Flevoland toe aan eigen Heemschut Commissie Anette Lieth In elf provincies heeft Heemschut een Provinciale Commissie voor het behartigen van het locale beschermingswerk. De twaalfde provincie stelt het tot nu toe zonder. Toch werd al in oktober 1996 op initiatief van Heemschut een eerste bijeenkomst belegd met als doel te komen tot oprichting van een eigen Provinciale Commissie voor Flevoland. juni 1999 Heemschut 35 Op Urk en Schokland na, is Flevoland daad werkelijk een nieuw land waar weinig aanspre kende voorbeelden steun van Heemschut nodig lijken te hebben. In feite wordt alles van enige ouderdom al gekoesterd. Daarnaast of wellicht daarom heeft Heemschut in Flevoland een gering aantal leden. Dit leidde eind 1997 tot de afspraak dat de heer Tiesinga, directeur van het Sociaal Historisch Centrum voor Flevoland, als contactpersoon fungeert totdat een groter draagvlak een eigen Commissie rechtvaardigt. Zuiderzee Hoewel Flevoland sinds 1 januari 1986 een provincie is, begint haar geschiedenis veel eerder. In de 17de eeuw - Schokland en Urk waren nog eilanden - keken waterbouwkundi gen begerig naar de Zuiderzee. Hendric Stevin was met het idee de Zuiderzee te temmen door middel van een dijk vanaf de kop van Noord- Holland langs de waddeneilanden naar de Op de Zuidpunt van Schokland bevinden zich de fundamenten van een middeleeuwse kerk. Rechts zijn de restanten van een golfbreker te zien. (dia's S.A. Lieth) Groninger zeedijken, zijn tijd ver vooruit. Pas in de 19de eeuw was echt sprake van zowel technisch als financieel uitvoerbare plannen. In 1932 werd het laatste gat in de Afsluitdijk gesloten en hield de Zuiderzee op te bestaan. Ondanks de oorlog ging het droogmalen van de Noordoostpolder door, waarna in 1942 de eerste bewonders zich in Emmeloord vestig den. Vervolgens viel in 1957 de polder Oostelijk Flevoland droog. Deze moest in de hoofdstad Lelystad de bevolking van de over volle Randstad opvangen, zodat 2 5 van de grond geen landbouwbestemming kreeg. In 1968 viel het iets kleinere Zuidelijke Flevoland droog waar het gebruik van de grond voor landbouw terug liep naar 50% en wonen de belangrijkste factor is. De Noordoostpolder werd, evenals Urk, op 1 januari 1986 aan Overijssel onttrokken en is nu qua oppervlakte de grootste gemeente van de provincie. Schokland Een uniek natuur- en cultuurmonument is het voormalige Zuiderzee eiland Schokland, dat als eerste Nederlandse monument door Unesco op de Werelderfgoedlijst is geplaatst. Schokland was een belangrijk oriëntatiepunt voor de scheepvaart op de roerige, verraderlijke Zuiderzee. Onder andere de voortdurende strijd tegen het water doet de overheid in 1859 besluiten tot ontruiming van het eiland. Enkele Schokkers blijven voor het bedienen van de vuurtoren, het onderhouden van de kustverde diging en het regelen van de activiteiten in de haven. Sinds het droogvallen van de Noordoostpolder steken de contouren van het voormalige eiland als een langwerpige, licht- glooiende rug af tegen het omringende vlakke land. Op een van de drie laatste woonterpen van het eiland is een interessant museum geves tigd in een verzameling gebouwen die kenmer kend is voor de bebouwing in het vroegere Zuiderzee gebied. Landschap De Noordoostpolder is duidelijk een ontwerp van de tekentafel waaraan in de loop der jaren het nodige is gewijzigd. Rond de centrale kern Emmeloord zijn ringvormig 10 dorpen* gebouwd, onderling verbonden door de ringweg. Vrijwel elk dorp heeft een directe verbinding met Emmeloord. De honderden landbouwbedrijven werden volgens enkele Relikten in het Voorsterbos, Noordoostpolder. (Fotoarchief Sociaal Historisch Centrum voor Flevoland)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 37