juni 1999 MmmilM 27 Het Kasteel van Woerden. Hoog, stoer en ongenaakbaar. Rijnstraat weer water? Op onze vraag hoe in dat licht wordt aangeke ken tegen het weer in ere herstellen van de Rijn als waterweg door het centrum reageren de Woerdense bestuurders aangenaam verrast. Zowel de burgemeester als de wethouder gaan ervan uit dat het er een keer van gaat komen. Wel zal met de middenstanders aan de Rijnstraat overeenstemming moeten worden bereikt over toegankelijkheid, parkeergelegen heid en mogelijkheid tot bevoorrading. Misschien begint men met het eerst weer open leggen van een klein stukje, om ervaring op te doen en onvoorziene problemen te kunnen inventariseren. Ook mag het water niet als barrière tussen het nieuw te ontwerpen plein en de Voorstraat gaan dienen. Het plan ter verle vendiging van de stad staat of valt juist met een goede verbinding tussen de drie plangebieden. Voor die goede verbinding dient verder een aantrekkelijk winkelapparaat zorg te dragen. Directeur Openbare Werken, tevens project leider binnenstad J.M. Mark wil een accentver schuiving van boodschappen doen naar winke len bewerkstelligen. Niet alleen de dagelijkse levensbehoeften, maar ook meer luxueuze arti kelen moeten in Woerden verkrijgbaar blijven dan wel worden. Puur economisch gezien voelt men de hete adem in de nek van het project Leidse Rijn bij Utrecht dat een geheel eigen winkelcentrum krijgt. Op dit moment bedient de Woerdense binnenstad ongeveer 85.000 personen in de regio. Voor de plannen is eigen lijk een areaal van 110 a 120.000 inwoners noodzakelijk. Dat wordt dus knokken om de gunst van de consument over enkele jaren. Met zijn oude historische binnenstad heeft Woerden dan natuurlijk wel een streepje voor, maar of dat voordeel altijd juist wordt benut valt op dit moment inderdaad te betwijfelen. Reclamewoede Een punt dat naast Heemschut tevens de Woerdense ambtenaren en bestuurders zorgen baart is de luifelgekte, reclamewoede, puien- pest en ketenklontering in de binnenstad. Wie door de Voorstraat wandelt ziet op ooghoogte veel, heel veel van hetzelfde wat hij ook in een modern winkelcentrum tegenkomt. Wie de moeite neemt omhoog te kijken ziet daar juist een groot aantal karakteristieke en aantrekke lijke gevels. Jammer dat die op de begane grond zo slecht worden doorgezet of zelfs ronduit ontkend. In de CHER lezen we hier niet zo veel over, het is ook maar de vraag of het een onderdeel van de (onderzoeks)opdracht was, maar dat dit op de een of andere manier moet worden meegenomen in de plannen lijkt wel vast te staan. Eén van de andere doelen die men wil verwe zenlijken is het aantrekkelijk maken van Woerden op zondag. Daar is op zich weinig mis mee. De vraag alleen is of dat moet worden bereikt met consumeren en kopen of dat er ook andere middelen voorhanden zijn. Op onze vraag of er in dat kader niet eens gedacht zou kunnen worden aan een doorgaande wandel route over de stervormige en nog grotendeels groene rand van de binnenstad moet men het antwoord nog schuldig blijven. Het Kasteel Wie over de Oostdam de binnenstad betreedt, passeert een ander vooraanstaand Woerdens monument: het kasteel. Hoog, grimmig en ongenaakbaar wekt het daar de indruk nog steeds de binnenstad te willen bewaken. 'Heeft u hier iets te zoeken, voor wie kwam u eigen lijk?' lijkt het de argeloze bezoeker toe te bijten. Als goed vaderlander negeren we het bordje verboden toegang op het grote achterterrein van het kasteel. Als we de reclameborden (ook hier!) op het gebouw goed hegrijpen heeft zich hier nota bene een computergigant gevestigd. Wat doet die hier?? Ineens vallen de stukjes van de legpuzzle op hun plek: het gemeentebestuur van Woerden verwisselt van plaats met de auto matiseringsreus. De 9000 vierkante meter die burgemeester Van Zwieten voor zijn organisatie nodig heeft zijn hier ruimschoots voorhanden, zeker als we de bijgebouwen erbij betrekken. Voor de burgemeester zelf reserveren we natuurlijk dat leuke torentje met uitzicht op de R.K. Bonaventurakerk van N. Molenaar. Het geeft meteen de kans dit ontoegankelijke gebied op te nemen in de wandelroute, delen van het kasteel kunnen worden opengesteld voor het publiek op zondag en in één van de vrij komende loodsen laat zich misschien wel een soort sporthal onderbrengen. Vissteigers, een zwem- en zonneterras met roeibotenverhuur doen dan de rest. Als er dan ook nog eens dwars door de binnenstad over de inmiddels in ere herstelde Rijn zou kunnen worden geroeid... Doordenkend op dit idee lopen we terug, in de Rijnstraat zijn stratenmakers bezig. We zien gespierde armen, spaden, kruiwagens, een shovel en we denken: 'Doorgraven jongens, gewoon doorgraven.' Drs.L. van der Meuk is architectuurhistoricus en PR-medewerker van Heemschut Zuid-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 29