juni 1999 Heemschut tieke kwestie. De politici hadden hun naam eraan verbonden. Behoud betekende dus gezichtsverlies.' Een ander uitvloeisel van deze actie was de oprichting van de vereniging 'Tussen Heuvelrug en Wetering'. Henk Jan Derksen is nog een tijd voorzitter van deze vereniging geweest. 'Tussen Heuvelrug en Wetering' heeft meerdere malen actie gevoerd tegen de sloop van monumentale panden. Meestal overigens tevergeefs. Het heeft zeker nog tot 1990 geduurd voordat het tij in Driebergen definitief keerde. In dat jaar dreig den twee villa's te moeten wijken voor enkele bungalows. De gemeenteraad ging uiteindelijk overstag en de villa kon aangekocht worden door particulieren. Een jaar later werd door de gemeenteraad in het kader van de nieuwe Monumentenwet unaniem een Monumentennotitie aangenomen. Het gemeentebestuur verplichtte zich om gemeen telijke monumenten aan te wijzen. Tijd nu mee 'Vergeet niet', aldus Derksen, 'dat wij de tijd mee hebben'. 'Er is ontzettend veel belangstel lingvoor monumenten. Historische Kringen bloeien. Laatst werd hier in Driebergen een film uit de jaren '60 vertoond. Het zaaltje puilde uit. Er is toen een tweede voorstelling ingelast; die kaarten waren ook meteen weer weg. En wat misschien nog het belangrijkste is: er is veel geld onder de mensen. Mensen willen graag investeren in hun woning en zeker in een monumentaal huis.' MIP Zoals verwacht heeft het MIP voor Driebergen veel opgeleverd. De periode na 1850 was de tijd van de snelle groei van het villadorp. In de MlP-serie die in de Provincie Utrecht is verschenen, is het deeltje Driebergen- Rijsenburg één van de omvangrijkste uitgaven. In totaal zijn 350 panden op de groslijst opge nomen. Tot nu toe zijn 100 panden als Gemeentelijk Monument aangewezen. Slechts één eigenaar heeft hiertegen tot in hoogste instantie geprotesteerd. Zijn bezwaar is uitein delijk door de Raad van State ongegrond verklaard. De bedoeling is om 22 van deze panden voor te dragen voor de Rijkslijst. Voor de aanwijzing van de overige 250 panden worden op dit moment voorlichtingsavonden gehouden en persoonlijke gesprekken met de eigenaren gevoerd. Dit jaar zal de plaatsing afgerond worden.'En toch is het aardig om te zien dat mensen trots zijn dat ze in een gemeentelijk monument wonen. We hebben als gemeente schildjes laten maken. Nou, iedere eigenaar wilde er een, zelfs de eigenaar die naar de Raad van State ging. Inbreiden Henk Jan Derksen beseft dat de gemeente met Huis in neorenaissance-chalet-stijl (1896) aan Hoofdstraat 178 in Driebergen. Foto's gemeente Driebergen. alleen het aanwijzen van gemeentelijke monu menten er nog lang niet is. 'We willen voorko men dat het steeds om individuele bouwplan nen gaat. We moeten proberen een integrale visie te ontwikkelen'. Als we op dit punt aanko men raakt hij pas echt op dreef. Met de kaart van Driebergen tussen ons in, ontvouwt hij zijn ideeën over Driebergen. Hij praat over zichtas- sen en verkavelingen, open ruimtes en functies, ontginningssloten en routes. Hier is een man aan het woord die weet wat Monumentenbeleid zou moeten zijn. Een visie op de ontwikkeling is zeker nodig. Driebergen mag en kan niet groeien, ingeklemd als het ligt tussen het open gebied van de Langbroekerwetering in het zuiden, de Al 2 in het noorden en de omrin gende bossen en landgoederen. Driebergen kan alleen maar inbreiden; hierdoor is de druk op de bestaande bebouwing extra groot. Eén van de stappen die de gemeente ondernomen heeft, is het overhevelen van het Monumentenbeleid naar de gemeenteraadscommissie Ruimtelijke Ordening. 'De historische waarden moeten van begin af aan het uitgangspunt zijn.' Kerkplein Als we later door Driebergen lopen, laat Henk Jan Derksen mij het voorbeeld zien van het kerkplein van Rijsenburg. Een kwetsbaar gebied. De gemeente zal een visie moeten ontwikkelen voor de toekomst van dit plein. Enkele panden zijn recent gerestaureerd. Bij deze restauratie is duidelijk gekozen voor een reconstructie van de oude situatie. 'Als we als gemeente willen dat dit ook bij volgende restauraties gebeurt, dan moeten we dit beleidsmatig vastleggen.' Derksen is een voor stander van de invoering van beeldkwaliteit- plannen. In het collegeprogramma is hier geld voor gereserveerd. De invoering van deze plan- vorm is jammer genoeg voorlopig uitgesteld. We blijven tijdens ons gesprek niet alleen bij Driebergen. Als locaal bestuurder heeft hij natuurlijk ook te maken met de andere overhe den. Volgens Henk Jan Derksen wordt nog niet het maximale gehaald uit het Rijksbeleid. 'Ik begrijp bijvoorbeeld niet waarom er niet meer mogelijkheden geschapen worden in de fiscale sfeer. Restauraties leveren toch ook werkgele genheid op. Waarom wordt dit niet in een breder kader bekeken?' Een ander punt: De gemeente is het loket voor de Rijksoverheid. Een kleine gemeente als Driebergen, nog geen 20.000 inwoners, heeft hiervoor nooit voldoende deskundigheid in huis. Het vaststel len van bijvoorbeeld de subsidiabele kosten had eigenlijk een taak van de provi ncie of het Rijk moeten blijven. Onderdelen van de nieuwe Monumentenwet blijven duister. Het is bijvoorbeeld niet duidelijk welke criteria de Provincie gebruikt bij het vaststellen van de prioriteitenlijst voor de kanjer-projecten. Een officiële regeling ontbreekt nog steeds. Voor een gemeente is het niet in te schatten welke objecten zij het beste voor deze projectsubsidie kan voordragen. Soms toch slopen Net niet geboren maar wel getogen in Driebergen. Al twintig jaar actiefin de bescher ming van monumenten. Al jaren lid van Heemschut. De ideale plek voor Henkjan Derksen 'Hier wordt verschillend over gedacht. Sommigen vinden het prima dat ik monumenten in mijn portefeuille heb. Maar er zijn ook wel mensen die er alert op zijn dat het niet mijn hobby wordt. Als wethouder dien je het algemeen belang. Enige tijd geleden hebben we bijvoorbeeld toestemming gegeven dat een verzorgingstehuis gesloopt werd. Het stond niet op de monumentenlijst en naar mijn idee is er iets goeds voor in de plaats gekomen.' Het blijft afwegen. Het geld dat aan monumen ten besteed wordt, kan niet aan iets anders uitgegeven worden. Drs.M. Berkers is geograaf te Raalte. Voor dit verhaal heb ik onder andere gebruik gemaakt van het deeltje Driebergen-Rijsenburg uit de serie Monumenten-Inventarisatie Provincie Utrecht. Alle in het MIP geselec teerde objecten worden uitgebreid beschreven. Daarnaast wordt een hoofdstuk gewijd aan de historisch-ruimtelijke ontwikkeling van de gemeente. F. Gaasbeek en S. van Ginkel-Meester. Driebergen-Rijsenburg. Geschiedenis en archi tectuur. Zeist: Uitgeverij Kerckebosch, 1996. 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 31