Snel monumentenlijst actualiseren maar verantwoord Jean Penders Bouwhistorische invalshoek niet verwaarlozen De Rijksmonumentenlijst is indertijd in hoog tempo opgesteld. De redengevende omschrijvingen zijn vaak erg summier. Er zijn zelfs panden beschermd, die niet eens meer bestaan. Binnenkort start de Rijksdienst een actualisatie. Jean Penders pleit ervoor snel te beginnen met het meest urgente werk en de zaak verantwoord aan te pakken. De bouwhistorische invalshoek mag niet verwaarloosd worden. Hieronder zijn pleidooi. Heemschut juni 1999 Toeristen drommen onder de Vispoort door, Harderwijk binnen. De prachtige Vismarkt ademt een historische sfeer, de huizen zijn eeuwenoud of lijken dat te zijn. Zoals ook elders, zijn hier enkele van de 'gave' monumen ten in feite herbouwd terwijl veel van de minder opvallende, soms zelfs verwaarloosde huizen écht eeuwenoud zijn. Direct tegenover de poort ligt zo'n onopval lend, niet gerestaureerd monument: Vismarkt 2. Het is een knusse winkel, waar allerhande stoffen te krijgen zijn. Het staat op de Rijksmonumentenlijst als 'Pand zonder verdie ping met pannen schilddak, omstreeks 1800. Gepleisterde lijstgevel waarin eenvoudige deuromlijsting met pilasters en hoofdgestel.' Geen toerist, geen monumentenzorger zou hierdoor ook maar kunnen vermoeden dat achter deze tekst een belangrijk middeleeuws huis schuil gaat, met de originele spiltrap. Trouwens, het gaaf bewaarde, niet in de omschrijving genoemde achterhuis heeft wél een verdieping, en daar bevinden zich rijke peerkraalsleutelstukken. Zijn die nu wel of niet beschermd? Net als de gemiddelde toerist heeft kennelijk ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg hier indertijd niet achter de voorgevel gekeken. De Rijksmonumentenlijst is indertijd opgesteld in een vergelijkbaar hoog tempo als de MIP- inventarisaties kort geleden. Aangezien er bij de inwerkingtreding van de Monumentenwet 1961 geen teams van ervaren monumentendes kundigen klaarstonden om het land in te trekken, moeten wij waardering hebben voor wat er toen in korte tijd tot stand werd gebracht. De voorloopige lijsten uit het begin van de eeuw waren de basis voor het werk, aangevuld met wat sporadisch in gemeentelijke monumentenlijsten vastgelegd was en wat 'oudheidkundigen' wisten. Zeer beperkte inventarisaties vulden deze gegevens aan, panden werden hiervoor in principe niet van binnen bekeken. In de loop der jaren is de Rijksmonumentenlijst herhaaldelijk uitgebreid, de nieuwe beschrij vingen kregen gaandeweg een meer uitgebreide vorm. Ook is regelmatig het monumentenre- gister aangepast, wanneer bleek dat kadastrale gegevens verouderd waren of panden verdwe nen. In zeer beperkte mate zijn beschrijvingen, bijvoorbeeld op verzoek van gemeenten, qua inhoud aangepast. Deze actualisaties hadden echter geen structureel karakter. Register 'in winterslaap' Momenteel valt de situatie als onhoudbaar te typeren. Adressen of kadasternummers kloppen soms niet meer - met alle juridische conse quenties vandien - en zelfs zijn er panden beschermd, die allang niet meer bestaan. Minstens zo betreurenswaardig is de inhoude- Utrecht, Kromme Nieuwegracht 33: evolutie van het pand voor de 17de eeuw. Tekening Klück. 2

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 4