juni 1999 Heemschut 33 Ondersteunen 'De sluis is zowel landelijk als voor de streek een bijzonder monument. Het is erg verwaar loosd en vanuit de Bond Heemschut stimuleren en ondersteunen wij dit restauratieproject. De betekenis beperkt zich niet tot de restauratie van de sluis alleen', ■A\&usJ.Beekmansvm Heemschut. Naast zijn lidmaatschap van de Provinciale Commissie Heemschut Noord- Brabant is Beekmans tevens consul van de Gemeente Heusden. 'De inundatiesluis is van rijksbelang. Dit vanwege cultuurhistorische, krijgskundige en architectuur-historische zeldzame waarde', was indertijd de motivatie tot opname in het Register van Rijksmonumenten. Op locatie blijkt dat de sluis uitermate is verwaarloosd en snel een opknapbeurt nodig heeft. Sinds de opheffing in 1886 schijnt geen enkele vorm van onderhoud te hebben plaats gevonden. De sluis bestaat uit drie smalle kokers en is integraal in een dijk verwerkt. De schuiven kunnen worden bediend door een heugelstang. Deze loopt op een op de dijk geplaatste tandwielkast. Doorsluizen Mede omdat het systeem compleet verroest en verwaarloosd is bevestigt dit het beeld dat restauratie hard nodig is. De uitermate drassige grond voor de sluis herinnert nog aan een functie van de vorige eeuw. Een proces van verlanding is gaande. Onlangs heeft Het Waterschap De Maaskant de sluis en de nabijgelegen grond gekocht van de Dienst der Domeinen. Dit voor een bedrag van 3.800 gulden. Volgens J.Reijnen, medewerker van het Waterschap De Maaskant behoort het niet onmiddellijk tot de taak van een waterschap om restauratieprojecten te realiseren. 'We hebben ons als waterschap het lot van de sluis aange trokken. Naast een cultuurhistorische functie heeft de sluis ook een ecologische betekenis. J.Reijnen vertelt dat het Waterschap het archi tectenbureau C. Tak uit Delft in de arm heeft genomen. Dit om een bouwkundig onderzoek te verrichten en een restauratieplan te maken. De restauratie van de sluis kan uitsluitend van de grond komen als 70% van de restauratiekos ten wordt gesubsidieerd. Verder zegt hij dat het waterschap goede kontakten heeft met de gemeente Heusden, waar de sluis is gelegen. Zo zal de gemeente Heusden een landelijk verkre gen restauratiebudget van 300.000 gulden doorsluizen naar het Waterschap. Dit om restauratie van de sluis mogelijk te maken. Bodemonderzoek 'We zijn druk bezig met bodemonderzoek en op basis daarvan maken we een restauratieplan. Het is een uitermate boeiend project dat zeker De inundatiesluis bij Fort Hedikhuizen. de moeite waard is om te restaureren. Zeldzaam zijn de historische dijken en sluizen. Bij het restauratieplan zullen we ook een begroting indienen. Maar duidelijk is dat het bedrag van 300.000 veel te weinig zal zijn voor de restauratie', aldus architect J.Tak. Inmiddels staat vast dat het draagvlak voor de hard nodige restauratie van de sluis steeds breder begint te worden. J.Beekmans van de Bond Heemschut zegt blij te zijn dat eindelijk een lang gekoesterde wens in vervulling lijkt te gaan. 'Maar voor het zover is moet er nog heel wat geld op tafel komen. Ik denk dat er voldoende argumenten zijn om fondsen van dit belang te overtuigen', vertolkt Beekmans zijn gevoel. Overigens blijkt dat de Gemeente Heusden ook plannen heeft om de inundatie sluis in het nabij gelegen Doeveren te restaure ren. Het fort dat eveneens behoorde tot de Nieuwe Hollandse Waterlinie werd begin deze eeuw in het kader van de werkverschaffing opgeruimd. De sluis staat eveneens op restaura tie te wachten. H. van den Eeden is journalist te Heusden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 35