Inundatiesluis bij Hedikhuizen hard aan restauratie toe Hans van den Eeden Restant van de Nieuwe Hollandse Waterlinie De restauratie van de inundatiesluis bij Hedikhuizen is hard nodig. De historische sluis verkeert in een dermate slechte staat van onderhoud dat het karwei spoedig moet worden aangepakt. Dit is de mening van J.Beekmans, van het Noord-Brabants Monumentenoverleg en de Bond Heemschut. 32 Heemschut juni 1999 moeten krijgen. Vervolgens is het noodzakelijk om met diverse particuliere grondeigenaren goede afspraken te maken om de objecten intact te laten en te onderhouden. Kortom, het betreft een bestuurskundige operatie die qua omvang en complexiteit met de aanleg van de Betuwelijn kan worden verge leken. De provincie Utrecht is voor de vijf Waterlinieprovincies de coördinator van dit project, bijgestaan door onder meer de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Gezamenlijk werken ze aan het in kaart brengen van alle forten, sluizen, bruggen, bunkers, inundatiegebieden, enzovoort, waaruit de Nieuwe Hollandse Waterlinie bestaat. Vanwege het zowel cultuur- als natuurhistori sche karakter van de hele operatie houden organisaties als Stichting Menno van Coehoorn, hetNCM, Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten de gang van zaken nauw in het oog. Uiteraard ontbreekt Heemschut niet in dit rijtje als het gaat om het geven van advies en ondersteuning. Startnota Ruimtelijke Ordening Begin dit jaar heeft het kabinet de Startnota Ruimtelijke Ordening gepubliceerd, de opmaat voor de Vijfde Nota over de Ruimtelijke Ordening. Hierin worden de plannen en prog noses bekendgemaakt over hoe wonen en werken de komende jaren vorm zullen krijgen. Daarbij wordt op cultuurhistorisch vlak gebie den aangemerkt als respectievelijk parels, verbeteringsgebieden en basiskwaliteitsgebie den. Hierbij wordt dus toch vooral gedacht in losse cultuurelementen, terwijl voor een complex als de Nieuwe Hollandse Waterlinie grensover schrijdend gedacht en beslist zou moeten worden. Voorbereidingen Om een object op de Werelderfgoedlijst te krijgen moet er wel aan een aantal voorwaarden worden voldaan. Het object moet uniek zijn voor zowel het land zelf als voor de wereld, voorwaarden waar eerder geplaatste objecten als de Stelling Amsterdam, de molens langs de Kinderdijk en de droogmalerij in de Beemster ruimschoots aan voldeden. Daarnaast moet het object nog in redelijk authentieke staat verke ren en tamelijk goed zijn onderhouden. Bovendien krijgt een land na plaatsing de morele verplichting om het monument goed te onderhouden. Stand van zaken Al in 1993 werd het plan geopperd om te proberen voor de Nieuwe Hollandse Waterlinie dit prestigieuze predikaat te verwer ven. Na uitgebreid overleg tussen de verschillende instanties en instellingen is besloten om het beheer en de zakelijke, maar acceptabele exploitatie van de Nieuwe Hollandse Waterlinie over te dragen aan een onafhanke lijk instituut. Die krijgt de taak om op basis van een haalbaar heidsonderzoek de linie op een zakelijke grond slag te beheren. Daarbij mogen zowel de land schappelijke als de monumentale waarden van het complex niet in het gedrang komen. In de tweede helft van dit jaar zal begonnen worden met de voorbereiding van het dossier waarin alle feiten en gegevens verzameld zullen worden. Wanneer het nieuwe millennium aanbreekt, zullen we wellicht kunnen bogen op nog een monument van wereldklasse! drs. M. hemmens is PR-medewerker Heemschut Utrecht Onder de rook van s-Hertogenbosch ligt nabij het dorp Hedikhuizen in het polderlandschap een inundatiesluis die hard aan restauratie toe is. De sluis, die in 1862 is gebouwd, werd gebruikt om grote gebieden onder water te zetten. Dit gebeurde als strategie in het kader van militaire doeleinden. De sluis in Hedikhuizen maakte deel uit van de Nieuwe Hollandse waterlinie. Het had met name een functie om de vesting Heusden te beschermen. Verder werd onder andere deze sluis gebruikt ter verdediging van het westen van Nederland tegen de Fransen. Hierdoor kon de opmars van de legers aanzienlijk worden vertraagd. Vast staat dat het monument één van de laatst zicht bare restanten is van de Nieuwe Hollandse Waterlinie. Ter bescherming van de sluis werd het Fort Hedikhuizen gebouwd. Dit fort is in de onmid dellijke nabijheid van de sluis gelegen en beide zijn als een siamese tweeling met elkaar verbonden. Het fort staat bekend als 'Werk achter den Hoogen Maasdijk'. Binnen het fort waren een versterkt legeringsgebouw en kruit magazijn gelegen. In 1886 verviel zijn verdedi gingsfunctie en daardoor ook die van de sluis.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 34