Nieuwe uitgaven Anne-Marie ten Cate juni 1999 Heemschut 25 Atlas van historische vestingwerken in Nederland .V'1 Stichting Menno van Ccjehooi Historische vestingen Limburg In de serie Atlas van historische vestingwerken Nederland verscheen na Noord Brabant, begin maart het deel 'Limburg' onder redactie van de Studieominissie van de Stichting Menno van Coehoorn, bestaande uito.a.^. Baalbergen, J.P.C.M. van Hoof en T. de Rnajf. Een team van 16 auteurs, vrijwel allen uit Limburg, werkte mee aan dit overzichtelijke naslagwerk. Allereerst bevat het boek twee inleidende hoofdstukken. Het eerste behandelt de staatkundige ontwikkeling, de krijgshistorische gebeurtenissen en de geografische situatie; het tweede de specifieke Limburgse vestingbouwkundige ontwikkelingen. Het huidige grondgebied van de provincie is pas in 1867 volledig in Nederland geïntegreerd. Het is vaak toneel van gewapende strijd geweest. Overal in de provincie, getuigt deze studie, zijn sporen van verde digingswerken uit verschillende perioden aan te treffen. Na de inleidingen volgen 24 hoofdstuk ken met objectbeschrijvingen, van noord naar zuid en volgens een vast patroon. In de laatste hoofd stukken komen kleinere werken aan bod zoals versterkte kastelen, landweren en kazematten. De atlas is voorzien van vele afbeeldingen, kaarten, plattegron- den.Zutphen, de Walburg Pers, 1999.175p. ISBN90 5730.048.5. Prijs f49,50. Leiden Onder redactie van Wibo Burgers, die regelmatig voor Heemschut schrijft, verscheen 'Het spoor van de industriële revolutie in een Hollandse stad; een wandeling langs twintig monumenten van bedrijf en techniek in Leiden'. Vanaf ca 1960 werd de ene na de andere fabriek in de industriestad Leiden gesloten en woedde er een kaalslag. Toch werd menig gebouw, mede dankzij de inzet van STIEL (Stichting Industrieel Erfgoed Leiden) behouden en hergebruikt. Een wandeling van ca drie uur, maar men kan ook met de fiets, voert langs interessante monumenten, die in samenwerking met de ANWB inmiddels zijn voorzien van informatieborden. In het boekje wordt de geschiedenis van de twintig monumenten in het kort beschreven en afgebeeld. Het boekje is te verkrijgen bij de plaatselijke boekhandels en het stadskantoor. Leiden, Primavera Pers, 1998. 90p. ISBN 90 74310 51 6. Prijs ca f 10,- Het catalogushuis Een titel die ik de trouwe boeken rubrieklezer niet wil onthouden is 'Het kant -en-klaar huis; standaard en karakter in de woningcatalogus', dat werd samengesteld door Daan Bakker en Christian Rapp. In het boek wordt een beschrijving gegeven van het fenomeen catalo gushuis aan de hand van de ontstaansgeschiedenis, de functies, de rol van de architect en de doel groepen. Serieproductie hoeft met de huidige technische vernieuwin gen niet meer te leiden tot unifor miteit, dus de rol van de architect kan groter worden. En de rol van de producent, die de diversiteit aan producten aanbiedt kan verminderen. Steeds meer huizen, in welke prijsklasse dan ook, komen uit catalogi. Het zijn standaardproducten, waaraan alleen nog maar grond moet worden toegevoegd. Historische voorbeelden in dit boek tonen aan dat men zelf pasklare keuzes kan maken. Het instanthuis zou zijn ontstaan tijdens de industriële revolutie, toen mechanisering van arbeid mogelijk werd en de produktie opgevoerd. Schrijvers tonen echter aan dat de architectonische oorsprong van het huidige instan thuis zijn oorsprong vindt in de 