Nieuwe Hollandse Waterlinie mikt op Werelderfgoed lijst Maarten Lemmens China heeft zijn Grote Muur, Egypte kan bogen op zijn pyramides, maar ook ons kleine landje kan zich beroemen op een monument van wereldformaat. Misschien begint u zich nu af te vragen welk van onze monumenten voor deze eretitel in aanmerking komt. De Beurs van Berlage wellicht, of het Haagse Binnenhof. Of gaat het misschien om het Muiderslot? Heemschut 31 'E&'if* Nee. Hoewel dit alledrie belangrijke en bewon derenswaardige bouwwerken zijn, die stuk voor stuk een erepredikaat verdienen, gaat het in dit geval om een ander monument. Misschien bent u door deze benaming ook op het verkeerde been bent gezet, want het gaat hierbij om een reeks van bouwwerken die gezamenlijk een indrukwekkend monumentaal geheel vormen. Gedoeld wordt op de Nieuwe Hollandse Waterlinie, de optelsom van een reeks aaneen gesloten forten, sluizen, bruggen, bunkers en inundatiegebieden die van het IJsselmeer tot aan de Biesbosch loopt. De linie werd aange legd tussen 1815 en 1885 ter vervanging van de befaamde oudere Hollandse Waterlinie, die niet meer voldeed als verdedigingslinie voor het jonge koninkrijk, beducht voor de moge lijke expansieplannen van de omringende grootmachten. Geschrokken door het gemak waarmee de Franse legers in 1799 ons land binnen wisten te trekken, besloten de ingenieurs en officieren van koning Willem I een aaneengesloten forten linie aan te leggen, omringd door vlakke weide gebieden die een vrij schootsveld konden bieden. Daarnaast werd er een ingenieus Fort Rhijnauwen complex van sluizen en dijken gebouwd, die bij het naderen van de vijand de mogelijkheid boodt om het omringende land onder water te zetten. Terwijl de vijandelijke legers zouden proberen hun voeten droog te houden, konden ze vanuit de forten door batterijvuur worden bestookt. Het leek een waterdicht plan; helaas hield het geen gelijke tred met de ontwikkelingen van het militaire materieel. De muren van de forten waren niet bestand tegen de steeds krachtiger brisantgranaten, waardoor het als verdedigingslinie niet langer voldeed. In vijf provincies Ook al is het niet langer in gebruik als militaire linie, als monumentale en typisch Hollandse, tastbare herinnering aan de inspanningen om onze onafhankelijkheid te waarborgen is het behoud meer dan waard. Sterker nog: er zijn voorbereidingen gaande om het complex op de Werelderfgoedlijst van de UNESCO te krijgen. Dit klinkt wellicht eenvoudiger dan het in werkelijkheid is. Het gaat tenslotte niet om een enkel bouwwerk, maar om een uitgestrekte keten van vele beschermenswaardige objecten, die in totaal vijf provinciegrenzen overschrijdt. Dat houdt in dat alle onderdelen nauwkeurig in kaart moeten worden gebracht, en dat zowel de gemeentelijke als de provinciale en landelijke overheid in nauw overleg moeten bepalen welke beschermingsgraad een object verdient. Daarnaast moet er rekening gehouden worden met zowel bestaande als nog te ontwikkelen bestemmingsplannen, waarin de militaire monumenten een passende plaats zouden juni 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 33