«-^HAWAII 36 Heemschut juni 1999 Urk heeft haar historische en specifieke karakter behouden. karakteristieke ontwerpen gebouwd; de land bouwgronden zijn keurig in rechthoekige kavels verdeeld. Als een assenkruis liggen de door hoge bomen begeleide hoofdwegen in de uitgestrekte polder. De betonnen poldertoren in Emmeloord markeert het midden van dit kruis. Secundaire wegen zijn herkenbaar aan minder hoge beplanting. Zowel boerderijen als wonin gen aan de buitenwegen hebben rond het erf een windsingel, waardoor het kale polderland schap vriendelijker oogt. Heden ten dage is gelukkig veel belangstelling en aandacht voor de beeldbepalende waarde van dit polderland schap. Cultuur Vooral de cultuurhistorie van de Noordoostpolder mag rekenen op een toene mende belangstelling. Nu hier sprake is van een tweede generatie ontstaat belangstelling voor de geschiedschrijving van de geboorte grond. Het Sociaal Historisch Centrum voor Flevoland biedt daarbij met haar uitgebreide kennis van vrijwel alle aspecten van de provin cie aan velen ondersteuning. Dit centrum begon 63 jaar geleden als Stichting voor het Bevolkingsonderzoek in de drooggelegde Zuiderzeepolders. Waterbouw De aandacht voor infrastructurele zaken die met de historie van de provincie te maken hebben, groeit. Daarbij gaat het om de oorspronkelijke machines van de gemalen, maar ook om de veel besproken lichtwachters- woning Kraggenburg. De terp met dit water bouwkundig monument staat nu midden in het land ten zuidoosten van het naar haar genoemde dorp. Het is in de vorige eeuw gebouwd aan het einde van twee kilometer slange dammen die, aan de monding van de rivier het Zwarte Water, in de Zuiderzee lagen. Voor de fundering van de dammen werden voor het eerst in Nederland taaie, dikke wortels, zogenaamde 'kraggen' gebruikt. Het vuurtorenlicht bovenop het huis, zorgde ervoor GRILROOM VEL.631122 Urk, werk voor Heemschut? dat schepen veilig de vaargeul tussen de dammen richting Zwolle werden ingeloodst. Tiesinga maakt zich terecht zorgen over het gebrek aan aandacht voor de relikten in het Voorsterbos. Relikten zijn proefopstellingen op schaal die in de buurt van het voormalige Waterloopkundig Laboratorium werden gebouwd. Een gelukje is dat ze zich bevinden in een deel van het bos dat niet openbaar toegan kelijk is. Het bos dat de unieke relikten nu aan het overwoekeren is, is overigens bijzonder. Voor de proefopstellingen werd regelmatig zand uit andere delen van het land gebruikt. De daarin meegekomen zaden zorgden voor planten die nergens anders in de polder te zien zijn. Uniek Het nieuwe land is niet te vergelijken met andere provincies; 50 jaar ontwikkeling in architectuur, ruimtelijke ordening en maat schappij is duidelijk waarneembaar op een tocht van de Noordoostpolder naar Zuidelijk Flevoland. Het laten behartigen van de belan gen door een naburige provincie is dan ook geen optie. In principe kan elk moment een Commissie geïnstalleerd worden van 3 a 4 personen. Het voordeel van snel beginnen is dat de ze kunnen 'bij blijven' en niet, zoals bij veel beschermingswerk te vaak het geval is, achter de feiten aan lopen. Maar, wat betreft het draagvlak is er sinds 1997 niet zo heel veel veranderd. Er zal dus de nodige tijd besteed moeten worden aan het bekend maken van de Heemschut activiteiten. Hierbij is een brede oriëntatie van de Commissie onontbeerlijk. Ir. S.A. Lieth is architect en architectuur-journalist te Utrecht. *In juni verschijnt in de reeks publicaties van het Sociaal Historisch Centrum voor Flevoland, het boek Nieuwe dorpen op nieuw landinrichting van de dorpen in Wieringermeer, Noordoostpolder, Oostelijk en Zuidelijk Flevoland'.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 38