uitge breide, die valse verwachtingen schept! Snel beginnen In de hoop dat de actualisatie van de omschrij vingen van de oudere rijksmonumenten het resultaat op zal leveren, dat de monumenten wereld al zolang vraagt, moet nu gepleit worden voor een snel begin met het meest urgente werk. Omdat een gebouw zich het best in uitgeklede vorm laat lezen, zou nu al gestart moeten worden met het bezoeken en beschrij ven van die rijksmonumenten, die nu worden verbouwd. Immers, wanneer die panden over enkele jaren aan de beurt komen, valt er veel minder te zien dan nu. Bovendien vormt deze werkwijze een goed proefproject: door de wille keurige selectie van het soort objecten en de spreiding over het land kan een ruime ervaring worden opgedaan. Vismarkt 2 in Harderwijk Zoals gezegd: de redengevende omschrijving geldt als toetsingskader bij de beoordeling van de aanvraag voor een monumentenvergunning. Op de vraag of er monumentale belangen door de voorgenomen verbouwing zullen worden geschaad, moet de beschrijving het eerste antwoord geven. Het is daarom te hopen dat er voorlopig geen aanvraag komt voor, bijvoor beeld, de vervanging van een balklaag in het achterhuis van Vismarkt 2 te Harderwjk. Drs.J. Penders is bouwhistoricus te Utrecht en bestuurslid van de Stichting Bouwhistorie Nederland. De filosofie van de compacte stad is ook in Heemschut-kringen altijd een geaccepteerd gedachtegoed geweest. Soms leidde zij echter tot het bebouwen van schaarse groene stukjes stad, waar een stedeling juist graag op verhaal komt. Gelukkig is er een lichte kentering en wordt men steeds zuiniger op die laatste restjes groen in de stad. Zo wilde men in Amsterdam aanvankelijk een stuk groen midden in de drukke stad - het park rond landgoed Frankendael in Oost/Watergraafsmeer - voor een flink deel bebouwen. Gelukkig hebben de bewoners van De Meer dat idee uit het hoofd van hun stadsbestuurders kunnen praten want Frankendael, gedeeltelijk een rijksmonument, is als groene oase in de stoffige stenen stad een verademing. Op 7 hectare grond bevinden zich een heemtuin met stukjes Limburgs beekland schap en andere landschapstypen, een romanti sche Springertuin en school- en volkstuinen. Dat alles om ringd door een waterlijst. Toen de bebouwingsplannen definitief waren verijdeld besloot het stadsdeel het park te renoveren en voor een groter publiek toegankelijk te maken. Het geld voor de renovatie is er nu en de eerste fase van de renovatie is in uitvoering. Het werk werd uitbesteed aan Koninklijke Volker Stevin. Maar ja wat weet zo'n baggeraar nu van de natuur? Als een olifant ging men door de porse leinkast. Een prachtig laantje met zeldzame boomsoorten en heesters werd zomaar met de dragline platgewalst. De bestektekeningen waren niet duidelijk genoeg en nu ja: renoveren is renoveren. Op een 'wij zijn woedend' wande ling zag ik bomenminnaars, die hun tranen niet konden bedwingen. Het stadsdeel gaf de gemaakte fout toe en deed de toezegging de schade het verlies zoveel mogelijk te compense ren met het planten van nieuw groen maar hoe lang duurt het voordat een jonge boom of heester er weer een beetje uitziet? Er wordt nu omzichtiger gewerkt. Als de eerste fase gereed is kan de stedeling tot zichzelf komen in een groen stiltegebied vlakbij het drukke stadsgewoel. De oude kas van de vroegere stadskewekerij wordt herbouwd tot ecologisch restaurant, waar de groente direct rondom wordt verbouwd. En de prachtige hofstede voor in het park uit 1660 met zijn mooie gebeeldhouwde marmeren fontein van j Ignatius van Logteren wordt nu nog bewoond maar krijgt op den duur een publieke bestem- j ming, het laatste landgoed midden in de hoofd stad waardig. Laten we zuinig zijn op groene stadsoases. j WAARNEMER

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 6