16de-eeuwse traktaten, die op hun beurt in feite weer teruggrijpen op Vitruvius (eerste eeuw voor Christus). De van de traktaten afgeleide handboeken verspreid den zich in ras tempo over de gehele westerse wereld. En iedere eeuw brengt daarna eigen voor beelden en ontwikkelingen, die overigens ook per land duidelijke verschillen tonen. De huidige Nederlandse catalogushuizen werden door de auteurs in een apart hoofdstuk geïnventariseerd, afgebeeld, beschreven en herleid tot standaardgegevens. Het is een gedurfde bewering dat het stan daardhuis, via de Italiaanse renais sance teruggrijpt op Vitruvius. Het is juist daarom een leuk en verfrissend boek. En men ziet wellicht met geheel andere ogen onze gebouwde omgeving. Met wat meer inspiratie is eenvoudig meer variatie mogelijk. Rotterdam, NAi-uitgevers, 1998, 200p. ISBN90 5662 105. Prijs f35,- Roodbaard In de Bonas-reeks verscheen, hoewel gepland in 1998, begin dit jaar 'L.P. Roodbaard (17821851); een tuinarchitect m.etschildersogen' door drs Rita Mulder-Radetzky; zij verricht sedert 1979 studie naar het werk van de meester, die voor namelijk voor de Friese, Groningse en Drentse elite werkte. In het boekje wordt de meest recente stand van zaken in het Roodbaardonderzoek verwerkt. Behalve de oeuvrelijst van ontwerpen en deelontwerpen (gezamenlijk met andere architec ten) bevat het boek een biografie over leven en werk van de tuinar chitect. Er worden enkele ontwer pen nader beschreven. Zijn bekendste werken zijn de Prinsentuin, alsmede de herin richting van de bolwerken en de Algemene Begraafplaats te Leeuwarden, waar hijzelf in 1851 werd bijgezet. In de vergetelheid geraakt kwam Roodbaards werk dankzij een tentoonstelling in het Fries Museum in 1979 in de belangstel ling. Onderzoek wees uit dat hij één van de meest vernieuwende vertegenwoordigers is van de romantische landschapsstijl van ons land. Opvallend zijn de orga nische grillige (cel)vormige perken en vijvers. Er worden steeds meer ontwerpen ontdekt, waarvan de meest recente de Brink te Assen is. Zijn oeuvre - thans zijn 57 ontwerpen bekend - blijkt nog steeds niet compleet. Rotterdam, NAi-uitgevers, 1999. 80 p. ISBN 90 802401 8 4. Prijs ca f 25,—. U kunt zich abonneren op de Bonas-reeks voorf 135,—per jaar. Daarvoor ontvangt U 6 deeltjes. Sonsbeek 100 jaar Bij uitgeverij Waanders verscheen het jubileumboek 'Sonsbeek; stads park van Arnhem' onder redactie van P.R.A. van Iddekinge, P.L.A. Janssen, Wilde Jonge.a. Dit jubi leumboek verscheen in opdracht van de Stichting Sonsbeek Stadspark om te vieren dat het enorme landgoed Sonsbeek, dat eigendom was van de familie Van Heeckeren van Enghuizen, 100 jaar geleden aan de Gemeente Arnhem werd verkocht. Een deel van het landgoed werd voor bebouwing gebruikt en een deel als openbaar park bestemd. Ook liggen de dierentuin en het Openlucht Museum op het terrein. Sedert 1965 is deze groen- oase temidden van de Arnhemse woonwijken rijksmonument, het eerste 'groene' monument van Nederland, niet als stadspark... (want dat was het Vondelpark te Amsterdam), maar als buiten plaats. Beschreven wordt de ontstaansgeschiedenis van het enorme landgoed (500 ha) Sonsbeek, en hoe de oorspronke lijke buitenplaats (ca 67 ha) werd omgevormd tot stadspark. Zwolle, Waanders, 1999. 232 p. ISBN 90 400 9259 1 (paperback) en 90 400 9260 5 (gebonden). Respectievelijk f49,95 en f65,—.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 27