Ontdekking aan Amstel Hans Tullevers Bij het leegpellen van een belangrijk monumentenhuis in Amsterdam is een beschildering gevonden op de planken van de hoofdverdieping. Het huis Amstel 172-174 is nadien met veel zorg gerestaureerd. Het heeft een brede halsgevel uit ca. 1660 - 1670, geplakt voor twee waarschijnlijk oudere huizen. Het pand ligt tegenover het stadhuis/muziektheater. 30 Heemschut juni 1999 Inwendig werd bij de aanvang van de restauratie van dit belangrijke rivierbuis uit plm. 1660 een beschildering op planken ontdekt. Het zijn vooral vogels die door de onbekende schilder zijn afgebeeld. Rechtsonder is een ooievaar te zien met een kikker in zijn bek. Foto Noortje Eijkelboom-Piccardt. De beschildering op de planken in vier vakken tussen de halken is ca. 1.50 meter breed en ca. 3.50 meter lang. Er zijn voornamelijk vogels te zien. Op de afgebeelde kleurenfoto is rechts onderaan pontificaal in beeld een ooievaar met een kikker in zijn bek. De beschildering is niet gesigneerd of gedateerd. Maar gezien andere enigszins vergelijkbare beschilderingen op planken zal het één en ander dateren uit 1660- 1670. Beschilderingen uit deze periode zijn tamelijk zeldzaam in de stad. De planken zijn eruit gehaald door de vakbekwame restaurateur Joop van Litsenburg. Hij heeft de planken in zijn atelier goed gereinigd en een weinig hijgeschil derd. Op een iets andere plaats op de hoofdver dieping zijn ze weer aangebracht. Het belang rijke monumentenhuis is nu opgedeeld in zes appartementen, die verhuurd worden door het Edenhotel. Eén appartement, dat met de beschilderingen, blijft in gebruik bij de eige naar van het hotel Sjoerd Dijkstra. Hij mag dan een groot deel van zijn tijd wonen tussen de vogels op de Veluwe, in zijn mini- appartement aan de Amstel heeft hij nu ook permanent zicht op vogels, nu echter zonder hun gezang. Speciaal voor de leden en lezers van Heemschut bestaat de mogelijkheid om dit appartement met de gerestaureerde beschilde- Het pand Amstel 172-174.Foto Bureau Monumentenzorg, Amsterdam. ringen te bezoeken. Het Edenhotel heet u welkom op zaterdag 10 juli tussen 12 en 17 uur. Hans Tulleners is Monumentenkenner en publicist te Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 32