in wording Structuurplan Woerden Leo van der Menie Burgemeester drs. H.A. van Zwieten van Woerden en wethouder A. Ennering stonden Heemschut te woord over de toekomstplannen met de historische binnenstad en de in dat kader vervaardigde Cultuurhistorische Effectrapportage. De gemeenteambtenaren C.M. van Dam en J.M. Mark schoten de bestuurders af en toe te hulp. 26 Heemschut juni 1999 De stad, gezien vanaf de stelling van korenmolen 'De Windhond'. Foto's Leo van der Meute. We beginnen het gesprek met de vraag waarom men als gemeentebestuur zo ver buiten de binnenstad is gehuisvest. De burgemeester, ooit als zodanig begonnen in het aan monu menten rijke Friese Sloten, legt uit waarom. 'De reden is tamelijk simpel: ruimtegebrek. Zelfs met een eigentijdse uitbreiding was het oude raadhuis uit 1887-1889 niet groot genoeg meer om alle functies en ambtenaren te herber gen. Dit gebouw is overigens een schaamteloze copie door stadsarchitect C. Fluijt van het raad huis van Noordwijk van architect N. Molenaar. Het echte oude raadhuis van Woerden staat pal achter het koor van Woerdens oudste kerk en is nu stedelijk historisch museum. Het huidige gebouw aan de Blekerijlaan is nooit als stadhuis ontworpen maar was wel groot genoeg, betrek kelijk gemakkelijk bereikbaar en niet al te duur. Onze stelling dat functiebehoud monumenten- behoud is, zowel waar het gebouwen als complete oude binnensteden betreft, wordt echter wel onderschreven. Men is zeker gevoe lig voor ons argument dat een gemeentebestuur toch eigenlijk in het stadscentrum thuishoort. Maar ja, de ruimte....' Regeren is vooruitzien, dat geldt voor landen maar ook voor steden. Het gemeentebestuur van Woerden heeft besloten tot het vernieuwen van de Woerdense binnenstad. Niet zomaar vernieuwen om het vernieuwen. Er waren wel degelijk signalen dat het minder goed dreigde te gaan met de Woerdense binnenstad en een goed bestuurder wacht dan niet af maar probeert in te grijpen. Nieuw plein Reeds in 1996 werd daartoe een visie op het Woerden van de toekomst aan bevolking en bedrijfsleven gepresenteerd. De binnenstad moet in de toekomst meer mogelijkheid tot vermaak en vertier gaan bieden. Daartoe worden twee gebieden die van oudsher de ingang naar en de opmaat voor de stad vormen heringericht. We hebben het dan over de Oost en Westdam. Ook streeft men ernaar een ringweg om de buitenrand van het historische centrum aan te leggen. Op die weg zal dan vrijwel uitsluitend eenrichtingsverkeer moge lijk zijn. Er is in dit geval eigenlijk meer sprake van een ringroute, waarvoor zoveel mogelijk reeds bestaande wegen zullen worden gebruikt. Aanvullend op deze maatregelen wil men een plein uit het begin van deze eeuw, de Nieuwe Markt bebouwen en op een andere plaats in de binnenstad door gerichte sloop en herinrich ting een nieuw plein aanleggen. Het gaat hier om een plein voor en gedeeltelijk naast de eeuwenoude kerk. Om dit plein te verwezenlij ken zal bebouwing van tamelijk jonge datum het veld moeten ruimen. Onder dit plein verwacht men ook de resten van het romeinse castellum, onderdeel van de grensforten van het romeinse rijk, te zullen aantreffen. CHER Om de gehele operatie van begin af aan in te bedden in de historische structuur heeft het gemeentebestuur een Cultuur Historische Effectrapportage (CHER) laten vervaardigen door Roland Blijdenstijn. Om te voorkomen dat die CHER slechts een document voor ingewij den wordt is er ook een aantrekkelijk vormgege ven handelseditie van op de markt gebracht. Wie hier doorheen bladert en vervolgens door de Woerdense binnenstad wandelt moet de plaatse lijke bestuurders toegeven dat de Woerdense binnenstad recht heeft op meer belangstelling dan haar nu ten deel valt. De Voorstraat is een bijna ideale winkelstraat: lang genoeg om een groot aantal verschillende winkels toe te laten, breed genoeg om een vrij grote stroom bezoekers te verwerken maar toch zo smal dat het contact met de etalages aan weerszijden niet verloren gaat. De Rijnstraat lijkt in vergelijking daarmee eigenlijk iets te breed. Dat laatste klopt ook wel, deze straat was oorspronkelijk allereerst waterweg, gewoon de Oude Rijn die vanaf Utrecht naar Katwijk aan Zee stroomde ooit dwars door Woerden heen. In 1864 klonken de eerste geluiden over dem ping, het zou uiteindelijk tot 1959 gaan duren. Met het ernstig vervuilde water verdwenen stankoverlast en een regelrechte bedreiging voor de volksgezondheid maar tevens ook een stuk historie en stadsschoon. Op verschillende plaat sen in de CHER wordt reconstructie van het historisch straten- of verkavelingspatroon aanbevolen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 28