Monumentenfonds Den Haag 25 jaar Leo van der Meule Waar kan men als Haagse instelling op het gebied van monumentenbescherming beter zijn jubileum vieren dan in de Grote Kerk? In aanwezigheid van burgemeester Deetman kwamen vrienden, oude bekenden en genodigden bijeen om het glas te heffen op behaalde successen in het verleden en vooruit te blikken op de toekomst van de Residentie. juni 1999 Heemschut 39 Elke Hagenaar kan met volle teugen genieten van het vele groen dat deze stad kenmerkt. Voor vrijwel alle groen geldt dat het door mensenhan den aangeplant groen is en derhalve cultuur- groen. Heemschut beschermt ook dit soort groene ensembles en de heer/f. Wals legde een heel speciale vraag op ons bord. Op welke wijze kan op de oude buitenplaatsen, die hun oorspronkelijke bebouwing verloren hebben, weer nieuwbouw plaats vinden zonder de oorspronkelijke hoofdopzet en het eertijds aanwezige evenwicht tussen beplanting en bebouwing geweld aan te doen? Ongetwijfeld zal menig projectontwikkelaar zich de vingers aflikken bij het horen van deze stelling maar indien ooit weer tot nieuwbouw op oude buiten plaatsen wordt overgegaan zal dit toch zeer strak begeleid dienen te gebeuren. De bijeenkomst had het karakter van een herdenking, mini- symposium en huldiging tegelijk. Allereerst werden in de inleiding de oprichters van de Stichting Monumentenfonds Den Haag in 1974 kort gememoreerd. Verontrust over de achteruitgang van hun stad, de verwaarlozing, de vaak onnodige sloop en vervolgens detonerende nieuwbouw staken de heren J.H.C. Voorhoeve, A. Sijthoffen L. Molhuijsen de koppen bij elkaar. Geen van drieën is nog onder ons maar hun verdiensten voor de Haagse monumentenzorg en de schoon heid van de Hofstad kunnen moeilijk overschat worden. Vanuit het Fonds werden opgericht: de N.V. Stadsherstel en het Haags Monumenten platform. Van de drie monumentenpioniers speelde de heer Molhuijsen trouwens ook een prominente rol binnen Heemschut. Heemschut onderhoudt uitstekende banden met Stadsherstel en is via mr S. van Haersma Buma van Heemschut Zuid-Holland vertegenwoor digd in het Haags Monumentenplatform. Na-oorlogs Inventarisatie Project (NIP) In zijn inleiding memoreerde adjunct-directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg irj. 'tHart, voorheen hoofd monumentenzorg van de gemeente Den Haag, de in het verleden behaalde successen. Tevens liet hij bij wijze van proefballonnetje de aanwezigen alvast nadenken over de vraag wat Den Haag in de toekomst zal gaan doen met zijn na-oorlogse wijken. Welke kwaliteiten zijn daar in het geding? Kun je die wijken beschermen vanuit de traditionele maat staven en waardestellingen die de monumenten zorg tot nu toe heeft gebruikt? Heemschut heeft zich in een speciale editie van het tijdschrift ook al eens aan deze materie gewaagd en het mag wel duidelijk zijn dat hierover het laatste woord nog niet is gezegd en geschreven. De eerste schreden op weg naar het NIP (Naoorlogs Inventarisatie Project) lijken niettemin gezet. Vanuit een meer persoonlijke betrokkenheid gingen vervolgens restauratiearchitect ir H. de Kat en PvdA wethouder H. Kool in op respectie velijk de vervreemding van het monument en de sociale en maatschappelijke waarde van monu menten. De Kat maakt zich zorgen over de restauratie-kwaliteit en hij staat daarin zeker niet alleen. Tevens bepleitte hij een aanpak op een hoger schaalniveau waarin niet alleen het monu ment doch ook de omgeving wordt meegeno men. In feite is dit de benadering, die Heemschut al vanaf zijn oprichting in 1911 propageert. Juist om te voorkomen dat het monument verwordt tot alleenstaand curiosum: het toefje op een overigens al helemaal niet meer lekkere taart. Het betoog van Kool was eigen lijk, althans binnen dit gezelschap, preken voor eigen parochie: monumenten zijn niet deftig of elitair, ze zijn er voor iedereen om van te genie ten en zijn een onmisbaar bestanddeel van stede lijke trots en eigenwaarde. Jugendstil-villa in het Van Stolk-park Feestelijk hoogtepunt van de avond was de uitreiking van het Gouden Sleutelstuk voor de meest geslaagde, door een particulier onderno men restauratie van de afgelopen vijfjaar. Na veel wikken en wegen door de jury ging de prijs naar de heer A.H. Vermeulen die zijnjugendstil- villa in het Van Stolk-park op werkelijk voor beeldige wijze restaureerde. Prachtig ingebed in zijn groenaanplant lijkt deze villa een passende samenvatting van de die avond verwoordde ideeën en aandachtspunten. Het zou leuk zijn als de villa eens, op Open Monumentendag bijvoor beeld, door het Haags monumentenminnend publiek van binnen kan worden bekeken. Drs Leo van der Melde is PR-medewerker van Heemschut Zuid-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 41